Essential Sound, kapsamlı bir karıştırma teknikleri ve onarım seçenekleri seti sunan hepsi bir arada bir paneldir. 

Bu özellik, yaygın ses karıştırma görevleriniz için kullanışlıdır. Panel, ses düzeylerini birleştirmek, sesi onarmak, netliği artırmak ve video projelerinizin profesyonel bir ses mühendisi tarafından karıştırıldığı gibi ses çıkarmasına yardımcı olacak özel efektler eklemek için basit kontroller sağlar. 

Uygulanan ayarlamaları yeniden kullanım için hazır ayarlar olarak kaydederek daha fazla ses iyileştirmesi için kullanışlı hale getirebilirsiniz. 

Premiere Pro, ses kliplerinizi Diyalog, Müzik, SFX veya Ambiyans olarak sınıflandırmanıza izin verir. Aynı türde veya birden çok klibe ait bir klip grubunu hazır ayarlar yapılandırabilir ve uygulayabilirsiniz.

Bir ses klibi için bir ses türü, örneğin Diyalog atadığınızda, Temel Ses panelinin Diyalog sekmesi size birkaç parametre grubu sunar. Bu gruplar, farklı kayıtları ortak ses yüksekliğine birleştirmek, arka plan gürültüsünü azaltmak ve sıkıştırma ve EQ eklemek gibi diyalogla ilişkili ortak görevleri gerçekleştirmenizi sağlar. 

Temel Ses panelindeki ses türleri birbirini dışlar, yani bir klip için bir ses türü seçmek başka bir ses türü kullanarak bu klipte yapılan önceki değişiklikleri geri alır.

Temel Ses paneli denetimlerini kullanarak yaptığınız tüm değişiklikler daha gelişmiş klip ayarlarına yansıtılır. İleri düzey bir kullanıcıysanız, Temel Ses panelinde birincil düzenlemelerinizle başlayabilir, ardından gelişmiş dahili efekt ayarlarınıza devam edebilir ve son rötuşları uygulayabilirsiniz.  Temel Ses panelini başlatmak için Pencere> Temel Ses’i seçin . 

Premiere Pro’da Temel Ses panelini kullanma

Seslerdeki ses şiddetini ayarlama /birleştirme – Loudness

Ses Yüksekliğini Birleştirme

Gelen Esansiyel Ses panelinin yanı klibi türünü seçin Diyalog , Müzik , SFX veya ambiyans .

Ses yüksekliği düzeyini klip boyunca eşit yapmak için Ses Yüksekliğini Birleştir’i genişletin ve Otomatik Eşleme’yi tıklayın . Premiere Pro’nun klibinizle otomatik olarak eşleştiği ses düzeyi (LUFS olarak) Otomatik Eşleştir düğmesinin altında görünür .

Bir diyalog kanalını onarma – REPAIR

Klibiniz diyalog ses verileri içeriyorsa, gürültüyü, gürültüyü, uğultuyu ve ‘es’ seslerini azaltarak sesi onarmak için Temel Ses panelindeki Diyalog sekmesindeki seçenekleri kullanabilirsiniz .

Sesi Onarma – Loudness

Sesi onarma

 1. Ses klibini boş bir track üzerine ekleyin.
 2. Ses klibini seçin ve Temel Ses panelinde klip türünü Diyalog olarak seçin .
 3. Onar onay kutusunu seçin ve bölümü genişletin.
 4. Değiştirmek istediğiniz özelliğin onay kutusunu seçin ve 0 ile 10 arasında aşağıdaki özelliklerin seviyesini ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın:

Reduce NoiseGürültüyü Azalt: Stüdyo zemin sesleri ve mikrofon arka plan gürültüsü ve tıklamalar gibi arka planda istenmeyen gürültü düzeyini azaltın. Uygun gürültü azaltma miktarı, arka plan gürültüsünün türüne ve kalan sinyal için kabul edilebilir kalite kaybına bağlıdır.

Reduce RumbleGürültüyü Azalt: Gürültüyü azaltın – 80 Hz aralığının altında değişen çok düşük frekanslı gürültü, örneğin bir pikap motoru veya bir eylem kamerası tarafından üretilen gürültü.

DeHum: Hum’ı azaltın veya ortadan kaldırın — gürültü, 50 Hz aralığında (Avrupa, Asya ve Afrika’da yaygın) veya 60 Hz aralığında (Kuzey ve Güney Amerika’da yaygın) tek bir frekanstan oluşur. Örneğin, ses kablolarına çok yakın döşenmiş güç kabloları nedeniyle oluşan elektrik paraziti bu gürültüyü kullanabilir. Klipse bağlı olarak uğultu seviyesini seçebilirsiniz.

DeEss: Sert, yüksek frekanslı ess benzeri sesleri azaltın. Örneğin, mikrofon ile şarkıcının ağzı arasında solunum veya hava hareketi ile oluşan s-seslerine neden olan ses kayıtlarında dikkat. 

Reduce RewerbYankıyı Azalt: Yankıyı ses kayıtlarından azaltın veya kaldırın. Bu seçenek, çeşitli kaynaklardan gelen orijinal kayıtları kullanmanıza ve aynı ortamdan geliyormuş gibi ses çıkarmanıza olanak tanır. 

Diyalog kanalınızın netliğini artırın – CLARITY

Dizinizdeki diyalog yolunun netliğini artırmak çeşitli faktörlere bağımlıdır. Bunun nedeni, 50Hz ve 2KHz arasında değişen insan sesinin ses seviyesi ve frekansındaki değişiklikler ve onunla birlikte gelen diğer parçaların içeriğidir. Diyalog ses netliğini artırmak için kullanılan yaygın yöntemlerden bazıları, kaydın dinamik aralığını sıkıştırmak veya genişletmek, kaydın frekans yanıtını ayarlamak ve iyileştirici erkek ve dişi seslerini işlemektir.

Netliği Arttırma – Clarity

Netliği artırma

 1. Ses klibini boş bir track üzerine ekleyin.
 2. Klibi seçin ve Temel Ses panelinde klip türünü Diyalog olarak seçin .
 3. Netlik onay kutusunu seçin ve bölümü genişletin.
 4. Değiştirmek istediğiniz mülkün onay kutusunu seçin ve 0 ile 10 arasında aşağıdaki özelliklerin seviyesini ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın:

Dynamics – Dinamikler: Kaydınızın dinamik aralığını sıkıştırarak veya genişleterek kaydın etkisini değiştirin. Seviyeyi doğaldan odaklanmış olarak değiştirebilirsiniz.

EQ: Kaydınızdaki seçilen frekansları azaltın veya artırın. Sesinizde kullanabileceğiniz EQ ön ayarları listesinden seçim yapabilir ve sürgüyü kullanarak miktarı ayarlayabilirsiniz. EQ ön ayarının ayarlarını değiştirmek için, oynatma sırasında ayarlayabileceğiniz grafik ekolayzeri görüntülemek ve değişiklikleri kaydetmek için Efektler> Ses Efektleri> Grafik Ekolayzer’i seçin .

Enhance Speech – Konuşmayı geliştirin: Uygun frekansta işlemek ve geliştirmek için diyaloğu Erkek veya Kadın olarak seçin.

Ses efektleri klipleriyle çalışma

Premiere Pro, sesiniz için yapay ses efektleri oluşturmanıza olanak tanır. SFX, stereo alanda belirli bir konumdan kaynaklanan müzik veya uygun yansımalar ve yankılanma ile bir oda veya alanın ambiyansı gibi yanılsamalar yaratmanıza yardımcı olur. 

Sesinize SFX eklemek için

 1. Ses klibini boş bir track üzerine ekleyin.
 2. Ses klibini seçin ve  Pencere> Temel Ses> SFX’i seçin .
 3. Yankı efekti ayarlamak için Reklam öğesi altındaki Yankı  onay kutusunu  seçin  .
 4. Hazır  Ayar  kutusunda, ihtiyaçlarınıza uygun bir Yankı ön ayarı seçin .
Yankı ön ayarlarını seçme

Otomatik KISMA (Ses Azaltma)

Geniş açıklama için http://www.kotaman.com/adobe-premiere-pro-ccde-ses-seviyelerini-otomatik-ayarlama/ bölümüne bakabilirsiniz.

Otomatik kısma, bir arka plan sesinin sesini ön plandaki bir sese karşı azaltan anahtar karelerin otomatik olarak hesaplanmasını sağlar.

 1. Ses kliplerini içeren bir oturum açın veya oluşturun.
 2. İçeriği kendi türüne göre etiketlemek için Temel Ses panelini kullanın. Müzik ve ambiyans olarak etiketlenen klipleri eğebilirsiniz.
 3. Zaman çizelgesinde arka plan (örneğin, müzik) klibini seçin, ardından  Temel Ses panelinde Müzik ses türünü atayın  .
 4. Otomatik kısmayı etkinleştirmek için Örtme’nin yanındaki onay kutusunu tıklayın  .
Otomatik kısmayı etkinleştirme

Ses kısmayı etkinleştirdiğinizde, Premiere Pro klibe bir Kuvvetlendirme Efekti ekler . Otomatik Örtme algoritması tarafından hesaplanan ana kareler, diğer ses tasarımınıza müdahale etmeden kolayca değiştirilebilmeleri veya kaldırılabilmeleri için bu efektin kazanç parametresine eklenir. 

Not:Premiere Pro’nun ses kısma için hangi parçayı kullanacağını bilmesi için diğer ses parçalarına ses türleri atadığınızdan emin olun.  

5. Aşağıdaki otomatik pişirme seçeneklerini ayarlayın:

 • Ducking: Ses Kısmak istediğiniz ses içeriği türleri için simgeleri seçin – Diyalog, Müzik, Ses Efektleri, Ortam veya etiketsiz klipler.
 • Sensitivitiy – Duyarlılık : Bu parametre, ıslanmanın tetiklediği eşiği ayarlar. Daha yüksek veya Daha düşük hassasiyet ayarları daha az ayarlamaya neden olur, ancak sırasıyla daha düşük veya daha yüksek bir müzik parçasını korumaya odaklanır. Orta aralık hassasiyet değerleri, müziğin konuşma duraklamaları arasında hızla girip çıktığı yerlerde daha fazla ayar yapılmasını tetikler.
 • Reduce By – Küçültme : Bu parametre müzik klibinizin sesini ne kadar azaltacağınızı seçer. Bu ayarın sağa ayarlanması, daha ince ses düzeyi ayarları için sesi daha dramatik bir şekilde sola doğru azaltır.
 • Fades – Soldurmalar : Bu parametre, tetiklendiğinde ses düzeyi ayarının ne kadar hızlı gerçekleşeceğini kontrol eder. Daha hızlı solmalar, hızlı müziği hızlı konuşma ile karıştırırken idealdir, arka plan müziğini seslendirme parçalarının arkasına iterken daha yavaş solmalar daha uygundur.

6. Klibe eklenen Yükseltme efektinin anahtar karelerini hesaplamak ve ayarlamak için Anahtar Kareler Oluştur’u  tıklayın .

Önemli Not: Ana kareleri oluşturulduktan sonra manuel olarak değiştirebilirsiniz – ancak Ana Kareler Oluştur düğmesini tekrar tıklamak ana karelerde yapılan tüm manuel değişikliklerin üzerine yazar. 

Premiere Pro, efektin lastik bandına otomatik olarak ana kareler ve eğilme ayarları ekler. Zaman Çizelgesi klibinin ses ana karesi ekranı, anahtar kareleri Yükselt efektinde görüntülemek için otomatik olarak değişir.

Ön ayar oluşturma

Profesyonel kullanıcılar, tutarlılığı sağlamak ve zamandan kazanmak için benzer ses öğeleri üzerinde çalışan kullanıcıların ve projelerin yararına hazır ayarlar oluşturabilir. 

Bir ön ayar oluşturmak için

Diyalog için bir ön ayar oluşturmak için Temel Ses paneli’ni seçin ve panel menüsünü tıklayın.

Burada listelenen Diyalog için zaten mevcut olan ön ayarları görüntüleyebilirsiniz. 

Diyalog için hazır ayarlar

Ek ön ayar özelleştirmek ve oluşturmak istiyorsanız, istediğiniz ayarları seçebilirsiniz. İstediğiniz ayarları seçtikten sonra , Hazır Ayarlar açılır menüsünün yanındaki Ayarları hazır ayar düğmesi olarak kaydet’i tıklayın .

Yeni ön ayarlarınızı kaydetme

Daha fazla işlevsellik

Farklı ses türlerine sahip klipler seçilmezse, Essential Sound Panel ile kullanılabilen ses türü seçici, belirli bir ses türünün tüm kliplerini seçmek için hızlı seçim aracı olarak işlev görür.

Ön ayar seçici, belirli bir klip için hiçbir ses türü seçilmediğinde iç içe bir menü işlevi görür, böylece tek bir tıklama ile doğrudan ses türü ve ön ayar atayabilirsiniz.

Temel Ses Paneli, bir ses efekti eklentisinin altta yatan efekt ayarları Temel Ses Paneli ayarından (kullanıcı efekt ayarlarını manuel olarak değiştirdi) farklıysa, kontrolün yanında bir uyarı sembolü görüntüler. Temel Ses Paneli ayrıca, farklı ayarlara sahip bir çoklu seçim seçildiyse bir uyarı sembolü görüntüler.

Hazır ayarları özelleştirme ve kaydetme