İki astro fotoğrafçı arkadaş , 200.000’den fazla fotoğraf çektiler ve bunları inanılmaz bir sabırla birleştirerek uydumuz Ay’ın şimdiye dek gördüğümüz en detaylı görüntüsünü oluşturdular…

İnsanlar binlerce yıldır Ay’a bakıp hayal kuruyor, onu gözlemliyor ve bazıları da fotoğrafını çekiyor. Uzay fotoğrafçılığına meraklı Andrew McCarthy ve gezegen bilimci Connor Matherne bu alanda yepyeni bir rekora imza attı.

McCarthy’nin asıl büyük başarısı, Ay’daki her yeryüzü şeklinin çok detaylı fotoğrafını çekmiş olması. Daha sonra kılı kırk yararak bu fotoğrafları birleştirdi ve bir tane devasa, ayrıntılı Ay fotoğrafı oluşturdu.

Hepsi tek bir akşamda çekilen 200 bin’den fazla fotoğrafın birleşiminden oluşan ve 174 megapiksellik fotoğraf ile Ay’ın şimdiye kadar gördüğümüz en detaylı görüntüsünü oluşturdular.

Kırmızı ve mavinin hakim olduğu görüntüde, kırmızı bölgeler Dünya’dan gelen oksijen atomları ile uyarılan demir ve feldspar elementleri.

Fotoğraf sonradan renklendirilmiş ve gözlerimiz normalde bu renkleri olduğu gibi görecek kadar hassas olmadığından dolayı, McCarthy bu görüntülerin doygunluğunu artırmış, fakat teknik olarak doğru renk tayfında olduğu söylenebilir.

İşte Ay’ın en detaylı görüntüsü

Çalışma, McCarthy’nin ilk girişimi değil. Daha önce de oldukça kaliteli (ancak bu yeni fotoğrafla kıyaslanması mümkün olmayan) bir Ay fotoğrafı ile Reddit’te boy göstermişti.

Oluşturulan fotoğrafın (Dosya türü: image/jpeg Dosya boyutu: 13 MB) tam çözünürlüklü görüntüsüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…