1998 yılında kurulan Google, çevrimiçi bilgi paylaşımını, internet aramalarını ve reklam kampanyalarını içeren bir şirkettir. Günümüzde internet kullanıcılarının neredeyse % 80’i Google’ı arama motoru olarak kullanıyor. Durum böyle olunca Google, kullanıcılarına pek çok yararlı uygulama sunuyor. Hayatı çok daha kolay hale getiren Google uygulamalarına ve özelliklerine aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Google araçları/ürünleri sadece aşağıda bir kaç örnekle açıklamaya çalıştığım uygulamalarla sınırlı değil elbette… Google tüm uygulamalara ulaşmak isterseniz aşağıdaki linke tıkayın…

https://about.google/intl/ALL_tr/products/

Google Uygulamalarından Örnekler…


Google Çeviri


En iyi Google uygulamalarından biri olan Google çeviri sayesinde bilmediğiniz kelimeleri ve cümleleri kolay bir biçimde kendi dilinize çevirebilirsiniz. Yeni güncellemesi ile oldukça iyi sonuçlar veren Google Translate’i 100’den fazla dil seçeneği ile kullanabilirsiniz.

Google Drive


Nerede olursanız olun, tüm dosyalarınıza ulaşma imkanını Google Drive ile sağlayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı, tasarımlarınızı, çizimlerinizi, kayıtlarınızı, videolarınızı ve diğer tüm dosyalarınızı burada saklayabilirsiniz. Ücretsiz olarak 15 GB’lık bir depolama alanı sunan Google Drive üzerinden dosyalarınızı arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz.

Google Haritalar


Bir noktadan farklı bir noktaya gitmek için yapmanız gereken tek şey akıllı cihazınıza Google Haritalar uygulamasını indirmek. Oldukça gelişmiş özellikleriyle en iyi Google uygulamalarından biridir. Haritalar sayesinde yol tarifi alabilir, istediğiniz noktayı haritalarda görüntüleyebilirsiniz. Navigasyon özelliği sayesinde de sesli yönlendirmelerle istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Google Mail Checker


Bir eklenti olarak çalışan Google Mail Checker’ı bilgisayarınızda kullanmaya başladığınızda gelen kutunuzdaki okumadığınız maillerin sayısını görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca eklenti sekmesine tıkladığınızda mailinize otomatik olarak yönlendirileceksiniz. Bu eklenti sayesinde sürekli mail kontrolü yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Google Takvim


Hayatınızdaki önemli olayları kaydetmek için kullanabileceğiniz Google Takvim’in mobil uygulamasını da edinebilirsiniz. İstediğiniz güne, istediğiniz saate etkinlik ekleyebilir, bu etkinliği istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca “Hatırlatıcı” seçeneğiyle size hatırlatılmasını istediğiniz her şeyi kaydedebilirsiniz. Gelen yeni güncelleme ile uçak, restoran vb. rezervasyonlarınız E-Mail’inizden otomatik olarak Google Takvim’e çekilecektir.

Google Dokümanlar


Google Dokümanlar en iyi Google uygulamalarından biridir. Bu uygulama sayesinde yeni dokümanlar oluşturabilir, mevcut dokümanları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca slayt ve Excel dosyalarını da bu uygulama üzerinde kullanabilirsiniz.

Google Sözlük


Bir eklenti olarak hizmet veren Google Sözlük, çoğu zaman Google çeviri ile karıştırılıyor. İkisi birbirinden farklı uygulamalardır ve Google Sözlük’te bilmediğiniz kelimenin ne demek olduğuna ulaşırsınız. Örneğin; “Search” kelimesinin anlamını bilmiyorsanız bu kelimeyi seçtiğinizde bir baloncuk içerisinde bu kelimenin ne demek olduğu karşınıza gelecektir.

Google Hangouts


Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulama üzerinden, fotoğraf, mesaj, emoji gönderebilir, video görüşmeleri yapabilirsiniz. En iyi Google uygulamalarından biri olan Hangouts’u Android ve Apple cihazlarda kullanabileceğiniz gibi bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz.

Google Keep


Daha sonra görüntüleyebilmek adına bir web sayfasını, görseli veya metini kaydetmek istiyorsanız Google Keep tam size göre. Chrome eklentisi olarak çalışan bu uygulamaya kaydettiğiniz herhangi bir içerik ile ilgili notlar alabiliyor, notlarınıza etiketler ekleyebiliyorsunuz.

Google Arts & Culture


Sanatla ilgilenen biriyseniz bu uygulama üzerinden dünyanın her yerinde bulunan sanat ve kültür hikayelerini ve koleksiyonlarını keşfedebilirsiniz. Sanata ilgi duyan kişiler için en iyi Google uygulamalarından biridir.

Google Alerts


Google Alerts aslında arama motoru mantığında çalışan bir haber servisidir diyebiliriz. Bunu biraz daha açalım ve konuya geniş bir açıklama sunalım. Bir konu hakında araştırma yapmak isterseniz ne yaparsınız ? Google, Msn, Yahoo gibi arama motorlarına girip araştırma yapmak istediğiniz konu hakkındaki kelimeleri yazıp entere basarsınız. Sonrada çıkan sonuçlara tıklayıp aradığınızı bulmaya çalışırsınız.

Haber ajansları ne yapar ? Sizin yada firmanız hakkında yazılı ve görsel basını takip ederler size CD yada Yazılı döküman olarak araştırmalarını yapıp rapor verirler. Google Alerts hizmetide aslında böyle çalışıyor. Siz sadece araştırmak istediğiniz şeyi yazıyorsunuz ve Google Alerts sizin yerinize Tüm dünyadaki bilgi servislerini, haber sitelerini, Blogları, Web Sayfalarını tek tek inceliyor arıyor kurcalıyor filtreden geçiriyor ve size e-mail olarak aradığınız şeyi yazan Bloglar, Televizyonlar, Dergiler, Gazeler ve diğer Web sayfalarındaki yazıları mail atıyor haber veriyor.