En çok sorulan sorulan sorulardan birisi de profesyonel bir video çalışması yaptırdım fakat mb/gb cinsinden büyük bir yer kaplıyor. bunu nasıl internette sorunsuz yayınlanabilir hale getirebilirim?

Öncelikle bu soruna neden olabilecek bir kaç neden olmasına rağmen bu yazımızda sorunlardan biri olarak bilinen kavramlardan bitrate üzerinde durmak istiyorum. Gelin önce bitrate nedir ona bakalım.


Bitrate Nedir?
 

Bitrate, en kısa tanımı ile bit hızı ya da bit oranı anlamına gelen bir ifadedir. Bu kavramın daha rahat anlaşılması için bit kavramının da açıklanmasında yarar vardır. Bit, bir verinin en temel ve küçük parçasıdır. Daha geniş bir ifade ifade ile birim yani en küçük zaman diliminde işlenmekte olan veriler, bit olarak adlandırılmaktadır. Bu konu, yayınlanan videolar açısından değerlendirilirse, bir videonun birim zaman biçiminde tanımlanan en kısa bölümünde gösterilen veridir. Bitrate ise, bu birim zaman içerisinde işlenmekte olan veri sayısını ifade eden bir terimdir. 


Bitrate’in Önemi Nedir?
 

Bitrate’in önemi, yayınlanan videoların yüksek bir kaliteye sahip olmasını sağlamasıdır. Yayınlanan bir Youtube videosundaki bitrate ne kadar yüksek ise, video o denli yüksek çözünürlüğe sahip olacaktır. Bu durum, videoların izlenme oranını yükselten bir etki sunmaktadır. Çünkü hiç kimse kalitesi düşük olan videoları izlemeyi tercih etmez. Bu nedenle özellikle çeşitli video ve film paylaşım platformlarında yayınlanan videoların bitrate seviyesinin yüksek olması hedeflenmektedir. Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak youtube bitrate değerlerinin kanalların abone sayısını, izleyici kitlesini arttıran bir etken olduğundan bahsetmek mümkündür. 


Youtube Bitrate Değerleri Nasıl Olmalıdır?
 

Youtube üzerinde paylaşılan videolarda bitrate oranının iyi bir seviyede olması, videolardaki görüntünün net ve anlaşılır biçimde algılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda önerilen youtube bitrate değeri 1080p videolar için 8K-10K arasındadır. Bu seviyeye sahip olan videolardaki görüntülerin canlılığı, onların daha fazla izlenilir olması için bir etkendir. Diğer bitrate değerleri için youtube Önerilen yükleme kodlama ayarları yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu değer üzerinden yayınlanan videolar, arama motorları tarafından da olumlu biçimde algılanmaktadır. Bir videonun arama motorlarında öne çıkarılabilmesi için gereken şartların arasında bitrate değerlerinin olduğu da bilinmektedir. Bu tür videolar, Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından yüksek kaliteli olarak algılanmakta ve videonun ait olduğu konu hakkında arama yapan internet kullanıcıları için her daim ilk sıralarda gösterilmektedir.