DSLR ve aynasız arasındaki farklar

Aynalı ve Aynasız Fotoğraf Makineleri arasındaki farklar nelerdir?

Aynalı fotoğraf makinesi ile aynasız fotoğraf makinelerinin birbirine olan üstünlükleri ile hangisini kullanmalı gibi ayrımlara girmeden önce kısaca ‘aynalı fotoğraf makinesi’ ve ‘aynasız fotoğraf makine nedir, nasıl çalışır’, ‘aynalı ile aynasız fotoğraf makinesi farkı nedir’ ?  Bunları açıklığa kavuşturmak daha doğru olacaktır.

Aynalı makine sistemi, profesyonel tek lensli refleks (DSLR) makinelerde, lens yardımıyla sensöre düşecek görüntüyü, görüntü oluşmadan öncesine kadar bir ayna yardımıyla vizörden görebildiğimiz makinelerdir. Görüntü yön değiştirdiği için tek ayna yeterli olmayacak ve prizmaya da ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla bütün bu mekanizma makinenin içinde yer alacak ve makinenin cüssesi artacaktır.

Aynasız fotoğraf makinelerinde ise ayna sistemi kaldırıldığından lensten gelen ışık direk sensöre düşer ve buradan gelen bilgiler Vizöre yada LCD üzerine elektronik olarak iletilirler.

Konuya hakim olduğumuza göre Aynalı mı – aynasız mı tercih etmeliyiz? sorunun cevabına geçmeden önce avantaj ve dezavantajlarını sıralayalım.

DSLR VE AYNASIZI BİRBİRİNDEN AYIRAN 9 KRİTER

1. Ağırlık ve Büyüklük

Fotoğraf çekerken, en önemli hususlardan birini, ekipmanını koruma ve taşıma kısmı oluşturur. Seyahat ettiğinizde, uzun süren çekimlerde makinenizin hafif olması avantajlı bir durum. Tabii ki lensler için aynı durumdan bahsedemeyeceğim. Aynasız ve DSLR’ların lensleri aynı ağırlıkta ancak gövde farkından dolayı, bu kategoride, kazananı aynasız makineler ilan ediyoruz. 

2. Lens Skalası – Çeşitliliği

Canon, Nikon, Zeiss hatta Sigma, Tamron gibi markaların, DSLR dünyası için, oldukça geniş lens seçenekleri DSLR makinelerin tercih edilme nedenlerinden biri. Aynasızların ise henüz gelişmekte olan lens teknolojileri ve yelpazesi bu tercihi yakın bir gelecekte sorgulatabilir. Şu an için kazananı DSLR’ler.

3. Otomatik Netleme Hızı

Autofocus hızı yahut odaklanma hızı diye de ifade edebiliriz. DSLR sistemde phase detection” aynasızlarda ise bu odaklama sisteminden daha yavaş olan contrast detection mevcuttur. Ancak belirtmek gerekir ki; aynasız makinelerde özellikle video çekimlerinde, continous autofocus – sürekli odaklama çok daha sık kullanılmaya başlandı. Bu son atağa rağmen, bu kriterde kazananımız  DSLR.

4. Vizörler

Yazının başında bahsettiğimiz DSLR fotoğraf makinesindeki ayna sistemi, birçok fotoğrafçı, kameraman ve videocu için yakalamak istediği görüntüyü daha temiz ve net ilettiği için tercih sebebi. Diğer taraftan,  aynasızlardaki elektronik vizör, (Sürekli canlı ön izleme de deniliyor) yakalamak istediğiniz görüntüyü, yaptığınız ayarlar dahilinde gösterdiği için DSLR’lara göre yeğ tutuluyor.  DLSR mı?Aynasız mı? ikileminde, bu kategorimizin bir kazananı yok.

5. Sürekli Çekim Hızı

DSLR makineler ayna mekanizmasına sahip oldukları için (deklanşöre her bastığımızda aynanın yukarı kalkması), aynasız makinelere göre az da olsa daha yavaş kalıyorlar. Bu ölçütte aynasız makine önde.

6. Fotoğraf Kalitesi

Elde edilen görüntünün keskinliği, grenli (kumlanma) olup olmaması, renk aralığı sensör tipine, büyüklüğüne doğrudan bağlıdır. Bu sebeple bu kategoride de beraberlik ilan ediyoruz.

7. Video Kalitesi

Aynasız fotoğraf makinelerinin 4K video kayıt özelliği, Full HD slow motion- ağır çekim özellikleri, imaj sabitleme özellikleri, video dünyasının kategori atlamasını sağladı. Ve kazanan! Aynasız fotoğraf makineleri!

8. Batarya

Bu kriterde de karar vermek kolay olacak. Aynasız makineler, küçük gövdelerinin diyetini bu değerlendirmede ödüyor. DSLR’lar çok daha fazla fotoğraf ve video çekme kapasitesine sahip. Bu kriterde kazanan, DSLR.

9. Fiyat

Fiyat konusunu incelemesek olmazdı. Can sıkcı bir cevap vereceğim ama bu konu artık göreceli. DSLR da da Aynasızda da çok ucuz ve pahalı kameralar bulmak mümkün. Ancak fiyat-performans hususunu soracak olursanız, aynasız fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makinelerine göre daha insaflı.

Tutucu, eski kafalı tarafımız, eskiden, sağlamdan, mekanikten vazgeçemeyen tarafımız DSLR lar yönünde insiyatif kullanmaya meyilli olsa da görünen o ki; teknolojiyi, küçük bir çocuk gibi, hayranlıkla takip etmemiz, yeniliklerin ardı sıra aynasız fotoğraf makineleri yönünde gelişmesi aynasız fotoğraf makinelerini gelecekte ön plana çıkartıyor. Fotoğraf makinelerinde Evrilmenin yönü compact, SLR ve DSLR den sonra Aynasız olarak devam edecek gibi görünüyor.