Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde milyonlarca kişinin evde geçirdiği süre fazlasıyla arttı. Evde kalınan süreyi verimli bir şekilde değerlendirmenin yolları var mı?

Açık Ders Malzemeleri (Open courseware – OCW), üniversitelerde oluşturulan ders materyallerini anlatan bir terim. Temeli ders notları, ders sunumları, derse ait videolar, ses kayıtları gibi pek çok malzemenin açık olarak sunulmasına dayanır. 90’lı yıllarda ortaya çıkan açık ders malzemeleri, Avrupa’dan sonra Amerika’da oldukça büyük bir ivme yakaladı.

Bu yazımızda sizler için YouTube’da derslerini yayınlayan üniversiteleri derledik. Listemizde hem yurtdışındaki kaynaklar hem de Türkiye’deki kaynaklar bulunuyor. 

İnternet üzerinden cüzdanınızdan beş kuruş para çıkmadan bazı dersleri alabileceğiniz en iyi üniversiteleri ve bir kaç linki sizler için derledik.

Línea

Oxford Üniversitesi

İngiltere’deki yüksek öğrenim kurumlarını derecelendiren Times Higher Education (THE) dergisinin 2021 için paylaştığı listede, Oxford Üniversitesi yeniden en iyi kurum seçildi.

Bu listenin başındaki okullar ABD ve İngiltere merkezli. Bu yüzden derslerin büyük bölümü İngilizce ve birçoğu altyazılı.

Oxford Üniversitesi’nin metin, video ve podcast (internetten dinlenen yayın) formatında sunduğu derslerden bazıları şunlar:

Línea

Cambridge Üniversitesi

Times Higher Education’ın 2021 listesinde üçüncü sırada yer alan Cambridge’in bedava online dersleri de oldukça çeşitli:

Línea

California Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Times Higher Education’ın 2021 listesinde ikinci sırada yer alan Caltech’in YouTube kanalı oldukça düzenli ve kapsayıcı. Mottosu ise “learn anything, learn anytime, learn anywhere (bir şey öğren, her zaman öğren, her yerde öğren)”. California Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technology), ABD’de ‘Caltech’ ismiyle anılıyor. Pasadena kentindeki özel kurum, bir bilim ve teknoloji merkezi.

Enstitü’nün internet sitesinde “bu eğitim programlarının amacı, gelecek nesillerin bilim insanlarına ve mühendislerine nasıl fark yaratabileceklerini öğretmek” ifadeleri yer alıyor.

Teknoloji eğitim platformlarından Coursera ve edX üzerinden paylaşıma açılan bedava derslerden bazıları şöyle:

Línea

Stanford Üniversitesi

Apple’ın kurucusu Steve Jobs 2011’de mezun olamadan ayrıldığı Stanford Üniversitesi’nde ünlü konuşmasını yaptığında, bu prestijli üniversite ününü daha da artırdı.

İşte internetten ulaşabileceğiniz derslerden bazıları:

Línea

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

ABD’nin Massachussett eyaletindeki Cambridge’de yer alan prestijli özel üniversite MIT’i çok uzun süredir derslerini video kaydına alıp yayınlıyor. Farklı hocalardan, değişik ders anlatımlarına ulaşmak mümkün. Günümüzde OpenCourseWare alanında materyal üretimi olsun materyallerin yayınlanması olsun MIT en önde olan üniversite. Siyaset bilimlerinden sanata birçok alanda bedava dersleri internet sitesinden paylaşıyor.

Línea

Harvard Üniversitesi

ABD’de yine Cambridge şehrinde yer alan Harvard Üniversitesi’nden şu dersleri alabilirsiniz:

Fotoğraf altı yazısı,Harvard Üniversitesi
Línea

Princeton Üniversitesi

New Jersey eyaletindeki Princeton’da yer alan kurum, ABD’nin en eski dördüncü üniversitesi. Times sıralamasına göre de dünyanın en iyi yedinci yüksek öğretim kurumu.

İşte internetten verilen bazı dersleri:

Línea

Imperial College London

Londra’daki üniversitenin bedava online derslerinin çoğu işletme üzerine:

Línea

Chicago Üniversitesi

En iyi yüksek öğretim kurumları arasında dokuzuncu sırada yer alan Chicago Üniversitesi’ndeki bedava online derslere birkaç örnek:

Línea

Pennsylvania Üniversitesi

Türkiye’nin yüz akı METU OpenCourseWare

Türkiye’de Open Courseware alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ön plana çıkıyor. Pek çok dersin kayıtlarına YouTube adresinden ulaşmak mümkün. Ayrıca yine diğer ders materyalleri de bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi

Açık öğretim konusunda Türkiye’de yılların deneyimine sahip olan kurum olan Anadolu Üniversite’sinin YouTube kanalı en zengin Türkçe içerikle kendini gösteriyor.

* Linkler yazının yayınlandığı tarihte örnek olması adına verilmiştir. Farklı linkler ve yeni kaynaklar için Online derslerin isimlerine tıklayarak ilgili internet sitelerine ulaşabilirsiniz.