Akvaryumun Kaç Litre Su Alacağını Hesaplama

 Akvaryumun kaç litre su alacağını hesaplamak için bazı bilgilerin santimetre cinsinden bilinmesi gerekir. Bu değerler, yükseklik, genişlik ve derinliktir.

Denklem ise şu şekildedir;

 (Genişlik x Derinlik x Uzunluk)/1000

Örnek verecek olursak eğer;

Uzunluk 100 cm, genişlik 45 cm ve derinlik 50 cm. olsun

Akvaryum hacmi hesaplama sonucu = (100 x 45 x 50) /1000 = 225 Litre.

Not: Kaya, Kum, aksesuar gibi ürünlerin hacimleri bu hesaptan düşülmelidir.

Akvaryumuma Kaç Adet Balık Almalıyım ?

Evet Öncelikle akvaryumumuzun Kaç litre su aldığını hesapladık. Peki Bu durumda Akvaryumumuzda Sağlıklı ve huzurlu yaşamaları için kaç adet balık beslemeliyiz?

Hayattaki diğer pek çok şey gibi, balık tankları söz konusu olduğunda denge çok önemlidir. Tankınızda gereğinden çok balık bulunursa balıklarınızın sağlığını ve mutluluğunu etkileyebilir. Neyse ki, tankınızın ne kadar balık tutabileceğini bulmak aslında oldukça kolaydır. Sadece genç balıkların daha da büyüyeceğini unutmayın! 

Bunu sizin için daha da kolaylaştırmak için, insanların tanklarına kaç tane balık sığdırabileceklerini seçmeyle ilgili en yaygın sorularından birkaçını yanıtlamak isterim.

Soru1: Bir tanka aynı anda kaç balık koyabilirsiniz?

Her 2,5 cm balık için yaklaşık 3,8 L hedefleyin.

Her biri farklı ihtiyaçlara sahip birçok farklı balık türü olsa da, balıklarınızın tankınızda hareket etmek için bolca alana sahip olduğundan emin olmak için bu temel temel kuralı kullanabilirsiniz. Yüzmek için daha fazla alan, daha mutlu ve sağlıklı balıklara sahip olacağınız anlamına gelir. Ayrıca, tankınızı daha temiz tutmaya ve amonyak ve nitrat gibi zararlı maddelerin tehlikeli derecede yüksek seviyelere çıkmasını önlemeye yardımcı olacak iyi bir formüldür. 

Örneğin, 76 L su tutan bir tankınız varsa ve her biri yaklaşık 10 cm uzunluğunda dipten beslenen balıklar eklemek istiyorsanız, yaklaşık 5 tane ekleyebilirsiniz.

akvaryum boyutuBalık tabanBalık orta / üstMaks. Hayvanların vücut uzunluğu
54-60 litre AkvaryumBüyüklüğüne bağlı olarak 8-12 hayvanBüyüklüğüne bağlı olarak 8-12 hayvan4-6 cm
112-120 litre AkvaryumBüyüklüğüne bağlı olarak 8-12 hayvanBüyüklüğüne bağlı olarak 10-15 hayvan4-6 cm
180-240 litre AkvaryumBüyüklüğüne bağlı olarak 12-20 hayvanBüyüklüğüne bağlı olarak 15-25 hayvan8-10 cm
350-450 litre AkvaryumBüyüklüğüne bağlı olarak 15-25 hayvanBüyüklüğüne bağlı olarak 30-45 hayvan12-14 cm
Tablo halinde yaklaşık bir hesaplama yöntemi ile balık sayısı

Soru: 38 litrelik bir tanka kaç balık koyabilirsiniz?

Boyutlarına bağlı olarak yaklaşık 5-10 küçük balık sığdırabilirsiniz. Tankınızı yeni kuruyorsanız, en iyi seçeneğiniz az sayı ile başlamaktır. Balık konusunda daha iyi hale geldikçe ve tankınız temiz ve sağlıklı tutmayı başardığınız gelişen bir ortam haline geldikçe, tankınızın üstesinden gelebildiği sürece 20’ye kadar küçük balık besleyebilirsiniz..

38 litrelik bir tankta gelişebilen birkaç balık tetra, corydoras, gurami ve lepistesleri içerir.

Bazı küçük balıkların büyüyüp daha büyük balıklara dönüşebileceğini unutmayın. Örneğin, minik bir akvaryum balığı yılda 15 cm’ye kadar büyüyebilir.

Soru: 200 litrelik bir tanka kaç balık koyabilirim?

Sadece 140 cm balığı aşmadığınızdan emin olun. Çalışmak için daha büyük bir tanka sahip olmak güzel! Gerçekten ilginç bir sualtı ortamı yaratabilirsiniz, ancak anahtar, onu aşırı popülasyondan ve balığınızı strese sokmaktan kaçınmaktır. 2,5 cm kuralı için klasik “3,8 L” kuralına bağlı kalın ve aşırıya kaçmayın. 

Örneğin, 10 küçük lepistes, her biri yaklaşık 10 cm olan 5 alt besleyici, her biri yaklaşık 5,1 cm olan 5 gökkuşağı balığı ve 13 cm olan 3 daha büyük papağan balığı yerleştirebilirsiniz.

Soru: Akvaryumumda çok fazla balık olursa ne olur?

Tankınızı temiz tutmak daha zor olacak ve balıklarınıza zarar verebilir.Çok fazla balığa sahip olmak, tankınızda çok fazla balık atığı olacağı anlamına gelir, bu da tankınızı kirli ve temiz tutmayı zorlaştırabilir. Ek olarak, çok fazla balığa sahip olmak çok fazla amonyak üretebilir, bu da balıklarınızın hastalanmasına ve seviyeler çok yükselirse muhtemelen ölmesine neden olabilir.

Amonyağı çıkarmak için tasarlanmış gerçekten güçlü bir filtreniz olsa bile, tankınız yine de daha yüksek nitrat seviyelerine sahip olabilir, bu da balıklarınızın bağışıklık sistemlerini etkileyebilir ve onların hastalıkları yakalamasını ve yaymasını kolaylaştırabilir.

Balıklarınız ayrıca yüzmeleri için yeterli alan yoksa, bağışıklık sistemlerini ve genel sağlıklarını etkileyebilecek şekilde gerçekten strese girebilir.

Soru: Tankınız için kullanabileceğiniz bir balık hesaplayıcı var mı?

Evet, Tankınıza kaç tane balık sığdırabileceğinizi hesaplamanın basit ve daha doğru bir yolunu arıyorsanız, bir çevrimiçi hesaplayıcıyı kullanın. Bir tahmin almak için balığın ölçüleri, tankınızın özellikleri ve tankınızın tuttuğu su türü gibi bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.