Merhaba Tasarımcı dostlar!

Bir yılın daha sonuna geldik. Yaklaşık 5 gün sonra balonlar uçacak, havai fişekler patlayacak ve 10 dan geriye doğru sayıp yeni yıla giriş yapacağız. Elbette yeni yıla girerken, grafik tasarım dünyasının 2020 trendleri nelerdir sorusunu merak eden meslektaşlarımız olacaktır.

graphicmama sitesi bu yıl grafik tasarım trendleri üzerine yaptığı mini bir araştırmayı bizler için yayınladı. Gelin graphicmama yayınını baz alarak birlikte 2020 trendlerine ve bu yolda oluşacak beklentilere kısa bir gezinti yapalım.


Önce Hızlı Bir Liste :

 • 1. 3D ve Gerçeklik
 • 2. Monokrom
 • 3. Parlak Metal Ambalajlar
 • 4. Tipografi Çılgınlığı!
 • 5. Görüntü ve Yazı Maskeleme
 • 6. Çizgi sanatı
 • 7. Çizim ve Fotoğraf Birleşimleri
 • 8. Basitleştirilmiş İllüstrasyon
 • 9. İzometrik açılar
 • 10.Toprak (Dünya) Rengi Tonları
 • 11. Desenler ve dokular
 • 12. Geometrik Tasarımlar
 • 13. Sıvılar

Hızlı bir listenin ardından açıklamalarla 2020 Grafik tasarıma neler getiriyor kısmına göz atmaya başlayalım.

1. 3D Ve Gerçeklik

2019’da yükselen 3 boyutlu tasarımlar 2020 de zirveye oturuyor diyebiliriz. 3d tasarım araçlarının sayısındaki artış da bu tasarımların artacağını gösteriyor diyebiliriz. Bu seneki tasarımlarda 2D ve 3D tasarımları daha çok bir arada görebiliriz.

2. Monokrom

2017’de başlayan renk seçimlerindeki artan sadelik arayışı kendini bu yıl monokroma bırakacak. Bu retro ve nostaljik hisler uyandıran renk seçimleri daha çok fotoğraf odaklı çalışmalarda göreceğimizi tahmin ediyorum. Ancak illustrasyonlarda da şahane bir etki yarattığını unutmamak gerekli.

3. Parlak Metal Yüzeyler 

Daha çok ürün tasarımında görmeye alıştığımız parlak metal yüzeyler krallığını sürdürüyor diyebiliriz rahatlıkla. Tasarımında lux-high class veya elit detaylar eklemek isteyen tasarımcılar bundan vazgeçemediler. 

4. Tipografi Çılgınlığı!

Modern tasarımlarda görmeye 2019 yılında alıştığımız tipografi çılgınlığı yerini biraz daha sanatsal dokunuşlara bırakıyor. Daha soyut ve sıradışı kullanımlarla karşılaşacağız bu sene.

5. Görüntü Ve Yazı Maskeleme

Eski bir dostu hatırlatan tasarım tekniği geri döndü diyebiliriz. Bu geri dönüş eskiye oranla biraz daha minimalist ve gelişen tipografik trendlerle iç içe duruyor. Aramıza yeniden hoş geldin maskeleme teknikleri.

6. Çizgi Sanatı 

Daha çok illüstrasyon camiasında göreceğimizi düşündüğüm tek çizgi stili şematik şeyler oluştururken tasarımcılara inanılmaz zaman kazandıracak. Mütevazi ve oldukça şirin duran bu tasarımların her zaman göze hoş göründüğünü düşünürüm.

7. Çizim Ve Fotoğraf Birleşimleri 

Açıkçası bu trendler arasındaki en şaşırtıcı gelişmelerden biri sanırım. Çünkü gerçekten beklenmedik derecede hızlı bir şekilde yayılacak gibi. İllüstrasyon ve fotoğraf disiplinlerinin bir arada kullanımı beklenildiği üzere çok hoş görüntüler ortaya çıkarıyor. 2020’de bu tip çalışmaları daha çok göreceğimiz kesin.

8. Basitleştirilmiş İllüstrasyon

Bunun yeni bir trend olmadığını hepimiz biliyoruz. Uzun zamandır illüstrasyon dünyasında bu tip çizimler yapılıyor. Ancak bu sene biraz daha yayılacak gibi.

9. İzometrik Çalışmalar

2019’da izometric çizimler neredeyse her yerdeydi. Ama görünen o ki 2020’de de varlığını sürdürecek gibi. Web’de görmeye alışık olduğumuz bu tarz, birçok konuyu tematik olarak anlatabilmenize imkan sağlıyor.

10. Toprak (Dünya) Rengi Tonları

Bizim bu nostalji sevdamız ne olacak bilmiyorum gerçekten de. Tasarımınıza 50’li yılların havasını katacak olan bu renkler 2020’nin en trend renklerinin başında geliyor. Bol bol kullanılacak belli ki. Retro severler yaşadı!

11. Desenler Ve Dokular

2d tasarımın gözbebeği desen ve dokuları o kadar çok seviyoruz ki. Hele birde artan retro tasarım trendleri için nimet sayılır. Bu yıl doku ve desenlerin kullanıldığı tasarımları daha sık göreceğimiz aşikar gibi

12. Geometrik Tasarımlar


Grafik tasarım ve sanatın birbirine aşırı yakıştığı bu kusursuz geometrik şekillerden oluşan tasarımlar da 2020’de trend olacaklar. Listesinin sonlarında da olsa karşımıza çıkıyor.

13 Sıvılar

2020 de sabit kenarları ve eğriler sahip olan geometrik şekillerin aksine, akışkan şekiller önplanda olacak. Keskin kenarlar yerine pürüzsüz, yumuşak bir tasarıma geçiş göreceğiz. Bu nedenle, su dalgalanmaları, yarı şeffaflık, parlak renkler ve renk geçişleri 2020 de sıkı sık karşımıza çıkacak görünüyor.

Sonuç olarak,

Grafik tasarım trendleri 2020 çok çeşitli ve etkileyici! 2020’de tipografi, büyüleyici renk kombinasyonları, retro tarzı tasarımlar, çizgi sanatı, karalamalar ve daha birçok şaşırtıcı trendle geçmişten gelen bir patlama ile inanılmaz tasarım çalışmaları içinde olacağımızı göreceğiz.