Endler [Portekizce / İspanyolca ]
Endler’s Poecilia [Portekizce]
Endler’s Livebearer [İngilizce ]
Endler’s Guppy [ İngilizce ]
Endler’s Poecilia [ İngilizce ]
Campoma Lepistes [ İngilizce ]
Guppy Picasso [Fransızca]

Coğrafi dağılım :Laguna de los Patos (Cumaná), Laguna Campoma, Laguna de Buena Vista (Cariaco) Paria Yarımadası ve Carúpano, Sucre Eyaleti, Venezuela.

Endler (Poecilia wingei) güzel görünümlü ve nispeten az bulunan bir lepistes türüdür. Çevresinde tatlı su gölü olan Venezuela’daki Laguna de Patos’ta onları yaygın olarak görebilirsiniz.

Laguna de Patos gölü çok sıcak bir sudur ve yüksek düzeyde algleri kapsar – bu da göle eşsiz yeşil rengini verir.  Endler’in canlı taşıyıcıları şu anda vahşi doğada savunmasız durumda ve bölgeleri insani gelişmenin şiddetli baskısı altında.

Örneğin gölün kıyılarına bir çöplük yapılmış ve suları büyük ölçüde kirlettiğine inanılıyor.

Bazı akvaristler hala onları tanklarda/akvaryumlarda beslese de, vahşi doğada neslinin tükendiğine dair bazı raporlar var.

Endlers (Vahşi Lepistes)

Endler’in canlı doğuranları , ev tanklarında nispeten küçük kalır, erkekler yaklaşık 1 inç uzunluğunda küçülür, dişiler ise yaklaşık 4,5 cm uzunluğa ulaşır ve büyümeyi durdurur.

Diğer önemli lepisteslerden farklı bir tür değiller ve araştırmalar onlara Poecilia wingei adının yalnızca koruma nedenleriyle verildiğini gösteriyor.

Tıpkı diğer lepistesler gibi, Endler’in canlı doğuranları, evdeki tanklarda yaklaşık 22 ila 36 ay yaşar, ancak bazen bazıları 36 aydan daha uzun yaşar.

Deneyimlere dayanarak, dişi Endler’ların erkeklere kıyasla daha erken öldüğünü keşfettik. Doğum yapmak onlar için çok zor olabilir ve çoğu kızartmadan hemen sonra ölür.

Endlers Ve Lepistesler Birlikte Yaşayabilir Mi?

Diğer lepistesler, gerekli su parametresi nedeniyle Endlers ile yaşayamayabilir. Endlers, yosunlu ılık suda yaşamayı severken, diğer lepisteslerin çoğu da yosunsuz ve canlı bitkilerle birlikte ılık suyu tercih eder.

Endler’in canlı doğuranları minyondur ve yeni başlayanlar tarafından bakımı kolaydır. Bu nedenle, yaklaşık 75 litrelik bir tankta oldukça kolay tutulabilirler, ancak olağanüstü üretken yapıları nedeniyle daha büyük tanklar tavsiye edilir.

Küçük boyutları onları topluluk tanklarının yoksul bir sakini haline getirdiğinden, normalde bu balıkların yalnızca türe özgü bir tankta tutulması önerilir. Ayrıca Endlers asla diğer lepistes türleriyle birlikte tutulmamalıdır.

Diğer lepistesler, Endlers’in genlerini melezler ve seyreltir. Balık dükkanlarındaki Endler canlı doğuranlarının çoğunun, diğer yaygın lepisteslerle karıştırıldıkları için zaten melez oldukları anlaşılmaktadır.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu türün erkekleri çoğunlukla sakinken, dişiler çok bölgeci olabilir. Dişiler bölgesel olduğundan, bir erkekle birlikte tank başına en az iki ila üç dişi tuttuğunuz, sayı ne kadar fazlaysa, diğer Endler’lara karşı saldırganlıkları o kadar az olur.

Endler’in canlı doğuranlarını tutan herhangi bir tank, saklanma noktaları olarak çok sayıda bitkiye sahip olmalıdır ve bol miktarda çakıl ve diğer iyi dikkat dağıtıcı bir kaç kaya parçasını da severler. Görünüşe göre Endlers yüzen bitkilere bayılıyor ve yüzen bitkinin asılı kökleri yavrular için en iyi sığınağı sağlıyor.

Tankları için öne çıkan bazı bitkiler Cambomb, hyrgophila, Java yosunu, Java eğreltiotu, polisperma ve su mercimeğidir.

Lütfen dikkat: Bu Endlers canlı doğuranları içeren tüm tankları/akvaryumların üstünün korunaklı olmasını tavsiye ederiz. İlk bakışta bir tanktan atlamak için çok küçük görünseler de, mükemmel sıçrayıcılar olarak bilinirler, eğer tankınız kapalı değilse bazılarını kaybedebilirsiniz.

Endlers İçin Filtre Kullanmalı Mıyım?

Filtreler diğer lepistesler için kullanılabildiğinden, Endler’ları diğer lepisteslerle birlikte tutarken de filtreler kullanabilirsiniz. Ayrıca, ulaşabileceğiniz en iyi su parametresini kullanmak sizin yararınızadır ve her zaman birinci sınıf bir filtre kullanılmalıdır.

Endlers Ve Diğer Lepistesler Aynı Beslenme Modeline Sahip Mi?

Pul, pelet sebzeler, Spirulina hapları vb. tüketen diğer bazı lepisteslerin aksine.

Endler’in canlı doğuranları et yiyicilerdir (omnivorlar) ve vahşi doğada küçük böcekler, algler ile beslenirler. Yiyeceklerinin çoğu, ev akvaryumunda mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde yeniden oluşturulmalıdır.

Bu, yüksek değerli pul gıdaların ve tercihen canlı veya ara sıra dondurulmuş gıdaların işlenmesi yoluyla yapılabilir.

Endlers, yemlerinde canlı veya donmuş yiyeceklerin tadını çıkarır ve her şeyden önce donmuş kan kurtlarından hoşlanırlar. Bir Endler’in canlı doğuranını, kendisi kadar büyük bir kan kurdu yemeye çalışırken görmek nadir değildir, çok yemezler ama iyi yemeyi severler.

Onları aşırı beslemeyin, canlı veya soğutulmuş daphnia, tuzlu su karidesi ve kara solucanları tüketirler, ancak bu solucanı çoğu evcil hayvan mağazasında bulmak kolay değildir.

Endlers ve diğer lepistesleri bir arada tutmaya karar verirseniz, diğer lepisteslerin solucan, pul ve bazı topaklarla da beslendiğini bilirsiniz.

26-28 C arasında ılık suda tutulduklarından emin olun. Neredeyse tüm lepistes türleri için  su ne kadar sıcaksa o kadar hızlı büyürler; su çok soğuk olduğunda lepisteslerin yaşam döngüsü kısalabilir.