Klavyede çap işareti nasıl yapılır? Bu kez çap işaretinin yapılışını anlatıyoruz. Çap işaretinin klavyede yapılmasının birkaç yolu var. İşte (Ø) işareti yapılış yolları…

“Çap işareti nasıl yapılır?” sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Klavyede çap işareti yapılış yollarını anlatıyoruz.

Matematik hesaplamalarında sıkça kullanılan çap işaretinin (Ø) klavyede nasıl yazılacağı, halen pek çok kişi tarafından bilinmiyor ve insanlar, bu işareti nasıl yapacaklarını internette aramaya devam ediyor. Siz de “Çap işareti yapamıyorum” diyenlerdenseniz işte kısaca yapılış yolu…

Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Çap işareti yapmak için klavyenizdeki boşluk tuşunun solunda yer alan ALT tuşuna basılı tutarken klavyenin sağındaki sayılardan sırasıyla 1-5-7 sayılarına basın ve alt tuşunu bırakın. Çap işareti çıkmış olacaktır.

Karakter Eşlem Tablosundan Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Öncelikle karakter eşlem tablosu nasıl açılır? sorusunun yanıtını verelim. Windows işletim sistemi kullananlar klavyedeki Windows tuşu ile birlikte R tuşuna bastığında çalıştır ekranı açılacaktır. Buraya “Charmap” yazarak karakter eşlem tablosunu açabilirsiniz.

Peki karakter eşlem tablosunda çap işaretini kolayca nasıl bulabilirsiniz? Aşağıda da görüldüğü gibi genellikle karşınıza ilk çıkan işaretlerden biri çap işareti. Yine de göremiyorsanız unicode git kısmına çap işaretinin karşılığı olan U+2205 kodunu yazarsanız, direkt bulabilirsiniz.

Çap İşareti Nedir?

Geometri ve matematik hesaplamalarında kullanılan çap işareti, mühendislik ve mimarlık alanlarında sıklıkla kullanılır. Bir çemberin çapını hesaplarken yapılan işlemleri kısaca belirtmek ve işlemlerin yazılışını kısaltmak için çeşitli sembollere yer verilir.

Her sembolün ifade ettiği anlam farklıdır. Problemleri ve çözüm aşamalarını kısaltmak için tercih edilen matematik sembolleri, evrenseldir. Farklı ülkelerde aynı anlamı taşıyan bu simgelerle benzer mesajlar iletilir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak fizik, matematik ve geometri hesaplamaları bilgisayar üzerinden yapılır.

Word ve Excel dosyalarında matematik ile ilgili dosya hazırlarken çap işaretini çemberin uzunluğu ve boş kümeyi belirtmek için kullanılır. Bilgisayar üzerinde işlem yapmak ve çeşitli sunumlar hazırlamak için farklı işaretler kullanılır. Yapılan işlem türüne göre ihtiyaç duyulan sembol ve işaretler klavye üzerindeki tuş ve tuş kombinasyonları ile kolayca yazılır.

Bilgisayarda çap işareti yazılması için çeşitli yöntemler kullanılır. Matematiksel bir terim olan çap işaretinin yapılması için kopyala yapıştır yöntemi sıklıkla tercih edilir. Ancak klavye üzerinden pratik bir şekilde ofis dosyaları ve programlarda bu işaret kolayca yazılabilir. Bilgisayar klavyelerinde çeşitli semboller ve işaretler bulunur. Ancak bazı işaretlerin yazılabilmesi için çeşitli tuş kombinasyonları gerekir.

Klavyede Çap İşareti Var mı? (Ø)

Çap işareti klavye üzerinde bulunmaz. Bu yüzden dosyalarda bu işarete yer vermek isteyenler çeşitli işaret yazım tekniklerini kullanır. Özel işaretleri yazmak için en basit yöntem karakter eşlem tablosunu kullanmak olabilir.

Başlat menüsünün arama kısmına charmap yazarak da karakter eşlem tablosu açılabilir. Yüzlerce farklı işareti içeren tablo üzerinden arama yaparak çap işareti kopyalanabilir. Karakter tablosunun Unicode kısmına U+2205 kodu yazılarak çap işaretine ulaşılır.

Ayrıca, çap işaretini yazmak için tuş kombinasyonları kullanılır. Alt tuşuna basarak sırasıyla 1,5 ve 7 rakamlarına basarak çap işaretini yazabilirsiniz. Rakamları yazmak için klavyenin sağ kısmında bulunan sayı tuşlarının kullanılması gerekir.