Google, Amazon ve Facebook gibi reklamcılığın ve blog yazarlığının gelişmiş olduğu uygulamaların site hızına verdikleri önemi biliyoruz. Şirketler kendi karlarını arttırmak için 6 saniyeden fazla yükleme süresi olan siteleri öne çıkartmıyorlar.   

WordPress ile bir web sitesi kurmak istiyorsanız; aşağıda 2022 yılı için listediğimiz 15 WordPress teması ile hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

1. Astra Pro

Brainstorm Force tarafından geliştirilen Astra; blog, işletme sitesi ve WooCommerce mağazası için biçilmiş kaftandır. 500 KB’tan küçük olmasıyla hızını boyutundan alır. ‘Schrema.org’ koduyla birlikte gelen Astra, Yerel AMP’ye hazırdır ve SEO özelliklerini göz önünde bulunduran arama motorları için olumlu etki bırakır. Mobil olumlu olması ve düzenli olarak güncelleme almasıyla mükemmel bir başlangıç teması olarak göze çarpar. Bir milyondan fazla kullanıcının kullandığı bu tema beş bine yakın kullanıcıdan beş yıldız almıştır. Her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılabilecek hızlı, özelleştirilebilir ve WooCommerce destekli hoş görünümlü bir temadır.  

2.Newspaper X 

Web tasarımından moda kategorisine kadar her türlü makale yayınlamada öne çıkan bir temadır. “Google Ads, Adsense, WooCommerce vb.” sistemlerle uyumlu bir şekilde gelir. Binden fazla düzenleme ve doksandan fazla e-posta şablonu ile birlikte gelmesi sitenizi kişiselleştirme konusunda geniş seçenekler sunar. NewsPaper’ın yaptığı hız sonucunda GtMetrix’ten %99, Google PageSpeed’ten 98/100, Yslow Performance Grade’dan %91 hız performansı almıştır. Binden fazla aktif kullanıcısının olması da yaygın kullanılan bir tema olduğunu kanıtlar. 

3. GeneratePress 

Hızlı ve kullanıcı dostu bir temadır. Sade görünümü olması ve SEO uyumlu olmasıyla dikkatleri üstüne çeker. WCAG 2.0 standartlarına göre kodlanması, WordPress güvenliğinden tam not almıştır. Sosyal medya ile uyumlu mobil ve masaüstü versiyonlarıyla kolay bir kullanım sağlar. GeneratePress kendi yayımladığı hız testinde Page Speed’ten %99, Yslow’dan %94 sonuçlarını almıştır. 

4. Neve 

Bazı ölçümlerde Astra’yı bile geçen Neve en hızlı WordPress temalarından biridir. Her türlü ürün satışına uygun tasarlanabilen arayüzü sayesinde kolay bir kullanım sağlar. Neve yapılan hız testlerinde Page Speed’ten %99, Yslow’dan %93 almıştır. Yalın versiyonunu WordPress’te ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

5. Blocksy 

E-ticaret olarak kullanacaklar için WooCommerce ile sorunsuz çalışan Blocksy, uygulama tanıtımından e-ticaret sitesine kadar geniş bir ölçekte kullanılabilen bir temadır. Sürükle-bırak tekniği ile yeni başlayanlar için kolay bir temadır. Hız testlerinde Page Speed’ten %98, Yslow’dan %86 sonucunu almıştır. 

6. Zakra  

Yukarıda saydığımız temalar gibi birçok demo seçeneğiyle gelir. Her türlü blog, gazetecilik, hosting sitelerinde kullanılabilir. Yalnızca 37 KB’lık alanıyla sitenizde çok küçük bir alanı kaplar. Zakra yapılan hız testlerinde Page Speed’ten %98, Yslow’dan %92 sonuçlarını almıştır. 

7. OceanWP 

Diğer temalara göre tasarıma daha fazla önem vermesine rağmen yalnızca 243 KB yer kaplar. Aynı zamanda popüler site düzenleyicileriyle uyumlu çalışması da kullanım kolaylığı sağlar. Hız ölçüm testlerinde Page Speed’ten %98, Yslow’dan %87 oranında başarılı olmuştur. 

8.  Schema 

Birçok ünlü temayı tasarlamış olan MyThemeShop tarafından kodlanmıştır. Demo versiyonunda yalnızca üç farklı demo sunulması olumsuz bir deneyim oluştursa da sade ve kolay kullanımıyla dikkat çeker. Schema hız ölçüm testlerinde Page Speed’ten %97, Yslow’dan %87 oranında başarılı olmuştur. 

9. Airi 

Airi, kurumsal şirket siteleri için kullanışlı yazılımla donatılmış bir tema olarak bu listeye giriyor. WooCommerce gibi e-ticaret sistemlerine uyumlu olması ve modern bir görünüme sahip olması şirketlerin dikkatini çekiyor. Ücretsiz versiyonu bulunsa da bütün özellikleriyle kullanmak isteyenler ücret ödeyerek sahip olabilir. Hız ölçüm testlerinden Page Speed’ten %97, Yslow’dan %84 oranında başarılı oluyor. 

10. Revolution 

Video ajansı, mimarlık, fitness, sağık, müzik gibi neredeyse her konuda demo versiyonu olan Revolution çok amaçlı bir WordPress temasıdır. 250’den fazla ek özelliğe sahip olmasına rağmen fazla alan kaplamaz. Sade ve kolay tasarımı sayesinde web sitenize fazla yük yüklememesinden dolayı ortalamanın üstü hız sonuçlarına sahiptir. Hız ölçüm testlerinde Page Speed’ten %92, Yslow’dan %89 oranında başarılı olmuştur. Revolution şu zamana kadar yaklaşık 4000 kere satın alınmıştır.

11. TheGem 

CodexThemes tarafından geliştirilen bu tema web sitenize aktarabileceğiniz 40 adet demo sunar. Sürükle-bırak özelliği sayesinde kolay bir kullanım ve sınırsız özelleştirme imkanı sunar. WooCommerce, Yoast gibi çeviri, e-ticaret ve çeşitli eklentilerle uyumlu çalışabilmesi olumlu yanlarındandır. Mobil kuruluma uyumlu yazılımıyla yalnızca 1.3 MB yer kaplar. İki saniyede yüklenmesiyle Google aramalarında sitenizi üst basamaklara taşır. 

12. Skylar 

Visual Composer sayesinde geniş bir özelleştirme imkanı sunan Skylar, güçlü bir web sitesi için 36 farklı kısa kod ile birlikte gelir. Boyutunun 1.5 MB olmasına rağmen 961 milisaniye yüklenme süresi ile Google’dan yüksek puan almıştır. 

13. TopNews 

Haber, gazete, dergi ve blog temalarına uygun olan TopNews çeşitli haberleri sitenin ana sayfasından direkt erişilebilir kılmasıyla çok kullanışlı bir arayüz sunar. 11 adet modern ana sayfa demosu sunmaktadır. Uzun vadede daha fazla tıklanma sağlamanızı sağlayacak SEO uyumu ve mobil duyarlılığı da mevcuttur. Temanın boyutunun 1.4 MB olmasına karşın 1.87 saniye gibi kısa bir sürede açılan hızlı ve güçlü bir WordPress temasıdır. 

14. Jannah 

Herhangi bir web sitesi tarafından direkt olarak kullanabilecek 27’den fazla tek tıklamayla aktarabilen demo barındıran Jannah, 800’den fazla Google Yazı Tipi ve 150 FontFace yazı tipini bünyesinde bulundurmasına rağmen kendi yazı tipinizi temaya yüklemenize izin verir. Jannah aynı zamanda 17 farklı temasındaki yazı verisini ve kısa kodlarını kaybetmeden siteden taşımayı kolaylaştırmayı sağlar. 1.58 saniyelik yüklenme süresi ile hızlı bir kullanım sağlar. 

15. Wanium 

İstediğiniz türde web sitesine uyabilecek 18 demolu çoklu konsepti ile istediğiniz siteyi yapmak basit ve hızlı olacak. Sitenizi oluşturma ve düzenleme görevini istediğiniz şekilde düzenleme imkanı sunar. 18 demoyu birbirine karıştırarak kullanmaya izin vermesi de uygulamayı satın alan diğer web sitesi sahiplerinden ayrı, kendinize özgü bir tasarım yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca yüklenme süresi de 1.35 saniyedir.