Bu yazımızda diplomat zarf ölçüleri, en çok kullanılan diplomat zarflar hangileri? diplomat
zarf çeşitleri gibi diplomat zarflar hakkındaki genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

DİPLOMAT ZARF NEDİR?

Diplomat zarflar iş hayatında kurumsal firmaların yazışmalarında kullandıkları bir zarf
modelidir. Bu zarf çeşidi ile daha çok şirket dışı yazışma veya kendi departmanları arasındaki yazılı metinlerin gönderiminde kullanılan zarf olarak tanımlayabiliriz. Genelikle zarfın ön yüzünde firmaya ait logo ve adres bilgileri, slogan vb. açıklamalar bulunur. Diplomat zarflar pencereli ve penceresiz model olarak üretilmektedirler. Pencereli model diplomat zarflarda zarfın ön yüzünde şeffaf bir pencere bulunmaktadır. Penceresiz tip diplomat zarflar ise tamamen kapalı bir zarf modelidir.

Diplomat zarf ölçüleri nedir?

Gelelim asıl konumuza, diplomat zarf ölçüleri neler? gelin hep beraber inceleyelim.


10,5 x 24 cm
11 x 22 cm


Diplomat zarfl arın boyutları genellikle yukarıda verdiğimiz iki ölçüde yapılmaktadır. Buölçülerin dışında da diplomat zarfl ar bulunmaktadır. Fakat ölçülerini verdiğimiz diplomatzarfl ar en çok kullanılan diplomat zarf boyutlarıdır.

Diplomat zarf çeşitleri nelerdir?


Diplomat zarfl arın çeşitleri nelerdir hemen anlatalım. Öncelikle diplomat zarflar kullanılan malzemeye göre 1. sınıf hamur kağıt, kraft kağıtlardan üretilmektedir.

Diplomat zarf çeşitlerinde ikinci çeşitlilik ise pencereli model yada penceresiz model diplomat zarf olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca diplomat zarflar baskılı ve baskısız (düz) modellerden oluşmaktadır.

Diplomat zarf çeşitleri

  1. sınıf hamur kağıt diplomat zarflar
  2. Kraft kağıt diplomat zarflar
  3. Pencereli ve penceresiz tip diplomat zarflar
  4. Baskılı ve baskısız tip diplomat zarflar

Diplomat zarfların kullanım alanları


Diplomat zarfların kullanım alanlarına bakıldığında en çok şirket yazışmalarında kullanıldığını görmekteyiz. Bunların dışında diplomat zarflar, para zarfı olarak da adlandırılmakta ve bu amaçla da kullanılabilmektedir.

Diplomat zarf kullanmanın faydaları


Diplomat zarflar şirketlerin marka imaj ve kalitesini gösterdiği ilk izlenim alanıdır. Üzerinde şirket logosu ve şirket bilgilerinin yer aldığı diplomat zarflar müşteri gözünde güzel bir etki yaratmaktadır. Ayrıca marka bilinirliği açısından da diplomat zarflar tercih edilmelidir.