Grafik Tasarım Süreci, bir tasarımcının bir grafik tasarım projesi üzerinde çalışırken attığı bir dizi adımdır; Her aşamanın detayları tasarımın türüne göre farklılık gösterecektir ancak yaklaşım her zaman aynı olmalıdır. Bir tasarım sırasında sürece bağlı kalmak çok önemlidir, çünkü bir aşamayı atlamak, aşamaları sıra dışı bir şekilde tamamlamak, süreci hiç kullanmamak daha düşük kaliteli bir sonuç, müşterinin memnun olmadığı bir sonuç veya daha da kötüsü sonuç alamama ile sonuçlanacaktır. herşey. Yukarıdaki diyagram, grafik tasarım sürecinin temel aşamalarını özetlemekte ve her aşamanın altında daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

1. Özeti Analiz Edin

Her tasarım projesi, bir müşterinin tasarımcıya bir brief (kısa bir bilgi) verdiğinde başlayacaktır. Müşteri muhtemelen hiçbir tasarım deneyimine sahip olmayacağından, tasarımcının müşteri tarafından verilen tüm detayları dikkatlice analiz etmesi ve gerekirse müşterinin ihtiyaçları hakkında daha fazla araştırma yapması önemlidir.

2. Anahtar Gereksinimleri Belirleyin

Özetin analizine dayanarak, en önemli parçaları/ana gereksinimleri belirlemelisiniz. Kendinize sorun, hangi gereksinimleri yerine getirmeliyim? Örneğin bir etkinlik için afiş tasarlarken, zaman, tarih ve mekanın dahil edilmesi gibi basit bir eylem, gerekli ayrıntılar olmadan bir afişin diğer tüm yönlerden çok daha önemlidir. Bu nedenle, brief’in temel gereksinimlerini belirlemek ve önceliklendirmek önemlidir. Grafik tasarım tarzı da bu noktada tanımlanmalıdır.

3. Mevcut Tasarımları Araştırın

Müşterinizin ihtiyaçlarına da uygun olabilecek olası tasarım stillerini ve fikirlerini belirlemek için araştırma önemlidir. Bu örnekler, müşteri ile görüşürken tercih ettikleri görüntü/tasarım stilini belirlemek için kullanılabilir.

4. Fikir Üretin

Tasarım için bir fikir, bir kampanya için bir slogan, bir poster için bir görsel, bir web sitesi için bir isim vb. bulmak zor olabilir. Ancak, brief’in temel gerekliliklerini yerine getirmeye odaklanarak ve araştırmanızın size ilham vermesine izin vererek, projeniz için özgün tasarımlar üretebilirsiniz.

5. Fikirler Geliştirin

Tek bir fikre yerleşmek yerine, en iyi fikirlerinizden 2 veya 3’ünü seçip bunları basit eskizler, çizimler, renk şeması test sayfaları ve yazı tipi stil sayfaları aracılığıyla geliştirmek iyi bir uygulamadır. Bu adımların tümü, fikirlerinizi geliştirmenize ve hangisinin başarı için en fazla potansiyele sahip olduğunu vurgulamanıza yardımcı olur. Eskiz yapmak ayrıca kullanılabilecek olası düzenleri/kompozisyonları belirlemeye yardımcı olacaktır.

6. Tasarımı Üretin

Bir fikir seçildikten ve yeterince geliştirildikten sonra, tasarımı üretmeye/oluşturmaya başlamanın zamanı gelmiştir. Tasarımın türüne bağlı olarak tasarımı oluşturmak için farklı yazılımlar veya malzemeler kullanılacaktır, ancak üretim araçlarına bakılmaksızın önceki aşamaların unutulmaması ve temel gereksinimlerin yerine getirilmesi önemlidir.

7. Tasarımı Test Edin

Bu, sürecin hızlı ve basit bir aşamasıdır, ancak genellikle gözden kaçan bir aşamadır. Basılı tasarımlar için test, çözünürlüğün ve renklerin iyi kalitede olmasını, önemli ayrıntıların kırpılmamasını ve metnin okunabilir ve hatasız olmasını sağlamak için tasarımın yazdırılmasını içerir. Web sitesi tasarımı için bu aşama, tüm özelliklerin işlevsel olup olmadığını, bağlantıların çalıştığını ve sayfa yükleme hızlarının kabul edilebilir olduğunu kontrol etmeyi içerecektir.

8. Tasarımı Yerinde Gözlemleyin

Basılı tasarımlar için bu, posteri/logoyu/işareti/afişi vb. istenen konuma yerleştirmeyi ve metnin kabul edilebilir bir mesafeden okunabilmesini, görüntülerin net olmasını ve renklerin çevreleriyle çakışmamasını veya karışmamasını sağlamayı içerecektir. Web siteleri için bu, web sitesinin çevrimiçi olarak yayınlanmasını ve tüm özelliklerin ve işlevlerin yeniden kontrol edilmesini içerecektir. Mimari veya iç tasarım gibi diğer tasarım türleri için, tasarımı istenen ortama dijital olarak yerleştirmek için Photoshop gibi bir program kullanılabilir.

9. Tasarımı Değerlendirin

Nihai tasarımınızı müşteriye sunmadan önce, onu önyargısız olarak değerlendirmeniz çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yolu, özetin temel gereksinimlerini belirlediğiniz 2. aşamaya geri dönmek ve bunları başarıyla yerine getirip getirmediğinizi görmektir. Kendi tasarımınızı objektif olarak değerlendiremeyeceğinizden korkuyorsanız, bu aşamada başkalarının fikrini almak da faydalı olabilir.

10. Yeniden tasarlayın

Bu adım, yalnızca değerlendirmeden sonra tasarım özetinin temel gereksinimlerini başarılı bir şekilde karşılamadığınızı düşünüyorsanız gereklidir. Bu aşama, sürecin başlangıcına geri dönmeyi ve her bir adımdan geçerek, temel gereksinimlerin karşılanmamasına neden olan hataları düzeltmeyi içerir.