GPT-3’ün ne olduğunu sizler için inceledik. İnsanların hem korktuğu hem de heyecanlandığı bir gelişme bu, yapay zekanın geldiği son nokta olarak gösteriliyor. 

Son yıllarda yapay zeka teknolojisi insan hayatına daha fazla girmeye başladı. OpenAI tarafından yayınlanan GPT-3 bir adım daha ileri giderek şimdiye kadar piyasaya sürülen en gelişmiş yapay zek dil modeli oldu. Bu tür bir yapay zeka; Metinleri çevirebilir, konuşmalar yapabilir, şiir yazabilir ve hatta yeni programlar yazabilir. Bu yeni nesil yapay zekanın yeteneklerine ve özelliklerine daha yakından bakalım.

Generative Pre-Training Transformer 3 olarak bilinen GPT-3, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI şirketinin yıllardır geliştirmekte olduğu bir yapay zeka teknolojisi.

GPT-3 175 milyar parametreye sahip ve bu değer, önceki nesil olan GPT-2’nin 116 katı. Bu yapay zeka 12 milyon dolara mal olmuş. Rekabet içinde olduğu rakiplerinden ise 10 kat daha güçlü. GPT-3’ün ürettiği metnin kalitesi o kadar yüksektir ki, bir insan tarafından yazılıp yazılmadığını anlamak çok zor ve bu durum büyük bir risk teşkil ediyor.

OpenAI şirketinde çalışan 31 tane araştırmacı ve mühendis, GPT-3’ü tanıtan bir makale yayınlamış. Makalede, insanları bu yapay zekanın potansiyel tehlikeleri konusunda uyarmış ve bu riski azaltmak için çalışmalar yapılması konusunda bilgilendirmişler.

GPT-3 Nasıl Kullanılır?

Bu yapay zeka, belirli bir başlangıç metnini girdikten sonra internette bulunan tüm metinleri, aldığı giriş metnine dayalı olarak makul bir yanıt vermek için kullanıyor. Çok fazla veriye sahip olduğundan dolayı yanıtları da oldukça doğru olma eğiliminde. Bu durum da insanlar tarafından yazılan yazılardan ayırt etmekte oldukça güç olan, inanılmaz derecede tutarlı metinler yazmasına olanak sağlıyor. GPT-3’ün yapabildiklerinden kısaca bahsedecek olursak;

  • Kod yazabiliyor.
  • Müzik besteleyebiliyor
  • Dil ve söz dizimi bulmacaları çözebiliyor.
  • Röportaj yapabiliyor.
  • Tıbbi sorulara cevap verebiliyor
  • Resimleri tamamlayabiliyor.

Tabi ki bunlar yapabildiklerinden sadece bazıları.

Bu Algoritma Tehlikeli Mi?

Önceki nesil GPT-2 piyasaya sürüldüğünde, yorumların bazıları çok tehlikeli olduğu ile ilgiliydi. GPT-2’de 1,5 milyar, GPT-3’te 175 milyar parametre var. Bu parametrelerin çok olması, yapay zekanın öğrenilmesini kolaylaştırır. Bu nedenle yeni nesil yapay zeka, “gelmiş geçmiş en tehlikeli algoritma” olarak yorumlandı. Algoritmanın gerçek yazılardan ayırt edilemeyecek şekilde yazdığı sahte yazılar ve haberler de korkutucu olarak yorumlanıyor. Geliştiriciler, Python ve JSX gibi dillerde kod yazabildiğini iddia eden GPT-3’ün, yazılımları öldürebilen bir yapay zeka olduğuna inanıyor.

Özetle 14 Mayıs 2020’de piyasaya sürülen ve Temmuz 2020’de betası sunulan GPT-3 algoritması, bazı yönlerden biraz korkutucu olsa da gerçekten ilginç ve şaşırtıcı. Geleceğimizde hangi pozisyonu işgal edeceği ve geleceğimie yön verip vermeyeceği merak konusu.

Tüm gözler 2022’de açıklanması beklenen GPT 4 üzerine çevrildi bile…

Kaynakça:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53692902

https://tr.wikipedia.org/wiki/GPT-3