Beyaz renk; saflık, aydınlık ve temizlik gibi geniş ve derinliği olan anlamlar barındırır. Başlangıçları destekler. Göze hoş görünür. Uygun tonlamalar kullanılarak yapılan afiş, web sitesi, reklam ve diğer pazarlama araçlarında beyaz renk kullanıldığında istenilen içerik hedef kitleye ulaşır. 

Beyaz rengin insana güven veren, başlangıçları destekleyen, algısı yüksek ve güçlü etkileri vardır. Mutluluk gibi pozitif bir özelliğe sahiptir. Ayrıca insan gözünün en rahat görebildiği renktir.

Logoda kullanılan beyaz renk, markanın vizyonunu ve misyonunu ifade eder ve istikrarını koruyarak ilerlediğini gösterir. Diğer bir ifadeyle beyaz renk sürdürülebilirlik algısı verir. Beyaz kullanan markaların, deyim yerindeyse ömrü uzar.

Beyaz renk aynı zamanda müşterilerin ziyaret etme isteğini sürdürmesi açısından da önemlidir. Bu durum tüketicinin firmaya olan bağlılığını ve sadakatini güçlendirir.  Diğer yandan beyaz renk, hedef kitlenin olumsuz tepkilerini hafifleterek insanların her koşulda hoşgörülü olmasını sağlar.

Ortamı aydınlatır. Hem müşteri hem de personel iş yerinde bunalmadan vakit geçirmiş olur. Örneğin koyu renk tonlarının hakim olduğu bir mekanda (mağaza) ve/veya sanal ortamda (web site, blog, sosyal ağ vb.) uzun süre kalınmıyor. İşte, insanların markanızla etkileşimini sürdürmek için beyaz tonlarının kullanılması ideal bir karar olacaktır..

Beyaz renk, ortamın sükunetini artırarak bireyleri sakinleştirir. İnsanların masumluğunu  korur, umut kaynağıdır.

Tek Renk Kullanımında Beyaz Tonlarının Etkisi

Krem Rengi (Sarı Dokunuşlu Kırık Beyaz):  Temizlik algısı oluşturur.  Müşteri  tarafından bu ton temizlik algısı oluşturduğu için özellikle dikkat çeker.  Bu ton satın alınan hizmet veya mala asalet kazandırır. Ürün ya da hizmetin fiyatını artı yönünde etkiler. Dinlendirici etkisi vardır. Ferahlık sağlamasının yanında mekana şıklık katar.

Personel isteyerek veya istemeyerek  kıyafetine özen gösterir. Dolayısıyla beyazın bu tonu insana titizlik hissi verir. Yoğun iş temposundaki personelin yorgunluğunu gidermek için ortamda bu ton kullanılmalıdır.

Cosmic Latte (Turuncu Dokunuşlu Beyaz)Saflık etkisi oluşturur. Kullanılacak ambalaj ve logo tercihinde ürünün doğal yapısını ön plana çıkarır. Gezegenlerin tümünü simgeleyen bu renk ile aynı zamanda personel birlikteliği ve bütünlüğü sağlanır. Ekip ruhunu oluşturmak ya da korumak için bu ton tercih edilmelidir.

Fildişi Rengi (Sarı Dokunuşlu Beyaz):  Pahalı ürün algısı yaratır. Marka, lüks kesim tarafından önemsenir, değer kazanır. Marka danışmanı Mürsel Ferhat Sağlam tarafından bu tonun lüks marka yönetimi faaliyetlerinde kullanılması tavsiye edilmekte. Ürün ambalajında kullanılan bu renk ürünün temizlik özelliği olduğunu belirtir. Yine kişisel bakım ürünlerinde bu sebeple Fildişi Rengi tercih edilir. Mekanda kullanılan fildişi rengi ortamı temiz göstermesinin yanında geniş alan algısı da sunar.

Manolya Rengi: Nötr bir ton olarak karşımıza çıkan bu renkte narinlik ve zariflik etkileri görülür. Ambalaj renginden, ürünün bakım sağlayacak etkisi olduğu bilinir. İnsan ilişkilerin de rahatsızlık duyulan davranışların etkisini düşürür. Manolya rengi, bu özelliğiyle iletişime olumlu olarak etki eder.

Parlak Beyaz: Beyaz renginin etkilerini en fazla taşıyan tondur .Müşteriye verilen konfor ve temizlik hissi oldukça yüksektir. Parlak beyazın, rakipler tarafından algılanması kolaydır. Dolayısıyla bu rengin rekabete olumlu manada etkisi vardır.

Çoklu Renk Kullanımın da Beyaz Tonlarının Etkisi

Renklerin kültüre, yaşam tarzına hatta kişiye göre farklı algılandığını biliyoruz. Ancak beyaz renk hemen hemen dünyanın her yerinde barışın ve başlangıcın simgesidir. Fakat Asya, Çin  ve İtalya kültüründe ölüm, yas, cenaze gibi durumlarda tercih edilen renktir.

Renk kullanımında öncelikle karşı tarafa ne yansıtılmak isteniyor bunun belirlenmesi gerekli. Sonrasında içerik, görsel, mekan ve kıyafetlerle ve bunlarda kullanılan renkler aracılığıyla duygu karmaşası ortadan kaldırılarak istenen mesaj verilir. Diğer bir ifadeyle renkler aracılığıyla algı yönetimi yapılır. Buna göre; eğer mal veya hizmetin müşteriye mutluluk vermesi isteniyorsa beyaz rengin tonları ve beyazın dahil olduğu kombinasyonlar uygulanmalıdır. Aksi taktirde global çapta markalaşmak mümkün olmayacaktır.

Saflığın, temizliğin yanında uyumsuz kombinasyonlarda soğukluk hissi veren beyaz rengin insan üzerindeki etkilerinden biri de yorgunluk hissidir. Ancak bu hissin oluşması için beyaza uzun süre maruz kalmak gerekir.

Kaynakça

  • Farklı Kültürlerde Renklerin Anlamları- Vural ÇEKİNMEZ (İGEME Şube Müdür)
  • Oya Komar  | Renk Danışmanı ve Eğitmeni
  • http://www.wikiwand.com
  • http://www.milliyet.com.tr
  • https://www.filliboya.com