Uluslararası Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması’nın büyük ödülü sahibini buldu. Bu yıl büyük ödül Rus fotoğrafçı Mariya Gelman ile Türk foto muhabir Şebnem Coşkun’un çalışmalarına gitti. Uluslararası Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması’nın bu yılki kazananlarından seçkileri aşağıda sizlerle paylaşmak isterim.

1/10 © Fotoğraf : Sebnem Coskun, Stenincontest

Büyük ödülün sahibi olan çalışmalardan biri, Türk foto muhabir Şebnem Coşkun’un ‘Sualtı Yaşamında Yeni Tehlike Kovid-19 Atıkları’ isimli fotoğrafı.

2/10 © Fotoğraf : Maria Gelman, Stenincontest

Büyük ödül sahibi St. Petersburglu fotoğrafçı Mariya Gelman’ın ‘M+T’ isimli fotoğraf serisi, farklı zihinsel ve fiziksel engelleri bulunan kişilerin, eğitmenler ve gönüllülerle birlikte özgürce yaşadığı Svetlana sosyal köyündeki Down sendromlu yaşlı bir çiftin dokunaklı hikayesini konu alıyor.

Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı yarışmasının kazananları - Sputnik Türkiye
3/10 © Fotoğraf : Sergey Bobylev, Stenincontest

Rus cerrah, Moskova’daki geçici Kovid-19 hastanesinde ameliyat yapıyor. Rus fotoğrafçı Sergey Bobılev.

4/10 © Fotoğraf : Chandan Khanna, Stenincontest

ABD’de George Floyd protestoları sırasında yakılan bina önünde duran protestocu. Hindistanlı fotoğrafçı Chandan Khanna.

5/10 © Fotoğraf : Joshua Irwandi, Stenincontest

Endonezya’daki bir hastanede, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hastanın cesedi tıbbi atıklar torbasının içinde bir masanın üzerinde yatıyor. Endonezyalı fotoğrafçı Joshua Irwandi’nin çalışması.

6/10 © Fotoğraf : Muhammad Amdad Hossain, Stenincontest

Bangladeşli fotoğrafçı Muhammad Amdad Hossain, esmer insanlarda nadir görülen açık mavi gözlü dede ile torunlarını görüntüledi.

7/10 © Fotoğraf : Abdul Momin, Stenincontest

Bangladeşli fotoğrafçı Abdul Momin’in karesinde sirk fillerinin banyo keyfi.

8/10 © Fotoğraf : Mouneb Taim, Stenincontest

Suriyeli fotoğrafçı Mouneb Taim’in ‘Enkazlardaki parkour’ adlı çalışma.

9/10 © Fotoğraf : Darya Isayeva, Stenincontest

Rus fotoğrafçı Darya İsayeva’nın ‘Evdeki Olimpiyat’ adlı eseri. Fotoğrafta, Olimpiyat kürek şampiyonu karantina sırasında Moskova’daki evinde.

10/10 © Fotoğraf : Rafid Yasar, Stenincontest

Bangladeşli Rafid Yasar’ın ‘Mutlu çiftçi’ adlı çalışması.


https://stenincontest.com/winners2021/ adresinden tüm yarışma sonuçlarını görebilirsiniz.


Andrei Stenin Uluslararası Fotoğraf Yarışması hakkında kısa bilgi :

18 ila 33 yaşları arasındaki genç foto muhabirleri için her yıl düzenlenen bir yarışmadır. Rusya’nın yeni foto muhabirlerini keşfetmek ve dünya foto muhabirliği sahnesinde isim yapmalarına izin vermek için oluşturulan platformudur.

2021 yılında 70 ülkeden 4500‘den fazla kişi ile katılım sağlandığı bildirilmiştir. 2014’teki başlangıcından bu yana yarışma, Moskova, Cape Town, Budapeşte, Madrid, Yeni Delhi, San-Donato-Milanese, New York, Ankara, Buenos Aires ve diğer şehirler dahil olmak üzere dünya çapında sergileniyor.


Yıllık başvuru süresi 22 Aralık’ta başlıyor. Bu tarih, görevi sırasında ölen ve yarışmanın adını taşıyan Rossiya Segodnya foto muhabiri Andrei Stenin’in doğum günü.