Birçok insan bir işletmenin önünden geçerken cep telefonlarına o işletme ile ilgili bir kampanya veya karşılama mesajı gelmesine şaşırmıştır.  Bu tür mesajlar asla tesadüf değil, tamamen Beacon teknolojisi sayesindedir. Beacon, Nesnelerin interneti IoT teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan; bluetooh radyo teknolojisinin biraz daha kişiselleştirilmiş halidir. 

Beacon Teknolojisi​

Beacon Teknolojisi nedir? Kullanım alanları nelerdir? Öncelikle bu teknolojiyi tanımlamak gerekirse

Beacon ismi yabancı gibi gözükebilir. Ancak hayatımızın içinde olan bu teknoloji müşterilerin konum, alışkanlık ve davranışlarına ulaşan bu teknoloji, hizmetleri de o yönde şekillendirmektedir. Android ve IOS uyumlu olan cihazların, mağazalarda Beacon cihazları dinleyip, almış oldukları sinyallere göre tepki vermesidir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse Beacon teknolojisine sahip ürünler veya cihazlar pasif sinyaller yayarak yakınlarındaki akıllı telefonlar ile etkileşime geçebilirler. Mesafeye bağlı olarak kişilere ulaşan bu teknoloji, sonrasında ise etkileşime geçtiği kişilere istenilen bilgileri iletebilir.

Örneğin alışveriş sırasında yakınınızdaki bir mağaza veya mağazadaki ürün Beacon sinyalleri yayabilir. Bu durumda sinyalleri alan kulanıcılar ile iletişime geçilerek ürüne özel fırsatlar ve bilgiler sunulabilir. Tabi ki bu teknolojiyi yalnızca reklam amaçlı düşünmek doğru değil. Farklı bir örnek olarak müze içerisindeki eserler de Beacon teknolojisini kullanarak kendilerini inceleyen kişilerin akıllı telefonlarına bilgiler gönderebilir.

Beacon sistemi yay takip ile navigasyon, otobüs seferleri ve de güzergâhları hakkında bilgi edindirme servisidir. Genel olarak GSM şirketleri ile mağazalar tarafından kullanılan bir sistemdir. Cihazların arasında herhangi bir bağlantıya gerek kalmadan BLE (Bluetooth Low Energy) sayesinde 50 metreye kadar müşterilerin konumu izlenebilir.

Bunun yanında teknoloji bilgi vermek dışında da bir çok amaç için kullanılabilir. Evimizdeki bir Beacon vericisi eve girdiğimizi anladığı anda ev sıcaklığını değiştirmek veya müzik açmak için diğer teknolojik aletlerle iletişime geçebilir. İlerleyen yıllarda işe giriş çıkış saatlerimiz, çocuğumuzun okulda geçirdiği süre, en çok hangi mağazada vakit harcadığımız gibi bir çok veriyi de bu teknoloji ile birlikte takip edebiliriz.

Bu bağlamda Beacon teknolojisini değerlendirirsek bu teknoloji sağlık ve eğitim kurumları, kamusal alanlar, ulaşım, müzeler, etkinlik alanları, endüstiyel çözümler, restoranlar, oteller ve AVM’ler gibi hayatımızın çok büyük bir alanında kullanılabilir. Özellikle Çalışma alanları, etkinlikler, alışveriş merkezleri yanı sıra Beacon teknolojisinin evlerimize de girmesiyle gün içerisinde sık sık bu teknolojiye maruz kalacağız gibi görünüyor. 

Bu teknoloji, akıllı fabrikalarda cihazların anlık haberleşmesi için de kullanılmaktadır. Cihazlar arasındaki anlık haberleşme sayesinde üretim bandındaki hataya anlık olarak müdahale etmek mümkündür. Bu sayede hatalı ürün çıkması engellenmektedir. Ayrıca parça değişimi, periyodik bakımları da önceden görmenize olanak sağlamaktadır. Fabrikanın üretim bandına yerleştirilen üretim otomasyon cihazlarına kurulan bu sistem sayesinde üretim verimliliği de artmaktadır.​

Beacon cihazların yerleştirildiği alanlarda telefonların id’si ile iletişim sağlanmak istenen uygulamanın hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. Düşük enerjili Bluetooth teknolojisi kullanılarak konum tabanlı bir etkileşim teknolojisi hizmeti sağlamaktadır.​

Yapılan araştırmalar neticesinde 2018 yılının sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde 4,5 milyon Beacon vericisinin aktif olarak bu teknolojiyi kullandığı belirlenmiştir. Tüm dünyada bu teknoloji ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek 570 milyon IOS ve Android cihazlar bulunmaktadır.​

Teknoloji dünyada hangi seviyede?

 
Apple kendine özel bir Beacon teknolojisini  iBeacon adıyla patentlemiş durumda. Hatta Philips müzesi ve Disney’in Colorado eğlence parkı da iBeacon teknlojisini kullanmaya başlamış bile. Bu noktada Apple geleceğin teknolojlerinden birisi olduğu söylenilen Beacon teknolojisi için erken adım atmış durumda.