Görsel iletişim tasarımı, iletişim şekillerinin çeşitlenmesi ile birlikte ortaya çıkan ihtiyaçları tanımlamaya yönelik kurulmuş bir alandır. İnternet ve teknoloji alanındaki gelişmelere paralel olarak iletişim türlerinde yaşanan değişimler yeni ihtiyaçları doğurdu. Önceden durağan şekilde yapılan tasarımlar değişerek görsel iletişim tasarımında hareketlilik ve deneyime dayalı bir yapı oluştu. Çağın gereksinimlerine göre, hareketli animasyon tarzı tasarımlar daha fazla yer almaya başladı.

Fiziksel olarak sokaklarda bulunan, binaların dışlarında ya da reklam panolarında yer alan basılı tasarımlar yerini çevrim içi olarak dijital dünyada erişilebilen tasarımlara bıraktı. Bu tasarımlar sayesinde daha yaratıcı ve etkili bir iletişim şekli oluştu. Buna bağlı olarak oldukça geniş bir alanı kapsayan görsel iletişim şekli ortaya çıktı.

DİKKAT VAKİT AZALDI… DİJİTAL TASARIMA GİDEN YOLDA SON YOL AYRIMINDASINIZ…

Görsel iletişim tasarımı konusunda kendinizi geliştirmek için birçok farklı sanat disiplinini kavramanız gerekiyor. Hareketli grafikler, animasyonlar, logo tasarımları, video kurgusu gibi alanlarda kullanılan programlarla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Biz grafikerler için tasarım kağıt üzerinden dijital dünyaya doğru tüm hızı ile geçiş yapıyor.

Bu dijital dünya için farklı tasarım ve kurgu programlarını öğrenmenin yeterli olmayacağını da bilin. Öncelikle internet nedir? internet üzerinde üst sıralarda olmak, ürünlerinizi herkese ulaştırmak, internetin karanlık koridorlarında kaybolmamak için neler yapılmalı, hangi bilgi ve becerileri edinmeli, bilgi kırıntılarını bir bir toplamaya başlayın. Hala geç kalmadınız…

Görsel İletişim Tasarımı Konusunda Kişisel Gelişim Sağlamak

Görsel iletişim tasarımı alanında kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Bu gelişimi sağlamak için pek çok farklı yol bulunmaktadır. Ülkemizdeki üniversitelerde bulunan Görsel Tasarım İletişimi bölümlerinde eğitim alarak kendinizi akademik açıdan geliştirebilirsiniz. Üniversiteler bünyesinde eğitim aldığınızda, pek çok farklı görsel iletişim tasarımı alanında teorik ve uygulamalı dersler alabilirsiniz. Bu sayede bu alanda kendinizi sağlam temeller atarak geliştirmiş olursunuz.

Görsel tasarım iletişimi alanında internette bulabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi ya da önceden kayıt edilmiş video dersler bulunmaktadır. Bu eğitimlerden yararlanarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Öğrendiğiniz konularda sürekli olarak uygulamalar yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Yeni gelişmeleri, tasarım programlarındaki değişimleri takip etmelisiniz. Bu alandaki değişen taleplere yanıt verebilmeniz için kendinizi geliştirmeniz artık bir gereklilik…