Reklam ajansı (grafik Tasarım Ajansı) çalışanları ve görevleri ile ilgili bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, reklam ajansında kimler çalışır, reklam ajansında ne iş yapılır, reklam ajansında kim ne iş yapar gibi soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

Kısaca Reklam ajansı (grafik Tasarım Ajansı), markaların reklam süreçlerini yöneten işletme demektir. Tam hizmet reklam ajansları, markanızın farklı reklam ihtiyaçları için tasarım disiplinleri ile harmanlanmış hizmetler verir. 

Ajans rolleri bir çok başlık altında toplanabilir. Kreatif ekip , yönetim kadrosu, web tasarım uzmanı gibi ayrı disiplinlere ayrılsalar da, bu bölümlerdeki roller ve isimleri ajanslar arasında değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, “art direktör” yerine, yaratıcı ekibin başında bir “kreatif direktör” bulunabilir. Ya da ajans müdürünün yerini bir “insan kaynakları uzmanı” alabilir.

İsimler ve unvanlar değişse, reklam ajansı çalışanları ve görevleri temelde aynı kalır. Bir müşteri temsilcisi , unvanı değişse de, müşterilerle ve onların ihtiyaçlarıyla ilgilenmekle yükümlü kişidir.

AJANS NE KADAR BÜYÜK OLURSA, POZİSYONLAR O KADAR ÇOK PARÇALANIR. AJANS NE KADAR KÜÇÜK OLURSA, BİR KİŞİ O KADAR ÇOK FARKLI İŞ YAPAR.

Reklam Ajansı Görev Tanımları

1) Web Tasarımcı

Reklam ajansı çalışanları ve görevleri içerisinde en önemli rollerden biri web tasarımcısıdır. Ajans müşterisi ve markaları için web sitelerini güncel ihtiyaçlara göre yeniden tasarlamaktan ve oluşturmaktan sorumludur.

Çoğu zaman HTML, CSS , Php gibi kodlama dillerine hakim olmaları beklenir. Bunların yanında temel düzeyde tasarım programlarına hakim olmaları da tercih sebebidir.  Web tasarım uzmanları, markanın reklamlarının verileceği ve hedef kitleyi ziyaret etmeye teşvik edecek bir web sitesi tasarlar. Bu siteleri hız, seo ve dijital pazarlamaya uygunluk çerçevesinde yapmaları önemlidir.

2)Grafik Tasarımcı

Grafik tasarımcı genelde bir art direktör (sanat yönetmeni) rehberliğinde çalışır ve lideri ile birlikte reklam görselleri, web site görselleri, instagram gibi sosyal medya gönderileri ve kurumsal kimlik tasarımları üretir. logo tasarım, görsel tasarı gibi konular da görev tanımları içerisinde bulunmaktadır. Etkili reklamlar ve hedef kitleye istenen mesajı vermeye yardımcı olan yazı tiplerini, fotoğrafları, renk düzenlerini belirler ve kullanır. Bu şekilde markanın tasarım dilini ortaya koyarlar.

3)Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı içerik üretmekten, reklam hesaplarının takibine kadar bir çok göreve sahip olabilir. Bu reklam ajansı çalışanlarının görevi, hedeflere ulaşmak için gerekli reklam stratejilerini oluşturmaktır. Ve hedef kitleye ulaşan reklamların planlanması, analizi ve raporlamalarıyla ilgilenir. Bu bireylerin iletişimleri çok kuvvetli olmalı, yaratıcı düşünebilmeleri ve kalemlerinin iyi olması beklenir. Aynı zamanda kendilerini sürekli güncel tutarak trendlere ve sosyal medya gündemini takip etmelidirler.

4)Reklam Ajansı Metin Yazarlığı (İçerik Yazarlığı)

Reklam ajansı metin yazarlığı, ekibin ve markaların ihtiyaç duyduğu tüm yazılı içerikleri üretmekle sorumludur. Bunlar sosyal medya gönderilerindeki mesajlar, blog yazıları ve diğer yazılı içerikler olabilir.

Reklam ajansı metin yazarlığı, hem basılı medya hem de internette yayınlanacak reklamlar için hedef kitlesine hitap eden içerik yazabildiği için ajans çalışanları arasında önemli bir yeri vardır.

5)Art Direktör (Sanat Yönetmeni)

Art direktör ne iş yapar sorusunun cevabından önce “sanat yönetmeni” şeklinde de adlandırılabildiğini hatırlatalım. Sanat yönetmenleri reklam kampanyaları için ihtiyaç duyulan görsellerin tasarımını oluşturmaktan sorumludur ve bu konuda kreatif ekibe, grafik tasarımcılara rehberlik eder.

Reklamın dilinin nasıl olması gerektiğini tasarımcılara aktarır. Tasarıma bulunması gereken görselleri ya da bulunmaması gereken öğeleri belirler. Tasarımların kullanılacağı alanlara göre ihtiyaçları netleştirir. Grafik tasarımcı ile art direktör arasındaki fark sorumlulukları, tecrübesi, liderlik vasfına sahip olması ve bilgisi olarak özetlenebilir.

Art direktörler yaratıcı, bilgili ve tecrübeli kişilerden seçilmelidir. Tasarım programlarını üst düzeyde kullanımı, Tipografi, baskıya hazırlık, renklerin psikolojisi ve grafik tasarımda hiyerarşi konularına hakim olması beklenir. Farklı tasarım disiplinleri ile ilgili, tasarım programlarını iyi derecede kullanabilen, tasarım trenlerini takip eden kişilerden seçilmelidir.

6)Kreatif direktör

Kreatif direktör nedir? Kreatif direktör ajans müşterilere ve birlikte çalıştıkları markalara uygun reklamlar modelleri, pazarlama stratejileri ve çözüm önerileri sunmakla sorumludur. Bütün bu reklam disiplinlerine liderlik ve rehberlik edebilmesi için yaratıcılığı ve kişiliği üst düzey olmalıdır. Böylece ajans ekibi onu benimseyecek ve takip edecektir.  Bu yüzden bu rol reklam ajansı çalışanları ve görevleri arasında en önemlisidir.

Kreatif direktör, yaratıcı ekibin mutfağından çıkan tüm işlerin ilgili markaya uygun olmasını sağlar. Buna uygun stratejiyi kurgular ve uygulamaya koyar. Ajans çalışanlarına rehberlik eder, ve kriz anlarını iyi yönetir.

Yaratıcı direktör/yönetmen, sanat yönetmenleri, tasarımcılar, metin yazarlarının yanı sıra satış ekipleri ve pazarlama profesyonellerinden oluşan yaratıcı bir ekibe liderlik eder. Sorumluluklar arasında tasarım çözümleri veya kampanyalar için geliştirme stratejileri formüle etmek, yaratıcı süreci denetlemek ve ekibindeki yaratıcı kişilere rehberlik etmek gibi sorumluluklar yer almaktadır.

7)Proje Yöneticisi

Reklam ajansında proje yöneticisinin görevi, ajans çalışanlarının projenin bitiş tarihi (deadline), sunum tarihi gibi noktalara uyup uymadığını takip eder. Ayrıca reklam kampanyalarının tüm süreçlerini karar verildiği gibi ilerlemesi ve reklamın müşteriye zamanında teslim edebilmesi diğer üyeler ile koordine çalışır. Ekip ve müşteri arasındaki iletişime, müşteri ilişkilerine destek olur.

8)SEO Uzmanı

SEO (arama motoru optimizasyonu) hizmeti, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için gerekli düzenlemelerin tümüne verilen isimdir. SEO uzmanı ise bura sıralamayı yükseltmek için web sitenizde gerekli düzenlemeleri yapar ve rakiplerinizin önüne geçmek için stratejileri üretir.  SEO’nun amacı, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve satışlarınızı arttırmaktır.

SEO uzmanları, arama yapanların niyetini anlar ve o anahtar kelimelerle ilgili çalışmalar yapar. Bu şekilde ürün ve hizmet sayfalarınız belirlenen anahtar kelimelerde hedef kitleye ulaşabilecektir. SEO uzmanları, reklam ajansları arasında değerlidir, çünkü markalar, web sitesindeki ziyaretçi sayısının artışı oranında çalışmalarınızın verimli olup olmadığını yorumlayabilirler.