Fujifilm Lens Kısaltmaları

ED: Extra Low Dispersion: Ekstra Düşük Dağılımlı elemanların kullanıldığı objektiflerdir. Keskin doğru doğal renkler oluşturulmak istenirken CA nın minimuma indirilmesi hedeflenir. Sadece XF sınıfı objektiflerde kullanılmaktadır.

Super ED: Süper  Extra Low Dispersion: ED elemanlarının daha gelişmişi.

OİS: Optical Image Stabilisation: Fujifilm’in titreşim engelleme sistemi.

R: Radius Angle: Diyafram bıçaklarının yapısı sayesinde dairesel şekil verebilen lesnleri ifade eder.

LM: Linear Motor:  Hızlı ve sessiz netlemeyi sağlayan motor teknolojisi. Bazı objektiflerinde eşit açılar ile yerleştirilmiş 3 adet linear motor bulunur.

WR: Weather Resistant: Objektiflerde tüm hava koşullarına (soğuğa, suya, neme) dayanıklı olduğunu gösterir. Siz yine de ateşten sudan uzak tutun.

XC: Giriş seviyesindeki belli standartlarda yapılan objektifleri ifade eder.

XF: Üst düzey kalite ile yapılmış objektifleri ifade eder. XC serisine göre daha kaliteli ve daha pahalıdırlar.

Nano-GI: ( Nano Gradient Index): Fujifilm bu kaplama teknolojisini kullanarak, diyagonal ışık olayında gölgelenme ve parlama etkili bir şekilde azaltabiliyor.

Pz : (Power Zoom) : Bu kısaltmaya sahip lensler de optik zoom lensin halkasını çevirerek değil de lens üzerindeki bir modülü hareket ettirerek sağlanır. Bu modül bir motora bağlıdır ve zoom hareketi mekanik el gücüyle değil de bu motorun elektrik gücüyle gerçekleşir. Telefondan kontrol sırasında uzaktan optik zoom yapabilmeyi sağlar.

GF: Fujifilm’in orta format aynasız fotoğraf makinelerinin lens serisini ifade eder. GF ibareli lensler orta format GFX 50S  gövde için üretilmişlerdir.

G maunt: Fujifilm’in orta format aynasız makineleri için kullanmış olduğu bayonet yapısının adıdır.

X maunt: Fujifilm aynasız fotoğraf makineleri için kullandığı bayonet yapısı.

APD : Apodize filtre: Kısaltmanın bulunduğu mercekler de apodize filtresi mevcuttur. Apodiz filtresi bokehin dış hatlarını pürüzsüz hale getirir. Görüntü netliği ve güzel bokeh kombinasyonu, üç boyutlu bir his ile portre sunar.

Süper EBC (Electron Beam Coating): Lens kaplamalarından birisi. Resimdeki hayâlet görüntüleri, ışık yansımaları ve renk hâlelenmeleri asgarî düzeye indirilir.