Shutter Sayısı …

Fotoğraf makineleri için shutter sayısı nasıl öğrenilir? Özellikle ikinci el fotoğraf makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen shutter sayısı öğrenme hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. 

Öncelikle shutter nedir ile başlayalım, shutter yani (perde) deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısı veya perdenin hareket sayısıdır. Özetle, fotoğraf makineleri açısından en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısım ifadesini kullanabiliriz.

Perde ömrü için, fotoğraf makinası üretici firmalarının  verdiği rakamlar (Ortalama örnek. 100.000-200.000 gibi) bu sayı kullanım şeklimize bağlı olarak eksilebilir de dikkatli ve özenli kullanırsak 300.000-500.000 sayılarını görebilirde. Çoğu makine üreticisi, bu kritik sayıyı makinanın deklanşöre basılma sayısını sayarak, bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verileri olarak saklanır, bizde basit yazılımlarla bu verileri okuyarak shutter sayısı hakkında  bilgi sahibi oluyoruz.

Özellikle ikinci el fotoğraf makinası alımlarında shutter sayısı önemlidir. İkinci el satıcı ne diyorsa inanmak zorunda kalıyoruz veya makinayı yüzeysel olarak bir bilene gösteriyoruz.  Aslında Shutter sayısı makinanın ne kadar kullanıldığı hakın da kesin fikir verebilir, satanın sözüne güvenmek yerine bilgisayarımıza yükleyeceğimiz basit bir programla bunu kontrol etmeniz mümkün.

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Eğer bilgisayarınıza yazılım yüklemeden Canon shutter sayısı öğrenme işlemi yapmak istiyorsanız MyShutterCount veya CameraShutterCount adreslerini kullanabilirsiniz. Siteyi açtıktan sonra “Dosya Seç” kısmına tıklayarak son çektiğiniz fotoğrafı yüklediğinizde program size perde sayınızı gösterecektir.

Bunun haricinde shutter sayısını öğrenebileceğiniz bir çok program bulunmaktadır. Bu programları da kullanarak shutter sayısını öğrenebilirsiniz örneğin  PhotoMe  programı bunlardan birisidir.. Programı ücretsiz olarak kendi linkinden indirebiliyoruz. Kurulum adımlarını izleyip, bilgisayarada kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırıp, Resmimizi  programın üzerine ya sürükleyip bırakarak veya sol taraftaki “dosya aç” alanından ilgili fotoğraf dosyamızı seçip işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu 2. yöntemi ağırlıklı olarak  Nikon perde sayısını ve Pentax perde sayısını öğrenmek için  kullanabiliriz.  

Diğer tanınmış markalarda ise şöyle;

 Canon shutter sayısını öğrenmek için Windows destekli Camera EOS Digital Info adında bir program geliştirilmiş. Program size Canon makinenizin sürümünden, shutter sayısına, lens takılı ise lensin modelinden, makinenin saatine kadar farklı bilgilere erişilebiliyor.

Olympus : Olympus perde sayısını EXIF verileri arasında saklamaz, fakat bunu öğrenmenin biraz farklı yolu var. Makineyi açtıktan sonra bellek kartının kapağını açıp Play ve OK tuşlarına basarak, ayar tekerini de  yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru sırayla basıp, arkasından deklanşöre tam olarak basalım. Son olarak ise ayar tekerini  yukarı doğru basıp işlemi bitirelim.

Sony : sony perde sayısı nın kullanıcıları için öğrenmenin maalesef bilinen bir yolu yok, fakat diğer programları deneyebilirsiniz ama fazla bir garantisi de yok. Sony perde sayısı sadece makinanın ilk sahibi iseniz, her 10.000 de fotoğraf dosyalarının adlandırması için makinanız  başa döndüğünde, kaç kez sıfırlandığına bakarak kesin olmasa da yakın bir tahminde bulunabilirsiniz.

Photo Me Programı:

Aşağıdaki resimde kırmızı ile çevrilmiş olan “Manufacturer notes” sekmesine tıklayıp, Sol taraftaki “shutter count” alanından shutter sayımızı görüp, ayrıca PhotoMe üzerinden detaylı exif bilgilerimize rahatlıkla erişip fotoğraflarımızı da kolaylıkla analiz edebiliriz.