YAPAY ZEKA GAUGAN, ÇİZİMLERİ FOTOĞRAFA DÖNÜŞTÜRMEYİ ÖĞRENDİ

Teknolojik nimetlere bir tane daha mucize eklendi. Bu mucizeyi getiren Nvidea yaptığı yapay zeka çalışması ile kısa sürede herkesi kendine hayran bıraktı. Gaugan adını verdiği bu yapay zeka programı
ile kaba karalamalar nefes kesici bir kolaylıkla foto gerçekçi şaheserlere dönüştürülebiliyor. Bunu yaparken “Üretken Ters Ağ – Generative Adversarial Network (GAN)” yöntemini kullandığı için geliştirilen yazılıma “GauGAN” demişler. isim olarak post-empresyonist ressam Gauguin’den esinlenlendikleri de bir gerçek.

Yazılım bu işlemi üç aracı ile gerçekleştiriyor. Bir boya kovası, bir fırça ve bir kalem. Araçların altında da çizmek istediğiniz şeklin özelliklerini barındıran bir dizi nesne düğmesi bulunuyor. Kullanıcılar nesne düğmelerinden birini seçerler ve sonra seçtikleri nesneyi kabaca çizerler. GauGAN daha sonra kullanıcının eskizini nesnenin foto gerçekçi versiyonuna dönüştürür.

Bunu yapabilmesi için  Flickr fotoğraf platformundan topladığı telif izni olan 1 milyon imajı kullanmış. Programa fotoğraflardaki yüzbinlerce nesne tanıtılmış. böylelikle nesnelerin başka nesnelerle olan etkileşimine de hakim kılınmış. Böylelikle çizimlerinizi foto gerçekçi bir çalışmaya dönüştürüyor.

Bir gölet çizildiğini varsaydığımızda çevresine çizdiğiniz yakındaki elementlerin sudaki yansımaları otomatik olarak oluşacaktır. “Çim” yaptığınız bir bölümü “kar” olarak değiştirdiğinizde görüntünün içeriği de bu duruma otomatik olarak uyum sağlıyor. Eskiden yapraklı bir ağaç, yaprakları dökülmüş olacak şekilde kış manzarasına dönüşüyor. Yapay zeka GauGAN tüm detay ve dokuları, yansımaları, gölgeleri, renkleri gerçek görüntüler hakkında öğrendiklerine dayanarak yeniden dolduruyor”

GauGAN’ın başta mimarlık, kentsel planlama, peyzaj tasarımı, oyun geliştirme ve daha pek çok alandaki uygulamada kullanılabileceği öngörülüyor.

Nvidia araştırma sonuçlarını Haziran ayında yapılacak CVPR konferansında sunacak olsa da yakın zamanda herkese açık bir online demo oluşturulması da söz konusu ama şimdilik elimizde sadece yayınlanan tanıtım videoları mevcut.