Akıllı telefonların yükselişiyle birlikte, mobil uygulamalar giderek daha popüler hale geliyor – birçok işletmenin, müşterilerle etkileşim kurmak ve onlara iyi bir deneyim sunmak istemeleri, kendilerine ait mobil uygulamaların bir ‘zorunluluk’ olduğunu düşündüklerini biliyorum. Bu mobil uygulamaların ve yerel uygulamaların harika olduğu inkar edilemez: güçlü, zengin özelliklere sahip ve güvenlidirler. Ancak bazı dezavantajları da var: çok fazla telefon alanı kullanıyorlar, indirmeyi ve kurmayı gerektiriyorlar ve inşa etmek çok pahalı. Bu nedenle, son birkaç yılda, Google tarafından geliştirilen ve çoğu modern tarayıcı (web) tarafından sunulan özellikleri mobilin (uygulama) avantajlarıyla birleştirerek aynı şaşırtıcı kullanıcı deneyimlerini sunan yeni bir teknoloji var -Adı Progressive Web App (PWA) .

2015 yılında Frances Berriman1 ve Google Chrome mühendisi Alex Russell2, modern internet tarayıcıları tarafından desteklenen ve tarayıcı özelliklerinden faydalanan, native uygulamalardaki kullanıcı deneyimini web uygulamalarına taşımayı amaçlayan Progressive Web Apps (PWA) kavramını ortaya çıkardı.

Progressive Web App – PWA nedir?

Web sitelerinin kullanıcı deneyimini mobil uygulama seviyesine getirilmesine verilen isimdir. Türkçe olarak İleri Web Uygulaması olarak çevirilir. Kısacası PWA ile tasarlanmış Mobil sitelerde, mobil uygulama kullanıyormuşsunuz gibi bir deneyim yaşarsınız. Sitenizin bilgilerinin kullanıcının makinasına kaydeder. Bu bilgileri sadece ihtiyaç duyulduğunda güncelleyerek daha hızlı bir açılma süresi elde edilir.

Mobil kullanımlarda görünümü ve web içeriklerini optimize etmeyi hedefler. iOS ve Android sistemlerinde çalışan bu yenilik sayesinde bir web sitesinin uygulama gibi çalışması desteklenmektedir.

Bu sistem kısa yol üzerinden çalışmaktadır. Bir mobil cihazda web sayfasının ana dizine kısayol olarak eklenmesi halinde bir web sitesi tarayıcıda çalışıyor gibi değil, daha çok bir uygulama içerisinde çalışıyormuş gibi görüntülenir. Bu bakımdan PWA tüm bu yükü web site yöneticilerinin üzerinden alarak tek bir kısayol ile bu imkandan yararlanılmasını sağlar.

Progressive Web Apps‘in çalışma mantığı:

Android telefonunuzdan Chrome’da Progressive Web Apps bir siteye girdiğiniz an Snackbar bu siteyi telefonunun home ekranına eklemek isteyip istemediğini sorar,
Kabul edilirse telefonuna uygulamalardaki gibi bir kısayol ikonu eklenir.

Progressive Web App’ın özellikleri – PWA neden tercih edilmelidir?

Yukarıda bahsi geçen Progressive Web App’in özelliklerine şimdi de maddeler halinde bakalım.

  • Responsive: Her cihaz ile uyumludur; masaüstü, mobil, tablet, ChromeOS, vb.
  • Progressive: Modern bir tarayıcı gereksinimi dışında, tarayıcı seçimi gerektirmez. Opera, Firefox, Chrome, Microsoft Edge gibi pek çok tarayıcı tarafından desteklenmektedir.
  • Fast & Reliable: Service workers ile offline çalışabilir ve arka planda senkronize olabilir. Kullanıcı düşük internet hızına sahip olsa da uygulamayı hızlı ve sorunsuz bir şekilde kullanabilir.
  • Engaging: Kullanıcılar PWA navigasyonları ve etkileşimleri sayesinde (App Shell) bir mobil uygulama kullanıyor hissi yaşar. Erişim ve indirme işlemi için URI yeterlidir. Uygulama mağazalarına ve kompleks indirme işlemlerine gereksinim duymaz.
  • Secure: HTTPS kullanımı zorunludur.
  • Update: Service workers ile her zaman günceldir.
  • Installable: Kullanıcılar uygulamayı ana ekrana (home screen) kolaylıkla ekleyebilir ve uygulamayı eklenen simge aracılığıyla çalıştırabilir. Bu indirme işlemi WebAPK1 olarak da ifade edilebilmektedir.

Bildiğiniz gibi son bir kaç senedir Push notification yani “Web sitesi bildirimleri” bayağı popüler olmuş durumda. Bu özelliğe onay veren kullanıcılara bildirim gönderebiliyorsunuz.

PWA kullanımı zorunlu mu?

Bu teknolojinin kullanılmasında Google tarafından herhangi bir zorunluluk getirilmemektedir. Ancak daha iyi bir kullanıcı deneyimi kuşkusuz web sayfasının Google için çok daha iyi bir duruma getirilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanıcılar da bu sistemi son derece benimsemiş durumda. Öyle ki bir tarayıcıyı açarak web sayfasının adını yazmak ve web sayfasına ulaşmak işlem ve zaman açısından kayıp yaratmaktadır. Ancak bu teknolojinin kullanılması ile birlikte masaüstünde oluşturulmuş olan bir kısayol web sayfasına tek bir dokunuş ile ulaşılabilir. Bu yeni teknoloji Türkiye’de çok fazla popülerlik kazanmamış olsa da özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki kullanıcılar tarafından benimsenmiş. Üstelik siteye herhangi bir müdahale etmeden tarayıcı görüntülerinden farksız bir şekilde sağlanan bu özel teknoloji, sürekli geliştirildiğinden dolayı çok daha yüksek bir performans ile çalışabiliyor.

WordPress İçin Hızlı Ve Kolay PWA Kurulum

PWA için WordPress alt yapısını kullananlar çok daha avantajlı. Zira geliştirilmiş olan özel eklenti ile kolay bir şekilde bu uyumu yakalayabilirsiniz. Eklenti yüklemek adına eklentiler bölümündeki arama bölümüne PWA yazarak çıkan eklentilerden uygun gördüğünüzü kurmalısınız. Ardından eklenti ayar bölümünden yapacağınız gerekli düzenlemelerin ardından eklentiyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar ve Geliştiriciler

“PWA” açık kaynaklı yazılımdır. Bu eklentiye .Katkıda bulunanlar

GoogleXWP
Weston RuterAlbertomedina

Geliştiriciler için: Kodlama ile ilgili detaylı bilgi almak için;

Google Codelabs -Your First Progressive Web App

Github – Your First Progressive Web App

PWA kullanan örnek mobil siteler:

Firefox Platform Status

Nasa Open Source Software