İnternet hızımız arttıkça fiziksel formatlar birer birer ortadan kalktı. CD DVD ve blu ray gibi fiziki platformlardan hızlıca vazgeçtik. artık hayatımızda SAAS var. Yani Software As A Service “servis yazılımları” bu teknolojiye bulut yazılım hizmetlerinden aşinayız.

Şimdilerde bir alt platform olarak GAAS platformu hayatımıza girmek üzere. GAAS yani Gaming As A Service

Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Stadia isimli bulut oyun sistemini tanıtan Google, oyun dünyasında büyük bir değişim yaratmaya hazırlanıyor. Netflix, blutv gibi bazı platformlarda film ve dizileri yayınlayarak yaptığı işlemi şimdi google, stadia ile oyunlara uygulamayı deniyor.

Aslında bunu daha önce playstation now ve project xcloud gibi bir çok platform daha önce bu işin öncülüğüne soyunmuş olmasına rağmen oyun oynayanları mutlu edebilecek sorunsuz çözümler sunamadılar, en büyük sorun akışta oluşan gecikmeler. İşin içine google’ın da giriyor olması bu yönden işe farklı bir anlam katıyor. Oyunlar google sayesinde erişilebilir olacak ve bunun için sadece crome kullanmak yetecek.

Google Stadia, “Oyun nedir?” sorusuna yepyeni bir cevap verme amacını taşıyor.

Bu oyun servisi ile oyuncular, geliştiriciler ve içerik üreticileri için yepyeni bir platforma geçiş yapıyorlar. Bu platformda oyunlar google’ın veri merkezinde depolanacak ve oradan da size stream ederek görüntüleri gönderecek.

Bu şu anlama geliyor aslında oyun oynamak için artık pahalı oyun konsolları satın almak yada bilgisayar, akıllı telefonunuza yükleme yapmak gibi sınırlarınız ortadan tamamen ortadan kalkıyor. Uygun bir aylık ödeme yada belki reklamlı versiyonu ile ücret ödemeden oyun oynamanın keyfine varacaksınız.

Bu yeni platform sayesinde istersek bilgisayarda başlattığınız bir oyunu kaldığınız yerden. tv, tablet yada telefonunuzdan devam edebileceksiniz. sonuç olarak istediğiniz her an, her cihazdan giriş yapabileceğiniz bir platform google stadia.

Oyun indirmek yok, oyun yüklemek de yok. Sadece tıkla ve oyuna başla

Eğer arzu ederseniz daha iyi bir oyun için Stadia Controller kullanabilirsiniz Tasarımı diğer oyun konsollarının gamepad’ine benziyor olsa da güzel düşünülmüş özelliklere sahip. Gamepad’in üzerinde yer alan tuşlardan bir tanesiyle anında oynadığınız oyunun videolarını paylaşabilecekken, diğeriyle de Google Asistan’ı aktif hale getirerek oyunlar hakkında anında yardımlar alabileceksiniz. Yinede hatırlatalım Oyun oynamak için illaki stadia controller’a ihtiyacınız yok. Oyununuzu klavye tuşlarını kullanarak da oynamanız mümkün.

Google, Stadia’yı 2019’da Amerika, Birleşik Krallık, Kanada ve Avrupa’da kullanıma açacak. İlk etapta 4K 60 FPS HDR görüntü kalitesi ve Surround ses kalitesiyle oyunlar sunacak. İleriye dönük planlar çerçevesinde ise, 8K ve 120FPS’nin üzerinde görüntü ve performans kalitesinden söz ediliyor.