Fotoğraf çekmek sizin için bir tutku hâline geldi. Şimdi fotoğrafçılıkta ilerlerken yenilikleri de takip etmek istiyorsunuz.; Eskiden seçenekler genellikle filmli SLR makineler ya da dijital DSLR makineler ile sınırlıydı. Fakat günümüzde önerilerimize yeni bir kategori daha ekleyebiliriz: Değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makineleri.

Aynasız fotoğraf makinesi, son yıllarda fotoğrafçılık dünyasına en hızlı giriş yapan ve piyasaları alt üst eden sistemlerdir. Aynasız fotoğraf makinesi, vizörden baktığımız zaman çekeceğimiz nesneyi görmemizi sağlayan 45 derece açı ile duran ayna mekanizmasının fotoğraf makinesinin gövdeden kaldırılmış halidir.

Aynasız fotoğraf makinelerinin hafif tasarımları, yeni başlayan kullanıcılar için oldukça avantajlıdır.

Aynasız fotoğraf makinesi sistemlerinin ortaya çıkma sebeplerinin en başında boyut olarak küçülmek ve ağırlık olarak hafiflemek gelmektedir. Ayna mekanizması olmadığı için diğer aynalı makinelerden çok daha hafif ve küçük boyutludurlar.

Aynasız fotoğraf makinelerinde optik vizör yerine dijital vizör kullanılır.

Aynasız fotoğraf makineleri, vizörden baktığımız zaman doğrudan sensöre düşen görüntü elektronik bir şekilde vizöre aktarılmaktadır. Bu da bize çekeceğimiz fotoğrafın son halini görme imkanı verir. Fotoğraf çektikten sonra karanlık çıkacak ise daha çekmeden karanlık olduğunu canlı bir şekilde görebiliyoruz.

Teknoloji olarak çok yeni olmaları sebebiyle aynasız fotoğraf makineleri çağımızın gerektirdiği ihtiyaçların tümünü karşılayabiliyor. İlk çıktıkları zaman sensör boyutları DSL makinelere göre küçüktü. Teknoloji ilerledikçe aynasız fotoğraf makineleri de sensör boyutlarında değişikliğe gidildi. Fullframe aynasız fotoğraf makinesi sektörüne iddialı modeller üretildi, Böylece DSLR fotoğraf makine kullanıcısını da aynasız fotoğraf makinesi piyasasına çekmeyi başardılar.

Aynasız Fotoğraf Makinesi Olumlu Yanları Nelerdir?

Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de aynasız fotoğraf makinesinin de belli başlı olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Olumlu yanları şunlardır:

  • Boyutlarının ufak olması
  • Hafif olmaları
  • Yüksek ISO değerlerine çıkabilme özellikleri
  • Netleme noktalarının aynalı makinelere göre son dönemlerde daha hassas ve daha fazla olması

Aynasız Fotoğraf Makinesi Olumsuz Tarafları:

  • Boyutlarının küçük olması sebebiyle ele oturuşlarının ergonomik olmaması.
  • Tuş takımlarının küçük olması.
  • Bataryalarının küçük olması sebebiyle daha kısa süreli kullanım.

Değiştirilebilen lensli aynasız fotoğraf makineleri profesyonellerden de olumlu eleştiriler alıyor.

Aynasız fotoğraf makineleri hızlı bir gelişim sürecinin ardından birçok teknik konuda DSLR modellerine yetişmiş durumda. İdeal boyutunun sunduğu avantajlar da giderek daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Tüm bu verileri bir araya getirdiğimizde, aynasız fotoğraf makinesi modellerinin gelişmeleri devam ettikçe DSLR fotoğraf makineleri gibi popülerleşebileceğini düşünebiliriz.