Enstantane / Perde hızı / Örtücü hızı / Shutter Speed bu terimlerin hepsi aynıdır. Diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sistemin adıdır.
Fransızca’da (instantané) bir anlık, ansızın” anlamına gelmektedir.

Enstantane Hangi Değerleri Alır?

1 saniyenin altındaki değerler

1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/8000

1 saniye üzerindekiler ise  2, 4, 8, 15, 30 değerini alır.

Ayrıca bazı makinelerde +bulb (b) ayarı vardır.
Bulb mod, fotoğraf makinelerinde genelde 30 saniye olan pozlama sınırının dışına çıkmak istediğinizde,
deklanşör basılı tutulduğu sürece perdenin (obtüratör) açık kalmasını sağlayan bir enstantane değeridir.

Bu değerlerin her bir atlayışı, diyafram ve ISO gibi şartlar aynıyken, iki kat ışık pozlamak demektir.

1/1000 demek saniyenin binde biri demektir. Yani bu kadar bir sürede ışık düzeneği açılıp kapanır. Göz kırpmasının saniyenin 20’de biri hızında olduğunu düşünürseniz 1/1000 in ne kadar hızlı bir enstantane değeri olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Koşan bir insanın fotoğrafını 1/10 gibi bir enstantaneyle çekersek hareket netsizliği söz konusu olur. Ne olur ne olmaz diye en yüksek enstantane hızında çekim yapmakta yanlıştır. Çünkü eğer ortamda az ışık varsa örneğin 1/2000 gibi enstantane hızında içeriye daha az ışık gireceği için fotoğrafınızda poz kaybı olacak ve fotoğrafınız koyu renk çıkacaktır.

Fotoğraf makinesini elde tuttuğumuz takdirde, ister istemez titreme olacaktır. Düşük enstantaneli fotoğraf çekmek isterseniz, tripod kullanmalısınız veya makinenizi sarsılmayacak bir yere koymalısınız (ki bu çoğu zaman mümkün olmuyor), hatta sarsılmayı minimuma indirmek için makinenizin self-timer’ını veya uzaktan kumanda kullanmanızı öneririm. Elle çekim yapılacaksada, en düşük 1/60s değerinde bir enstantane kullanılmalıdır böylece titremeyi önleyerek net resimler elde edebilirsiniz. Tabi bu durum lensin ağırlığına göre, kolunuzun gücüne göre de değişecektir. Elle çekimde minimum enstantane değerini bulmak için ipucu vermek gerekirse seçtiğiniz lens ile enstantane değeri doğrudan ilgili bu ilginin sebebi de odak uzaklığıdır. 50mm odak uzaklığına sahip bir lens seçtiğinizi düşünün, kullanmanız gereken minimum değer örneğin  1/50 olacaktır veya 200mm odak uzaklığı lens için bu değer 1/200 olacaktır. Odak uzaklığı arttıkça titreme de artacağı için yüksek enstantane seçmemiz gerekeceğini unutmayın.

Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.