Bir Lensle Focus Breathing / Odak Solunumunun ne olduğunu ve nasıl önleneceğini öğrenelim.

Focus Breathing – Odak Soluması Probleminde Asıl sorun sadece odak istifleme çekiminde veya belki video çekerken karşımıza çıkabilse de bu tür konularda başımıza dert açacak ve bizi uğraştıracak kadar önemli bir konu olduğunu hatırlatalım.

Odak Solunumu Nedir?

Bir çok fotoğrafçı tarafından, lenslerini kullanırken odak istifleme gibi bir işleme girişmeden anlaşılamayan enteresan bir lens sorunudur ve iki türlüdür.

1- ODAKSAL ERİŞİM EKSİKLİĞİ

Odak Solunumun ilk oluşumu, lensin yakın mesafedeki büyütmesi veya “uzanması” ile ilişkili olması nedeniyle oldukça yaygındır. kullanılan zum lenslerin odak mesafelerinin değiştirilmesine bağlı olarak tek odaklı lenslere eşdeğer gerçek odak uzaklığı, görüş açısı ve büyütme etkisini verememesidir.

Örneğin, Nikon 70-200mm f / 2.8G VR II gibi bir lens, özellikle 200 mm’de ve bir konuya yakın odaklandığında Focus Breathing’den çok zarar görür. Bu Odak Uzunluğunda, bu lensin gerçek bir 200 mm (veya çok yakın) Odak Mesafesine sahip olan başka bir 200 mm lense kıyasla 120 mm bir lensin sonuçlarına çok daha fazla benzediği görülmüştür.

2- ODAK YIĞINLAMA SORUNLARI

(1)

Odak solunumu, bir merceğin odaklanma mesafesinin ayarlanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan odak uzunluğundaki değişikliği tanımlayan bir terimdir. Birçok fotoğraf lensinde ortaya çıkan yaygın bir sorundur. 

Hem sabit hem de yakınlaştırma lenslerinde odak solunumu sorunları ortaya çıkabilir.

Focus breathing @ 45mm‘de (= 72 mm eşdeğeri) EF-S 18-135 mm STM ile odak solunumu (2)

Netleme yaparken objektif içerisinde bulunan ilgili optik ya da optik grubunun ileri/geri hareketinden dolayı görüntüde yaklaştırma veya uzaklaştırma etkisine benzer bir etki yaratması; ki işte bu sorun Makro, Ürün, Manzara veya Mimari fotoğrafları çekerken odak istifleme problemi olarak karşımıza çıkıyor.

İşin enteresan yanı, bir çok ünlü lenste bu durum görülmektedir. İster kadrajda zum etkisi yaratsın ister en yüksek odak aralığında emsali tek odaklı lens gibi aynı görüş açısını sunmasın, üretici firmalar tarafından bu durum hiçbir şekilde dile getirilmiyor, Çoğu kullanıcı ise bu olayı yine internet ortamında denk gelip araştırınca fark ediyor.

Bu durumda, görüntülerinizi PC’nizde Odak Yığınlama yaparken, En Yakın ve En Uzak Odak mesafelerine (özellikle sonsuzda) kıyasla görüş açısında gözle görülür değişiklikler fark edeceksiniz. Bu, yanlış hizalamadan dolayı yazılımınızın tüm görüntüleri tek bir yığın halinde başarılı bir şekilde birleştirmekte (hizalama problemi) çok zorlanmasına neden olabilir.

Photoshop odak istiflemede / Focus Stacking iyi işler çıkartmasına rağmen, Helicon yazılımına göre bu problemin üzerinden tam anlamıyla gelebilmiş gibi görünmüyor. . Helicon, özel bir Focus Stacking yazılımı. Bu nedenle burada Photoshop’tan daha iyi bir iş çıkarması şaşırtıcı gelmemeli.

Odak Soluması Nasıl Ortadan Kaldırılır

Odak solumasının yalnızca yakın odak mesafelerinde büyük bir sorun olduğunu ve asla sonsuzda olmadığını bildiğimizden, çözüm lensi yakın konulara odaklanırken bile sonsuza odaklanmaya zorlamak olacaktır. Sorunun kökenini anlarsanız, çözümün de tahmin edilmesi oldukça kolaydır. Odak Solunumunun temel sorunu, yakın bir nesneye odaklanmaya çalışırken lensin odak mesafesinden çalmasıdır. Yani teorik olarak, lens ile kameranın sensörü arasına biraz mesafe ekleyebilirsek, bu sorun çözülecektir. Bunu başarmanın tek yolu uzatma tüpleri kullanmak yada bu soruna yol açmayan bir objektife/fotoğraf makinesine sahip olmaktır.

Geen focus breathing bij G1X mark III @ 45mm  (3)
(1-2-3) Fotoğraflar : https://www.eoszine.nl/1617818/Focus-breathing.html