Gece fotoğrafçılığının gücü muazzamdır.

Geceleri standart bir sokak çekimi, ışıklardan, gökdelen silüetlerinden ve yıldızlardan oluşan karmaşık bir labirente dönüşür.

Gece fotoğrafçılığı bazı harika görüntüler üretebilse de, gün ışığında fotoğraf çekmekten biraz daha karmaşık olabilir.

İster yıldız, ışık izi veya başka bir uzun pozlama türü çekiyor olun, size muhteşem gece fotoğrafları çekmeniz için gerekenlere birlikte bakalım.

Gece Fotoğrafçılığı İçin İhtiyacınız Olan Ekipman

Karanlıkta kameranızı nasıl kullanacağınızı öğrenin . Yanınızda iyi bir ışık kaynağı yoksa, düğmelerinizi ve ayarlarınızı bulmak zor olabilir.

Kusursuz gece çekimi yapmak söz konusu olduğunda, aslında fazladan donanıma ihtiyacınız olmadığına şaşırabilirsiniz. Sadece normal lensiniz ve kameranızla neredeyse yola çıkmaya hazırsınız.

Ancak kesinlikle ihtiyaç duyacağınız bir diğer ekipman da bir tripod. İnsanoğlunun bildiği en sağlam ellere sahip değilseniz, çekim için yanınızda işlevsel bir üçayak olduğundan emin olun. Bunun nedeni, fotoğrafın ortaya çıkması için yeterli ışığın toplanabilmesi için kameranızın daha uzun bir deklanşör hızına ayarlanması gerekmesidir (aksi takdirde çok karanlık olur).

Muhtemelen ihtiyaç duyacağınız bir diğer ekstra donanım parçası, uzaktan deklanşör serbest bırakmadır. Şimdi, bu gece çekiminiz için çok önemli değil, ancak son derece yararlı olduğunu göreceksiniz ve işleri sizin için kolaylaştıracak.

Uzaktan deklanşöre sahip değilseniz endişelenmeyin. Pozlama sırasında daha fazla ışık toplarken kameraya dokunmamak için kameranızı gecikmeli bir zamanlayıcıya ayarlayın. Aksi takdirde, bulanık görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Hareketli nesnelerin fotoğrafını çekmeyi planlıyorsanız, daha yüksek bir deklanşör hızı kullanabilmeniz için daha fazla ışığın içeri girmesini sağlayan geniş bir diyaframa sahip bir merceğe de ihtiyacınız olabilir. Yüksek hassasiyet (ISO) seviyelerinde rahat olan modern bir kamera gövdesiyle birleştiğinde, geceleri aksiyonu dondurmak kesinlikle mümkün.

Önemli Çıkarımlar: 

 • Gece fotoğraf çekmenin temel kuralları her tür için aynıdır. Hızlı bir merceğe (genellikle f/2.8 veya daha düşük diyafram açıklığına), sağlam bir tripoda ve bir otomatik zamanlayıcıya ihtiyacınız vardır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu tür fotoğrafçılık için tamamen manuel gitmeniz gerekir, ancak bunun sizi ertelemesine izin vermeyin, çünkü bu basit bir kurulumdur. Gece fotoğrafçılığı için kameranızı nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • M – Manuel mod.
 • Deklanşör Hızı – 30 ila 60 saniye. Karanlık olduğundan, daha uzun bir deklanşör hızı, kameraya çok fazla ışığın girmesine izin vermek için yeterli zaman verecektir. Fotoğraflarınız çok karanlık çıkıyorsa süreyi artırın, çok aydınlık çıkıyorsa süreyi kısaltın.   
 • Diyafram – f8, f11 veya f 16. Bu, uzun alan derinliği denilen şeyi yaratmak içindir ve ön plandan arka plana keskin bir görüntü oluşturmanıza olanak tanır. Deklanşör hızında olduğu gibi, diyafram açıklığı ile çekimlerinizi daha açık veya daha koyu yapabilirsiniz. f11’den başlayın ve görüntü çok açıksa f16’ya gidin, çok karanlıksa f8’e gidin.
 • ISO – 100 veya 200 . Bu gürültüyü azaltmak içindir. Bir görüntüdeki parazit, donuk renklerle benekli bir görünüm oluşturur. Temiz, canlı ve renkli bir gece fotoğrafı elde etmek için mümkün olduğunca az gürültüye ihtiyacınız olacak.
 • Beyaz Dengesini Otomatik olarak ayarlayın . Gece fotoğrafçılığı genellikle çok sayıda farklı renkte çok sayıda farklı ışık kaynağına sahiptir. Otomatik Beyaz Dengesinde çekim yapmak, Lightroom gibi işlem sonrası programlarda gerektiği gibi ayarlanabilen iyi bir orta yol sağlar. Diğer bir seçenek de kameranın beyaz dengesini Gün Işığına ayarlamaktır. Bu, renkleri olduğu gibi yakalayacaktır, ancak bu şekilde yaparken fotoğrafların çok turuncu çıktığını görüyorum.
 • Manuel odaklanma. Son olarak, kameranızı nasıl odaklayacağınızı bulmanız gerekecek. Bu, geceleri gündüze göre çok daha zordur. Bunun nedeni, tam olarak odaklanılacak bir şey olmamasıdır. Anahtar, çerçeve içinde odaklanabileceğiniz herhangi bir ışık aramaktır (örneğin, uzaktaki bir sokak lambası). Bu işe yaramazsa, bir nesneyi veya kameranın odaklanabileceği bir şeyi manuel olarak aydınlatmak için bir el feneri kullanmanız gerekebilir. Bu işe yaramazsa, lensinizi manuel olarak odaklamanız gerekir. Bunu, kameranızı ‘canlı görüntü’ye ayarlayarak ve resmi oluştururken LCD’ye bakarak yapabilirsiniz. Resminiz odakta olana kadar biraz yakınlaştırmanız gerekebilir. Çoğu durumda, geniş açılı bir lensle çekim yapıyorsanız.. sonsuza manuel odaklama, fotoğraf makinesine yakın hiçbir nesne yoksa iyi sonuçlar verir.
 • Raw’da çekim yapın . Bu isteğe bağlıdır, ancak şiddetle tavsiye edilir. Raw’da çekim yapmak, çekimin ardından veya sonrasında çekim yaptığınızda size çok daha fazla kapsam sağlayacaktır. Daha fazla ayrıntı aşağıda.

Gece fotoğrafçılığı türlerinden bir kaçı

Her türlü fotoğraf gece fotoğrafçılığına aktarılabilir. Tüm standart fotoğrafçılık türlerine ek olarak, ışıkla çekim yapabilir ve ışıkla oynayabilir, yıldızları yakalayabilir, şehir ışığında bokeh elde edebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz!

Gece Portreleri

Harika bir portre için aynı kuralların tümü , gece çekim yaparken de geçerli olmalıdır . Odaklanmış bir göze sahip olmak, konuya eşit ışık vermek ve keskin detaylar elde etmek, gün ışığı portresinde aradığım şeyler. Gece portre çekerken aynı konseptleri kullanıyorum ama bu kurallar çiğnenebilir!

Gece fotoğrafçılığı ile harici flaş, mağaza ön cephesinden neon ışıklar, araba ışıkları ve daha fazlası gibi alternatif ışık kaynaklarıyla oynama esnekliğine sahipsiniz. Bazı arka plan detaylarının öne çıkması için silüetler yaratmayı seviyorum.

Astrofotoğrafçılık

Astrophotography o şeydir olabilir günbatımı sırasında yıldızları görmeye başlayabilirsiniz olduğunu, karanlıkta böylece vardır dünyada bazı yerler vardır, ancak sadece geceleri yapmak. Yıldızları çekmek, geceleri çekim yapmak için en zor şeydir. Bunun nedeni, kameranızın gözünüzün görebileceğinden çok daha fazlasını görebilmesidir. Gece gökyüzünü çekerken kullandığım bazı tavsiyeleri kısaca özetleyeceğim.

 • Kameranızı manuel odaklamaya ayarlayın.
 • Odaklanırken lensinizdeki sonsuzluk işaretine güvenmeyin.
 • Gökyüzüne odaklanmak için en parlak yıldızı seçin ve yıldız noktası mümkün olduğunca küçük olana kadar odaklanın.
 • Harici bir deklanşör kullanın veya kameranızı otomatik zamanlama moduna ayarlayın.
 • Sağlam bir tripod kullanın ve tripodu kamera çantanız gibi ağır bir nesneyle sabitleyin.

Pozlamanızı ayarlamak da çok karmaşıktır. Yüksek düzeyde, işte gece gökyüzünü ortaya çıkarmak için attığım adımlar.

 • Kameranızı ISO 1600’e ayarlayın.
 • Kameranızın diyaframını mümkün olduğu kadar düşük ayarlayın.
 • Deklanşörünüzü 5 saniyeye ayarlayın.
 • Bir fotoğraf çek!

5s pozlama bittikten sonra sonuca bakın. Fotoğrafınız çok karanlıksa, pozlama doğru olana kadar deklanşör hızına daha fazla zaman ekleyin. Fotoğraf çok parlaksa, pozlama doğru olana kadar deklanşör hızını azaltabilirsiniz.

Gece şehir manzarası fotoğrafçılığı

Gündüz şehir manzaraları harika. Şehrinizi normalde göründüğü gibi sergileyebilirsiniz. Büyük olasılıkla mavi gökyüzü ve beyaz kabarık bulutların olduğu güzel ve güneşli bir günde dışarı çıkacaksınız. Güneş battığında, şehirler gerçekten hayat buluyor. Binalardan gelen tüm ışıklar gökyüzüne yeni renkler boyar ve bazı binaların önünde bir nesneye odaklanırsanız size güzel bir bokeh verir.

Ayrıca düzenlemelerinizle oynayabilir ve bazı ilgi çekici efektler üretebilirsiniz!

Manzara fotoğrafçılığı

Manzara fotoğrafçılığı gerçekten gün boyunca en iyisidir. Çerçeveleyebileceğiniz kompozisyonların sayısı, geceleri yapabileceğinizden daha fazladır. Gece herhangi bir kontrast veya detay istiyorsanız, bir ışık kaynağına ihtiyacınız var. Gece manzaraları çekerken ay ışığını mümkün olduğunda kullanırım.

Işıkla boyama

Işık boyama nedir? Deklanşörü açıp ışığı çerçevelediğiniz alan içinde hareket ettirdiğinizde ışıkla boyama elde edilebilir. Sensör hareket eden tüm ışığı yakalayacak ve fotoğraf sanki biri ışıkla boyanmış gibi görünecektir.

Hafif boyama fotoğrafları çekerken gerçekten yaratıcı olabilirsiniz. Bir kelimeyi, bir şekli veya bir tasarımı heceleyebilirsiniz! Farklı arka planlar kullanabilir veya basit bir arka plana sahip olabilirsiniz. Bir gece manzarası kompozisyonunun karanlık noktalarını boyamak için ışığı kullanabilirsiniz. İmkanlar sonsuzdur!