Bu yazımızda “içerikte uzunluk” konusunu ele alıyoruz. Araştırmalara göre, bir içeriğin popüler hâle gelememesinin nedenlerinden biri de uzunlukta ideal olanı yakalayamamış olması. Blog içeriklerinin, YouTube videolarının, Facebook gönderilerinin, Twitter mesajlarının sahip olması gereken ideal uzunluk nedir?

“İçerikte ideal uzunluk nedir?”sorusunun yanıtını, içerik türlerine göre tek tek inceleyelim

Blog İçerikleri

Bir blog içeriğinin uzunluğu elbette konusuna göre değişir. Ancak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) odaklı bir içerik için ideal uzunluk 1500-1600 kelime olarak belirlenmiş. Bu da yaklaşık 7 dakikalık bir okuma süresine karşılılık geliyor. MOZ firması tarafından 3800 blog içeriği üzerinde yapılan bir araştırma, uzun blog yazılarının daha fazla link aldığını, dolayısıyla bu linklerin de içeriğin okunma oranını artırdığını tespit etmiş.

Bir İçerikte Paragraf ve Satır Uzunluğu Ne Olmalı?

Bir kitabı açıp okumaya başladığınızda sadece kelimelerle karşılaşacağınızı, yeri geldiğinde uzun uzun paragraflar olacağını bilirsiniz. Ancak bu sizin okuma kararınızı büyük ölçüde etkileyen bir unsur olmaz. Oysa konu web sitesi üzerinde yayınlanan içeriklere geldiğinde durum değişiyor. Paragrafların uzunluğu içeriğin okunma oranını doğrudan etkiliyor.

Web sitesi ve blog içeriklerinde paragrafların uzun, satırların geniş olması yazının yoğun görünmesine neden oluyor. Yoğun bir içerik de okuyucuyu sıkıyor ve yoruyor. Bir satırın ideal uzunluğu 12 kelime olarak belirlenmiş olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Web sitesi ve blog okuyucularının atlayarak okuduğu ve bu nedenle ana fikrin daha kolay alınmasını sağlayan kısa paragrafların okunurluğu artırdığı unutulmamalı.

Jason Fried bu konuya ilişkin olarak: “Kısa paragraflar okunur, Uzun paragraflara göz atılır, Çok uzun paragraflar ise atlanır.” der.

Bir paragraf için ideal uzunluk ise 3-4 satır olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca, bir web sitesi / blog içeriğinde beyaz alanlar oluşturmaya ,uygun sayıda ve konuyla ilgili görsellerle desteklenmiş içerikler bulunmasına dikkat edin.

İçerik Başlık Uzunluğu Ne Olmalı?

Başlık uzunluğunun 6 ilâ 8 kelimeden oluşması, 50-70 karakter aralığında olması ideal. Soru işareti ile biten başlıklar ve okuyucuya doğrudan hitap eden başlıklar daha çok tıklanma oranına sahip.

Site Başlığı Uzunluğu Ne Olmalı?

Site başlığı (title tag), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)nu etkileyen en önemli unsur. Belirlediğiniz site başlığı, aynı zamanda Google sıralamasında da link haline geliyor. Site başlık metninin hedef anahtar kelimeyi içerecek şekilde kısa tutulması öneriliyor. Site başlığının ideal uzunluğu 55 karakter olarak belirlenmiş.

İdeal Meta Tanımı Uzunluğu Nedir?

Meta tanımı Google’ın sıralama algoritmasına etki etmiyor. Ancak arama sonuçlarında çıkan meta tanımı ne kadar dikkat çekici, açıklayıcı ise tıklanma oranını o kadar artırıyor.

Meta tanımı için ise ideal uzunluk 155 karakter olarak belirlenmiş. Tercihen sade, tek bir cümleden oluşan, kısa ve anahtar kelimeyi bir kez içeren bir tanım uygun olacaktır.

Kategori Sayfası Açıklamaları

Kategori sayfası açıklamaları doğru şekilde optimize edilirlerse, yüksek hacimli anahtar kelimeler için iyi trafik çekebilir. Dünyanın en büyük 50 e-ticaret sitesi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kategori sayfası açıklamaları için ideal uzunluk 241 kelime olarak belirlenmiş.

Ürün Açıklamaları

350 ila 400 kelime civarında bir uzunluk, bir ürünün temel özelliklerini ve faydalarını tüketicilere anlatmak için yeterlidir. Okunabilirlik açısından kelime sayısının 600’ün altında kalması çok daha uygun olacaktır.

YouTube Videoları

YouTube videolarının süresi de kişiye ve konuya göre değişiyor. Saatler süren YouTube videoları olduğu gibi gayet kısa video içerikleri de mevcut. Ancak en popüler YouTube içerikleri süresi oldukça kısa olanlar.

Neden kısa videolar daha popüler?

Videonun tamamını izleyen kişilerin yüzdesi o videonun sıralamasını belirliyor. Dolayısıyla bir video ne kadar kısa ise tamamının izlenme oranı daha yüksek oluyor ve tamamı izlenen videolar da hem sıralamada üste çıkıyor hem de arama sonuçlarında popüler hale geliyor.

Bir YouTube videosunun ideal süresi 2 dakika 54 saniye olarak belirlenmiş. Yani, hazırladığınız videoların izlenmesini ve popüler olmasını istiyorsanız video içeriklerinizin 2 buçuk ilâ 3 dakika arasında olması anlamına geliyor.

Facebook Gönderileri

Tıpkı YouTube videoları gibi Facebook gönderileri de ne kadar kısaysa o kadar beğeni alıyor. Facebook’ta paylaşılan gönderilerde 40 karakter olanlar en fazla tıklanma oranına sahip oluyor. Bununla birlikte, Facebook söz konusu olduğunda içeriklerin okunma oranını etkileyen bir husus daha var: O da gönderilerin görsel içeriyor olması. Görsel içeren bir Facebook post’unun tıklanma oranı içermeyene göre 4 kat fazla.

Twitter İçerikleri

Bildiğiniz üzere, Twitter’da zaten karakter sınırlaması var. İçerikleriniz 140 karakter ile sınırlı olsa da 100 ilâ 120 karakter olan Twitter içeriklerinin okunma oranının daha fazla olduğu belirlenmiş.

Yukarıda verilen bilgilerin ışığında İstatistiklerinizi de konunu içine katmayı doğru uzunlukları bu kriterlere göre belirlemeyi unutmayın.