Fotoğrafçılığa gönül verip kıyısından köşesinden fotoğrafçılığa başlayıp fotoğrafçılığı öğrenmeye başlayanların ilk önce yapması gereken kullandıkları tüm ekipmanı , fotoğraf makinesi, lens vb.  kullanım kılavuzlarını okumak, kullanımını öğrenmek ve kavramak olmalıdır. Çünkü fotoğraf makinesini ve ekipmanını tüm özellikleri ile öğrenmek fotoğrafçılığın ilk adımı olmalıdır.

Gözümüz ile vizörün buluştuğu noktada netliği ayarlamamızı sağlayacak sisteme diyoptri veya diopter denir. Diopter, kadrajın netliğini kendi gözlerinize uyacak şekilde ayarlamanızı sağlar.

Diopter kelime anlamı olarak ışığı kırma derecesidir. Gözlük mercekleri için kullanılan güç birimidir. Daha çok ince kenarlı merceklerin yakınsamasını belirtmekte kullanılır.

Fotoğraf makinesinde diyoptri ayarını nasıl yapacağız?

Gözlük ile fotoğraf çekmekten sıkılıyorsanız ve görme işlevini düzgün gerçekleştirmek için mecburen gözlük kullanıyorsanız ve ben bu kareyi keşke gözlüğümü kullanmadan da net çekebilseydim? Diyorsanız eğer; diyoptri ayarı burada kurtarıcımız oluyor.

Kişiden kişiye değişiklik gösteren diyoptri ayarı “herkesin görme bozukluğu derecesi farklı olabiliyor”  fabrika çıkışında normal görüş açısına göre ayarlanmıştır. Diyoptri ayarını yaparken objektifin ön kapağı ve otomatik netlemeniz açık olmalıdır. Vizör içerisinde bulunan optik elemanın ayarını, vizörde en net görüntüyü yakalayana kadar vizör lastiğinin sağ kısmına konuşlandırılmış olan minik kadranı sağa sola çevirerek sağlayabiliriz.