Mozaik Resim

Mosaic, Great Mosque of Damascus,
(photo: american rugbier, CC BY-SA 2.0)

Dünyanın en büyük resmi konusunda kesin bir cevap vermek zor çünkü farklı kategori ve türlerde karşımıza büyük resimler adı altında farklı açıklamalar bulmak mümkün. Ancak en geniş resim olarak kabul edilen ve Guinness Dünya Rekorları’na göre en büyük mozaik resim olan “The Great Umayyad Mosque Mosaic” adlı eser, Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Emevi Camii’nde yer alıyor.

Bu resim, 40.000’den fazla küçük mozaik parçasından oluşuyor ve toplamda 46 x 25 metrelik bir alan kaplıyor. Resim, 11. yüzyılda Emevi Camii’nde inşa edilmiştir.

Tual Üzerine Resim

Dünyanın en büyük boyalı resmi olarak kabul edilen eser Rus ressam Ilya Repin tarafından yapılan ve Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan “Burlaks on the Volga” adlı tablodur. Bu tablo, 6 metre yüksekliğinde ve 10,5 metre genişliğindeki devasa boyutlarıyla ünlüdür.

Duvar Resimleri

Dünyanın en büyük boyutlu resmi ise, 2018 yılında tamamlanan ve Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan bir gökdelenin dış cephesine resmedilen “The Falcon’s Flight” adlı bir sanat eseridir. Bu eser, yaklaşık 10.000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır ve 170 metre yüksekliğe sahip bir gökdelenin tamamını kaplamaktadır.

“The Falcon’s Flight” eseri, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman’ın isteği üzerine Fransız sanatçı Cyril Kongo tarafından tasarlanmıştır. Resim, bir atmacanın kanatlarına benzetilen farklı renklerdeki geometrik desenlerden oluşmaktadır.

Dünyanın en büyük boyutlu resmi olarak kabul edilen bir diğer eser ise Avustralya’nın Perth şehrinde bulunan “Kimberley Mural” adlı duvar resmidir. Bu resim, 2006 yılında tamamlanmış ve 800 metrekarelik bir alana yayılmaktadır.

“Kimberley Mural” adlı eser, Avustralya’nın kuzeybatısındaki Kimberley bölgesindeki yerli halkın geleneksel sanatı olan “rock art” tarzında yapılmıştır. Resim, bölgede yaşayan hayvanları ve bitkileri tasvir etmektedir.