En iyi boya ortamının ne olduğu sorulduğunda, insanlar kendi deneyimlerine ve tercihlerine göre cevap verecektir. Birçok sanatçı akrilik boyaları kullanmayı tercih ediyor çünkü daha güvenli ve daha çabuk kuruyorlar.

Akrilik boyaları tercih etmeyenler ise dayanıklılıkları ve elde edilen harika dokular nedeniyle yağlı boyaları tercih ediyor. Tercihiniz ne olursa olsun, bu yazıda akrilik ve yağlı boyaların faydalarını ve farklılıklarını ve her birinin neye en uygun olduğunu tartışacağız. 

Boyalarınızı Tanımak

Herhangi bir yeni ortamla başlamadan önce, onları benzersiz kılanın ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Ortamınızı diğerlerinden ayıran nedir? Hem yağlı boyaların, hem de akrilik boyaların birkaç farkı ve faydası var.

Yağlı Boya Nedir?

Yağlı boyayı diğer ortamlardan ayıran ilk temel fark kıvamı ve dokusudur. Yağlı boyalar çok kalın ve çok yağlıdır. Bağlayıcı maddeler, renk pigmentleri ve bir yağ bazı ile yapılırlar. Seçtiğiniz markaya bağlı olarak baz değişebilir, ancak genellikle keten tohumu veya aspir gibi doğal bir yağdır. Yağlı boyalara pürüzsüz ve kremsi kıvamını veren, onları farklı yüzeyler ve projeler için ideal yapan şeydir.

Yağ bazı, yağlı boyayı daha uzun süre ıslak tutan şeydir. Zaman ayırmayı ve ayrıntılara odaklanmayı seven sanatçılar genellikle bu ortamı sever. Yağlı boyalar, farklı teknikler ve boya ortamları kullanmak için de harikadır. Akrilik üzerine yağlı boya, işinize daha fazla katman ve doku eklemek için bir seçenektir.

Yağlı boyaların dezavantajı elbette ilgili kimyasallardır. Yağlı boya ile çalışırken, bir boya inceltici maddesi veya tiner kullanmanız gerekir. Bunlar boyalarınıza akışkanlık katar, onları daha uygulanabilir hale getirmenin yanı sıra koruyucu bir parlaklık katar. Yağlı boya ortamlarının çoğu toksiktir, bu da cilde, gözlere ve solunum yollarına zararlı olabileceği anlamına gelir.

Bu nedenle, birçok kişi bu güçlü kimyasal çözücüler ve dumanlarla çalışırken eldiven veya hatta maske takmayı tercih ediyor. Terebentin ve diğer boya sökücüler ve incelticiler yerine kullanılabilecek doğal boya yağları gibi daha güvenli ortam seçenekleri de vardır. Yağlı boya ayrıca sabun ve su ile temizlenemedikleri için daha dağınık bir ortamdır. Yağlı boya giysilerinize veya diğer kumaşlara sıçrarsa lekelenmeleri olasıdır.

Bu yağlı boya ortamları, kuruma süresini yavaşlatmak, hızlandırmak veya doku eklemek ve dolgu macunu olarak çalışmak için kullanılabilir. Ayrıca boya fırçalarınızı temizlemek ve onları hasardan korumak için kullanılırlar. Yağlı boya ile çalışırken o kadar çok seçenek var ki , sizin için doğru olanı bulmanız yeterli.

Hatırlanması gereken bir diğer önemli ipucu, boyamayı bitirdikten sonra yağların tamamen kurumasının yaklaşık altı ay sürmesidir. Ancak o zaman bir dolgu macunu veya vernik ile çerçevelenebilir veya kaplanabilirler.

Yağlı Boya Nerelerde Kullanılır?

Yağlı boyalar öncelikle tuval veya daha kalın tahtalarda kullanılır, ancak ahşap, belirli metaller ve seramiklerde de kullanılabilirler. Yağlı bazları nedeniyle, bu boyalar en iyi sonucu baz kat olarak bir astar kullanıldığında verir. Bu, yağlarınızın yüzeye daha iyi yapışmasına yardımcı olarak size daha uzun ömürlü bir boya işi sağlar.


Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya su bazlı mıdır? Evet, öyleler ve bu nedenle de kullanımları çok daha güvenli. Akriliklerle çalışmanın birçok faydasından biri, aynı parlak renkleri ve hatta bazen aynı teknikleri, ancak sanatınızın kuruması için uzun süre beklemeden elde edebilmenizdir.

Bu nedenle çoğu portre ressamı akrilik kullanmaz. Çok fazla katmanı, gölgesi ve detayı olan bir portre gibi bir şey çizerken, akrilikler çok çabuk kurur. 

Akrilik ortamların kullanılması, renk karıştırma ve karıştırma tekniklerini de geliştirerek boyalarınızın yağlı boya gibi hareket etmesini sağlayabilir. Daha büyük bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bazı akrilik boya ortamları kuruma sürenizi yavaşlatacaktır. Çoğu akrilik, biraz su veya akrilik boya ortamı kullanılarak kuruduktan uzun süre sonra yeniden etkinleştirilebilir ve üzerinde çalışılabilir. Sıvılar, boyanın uygulanabilir hale gelmesini sağlar ve daha sonra daha fazla renk veya katman ekleyebilirsiniz.

Akrilikleri kullanırken, ileride boyalarınızın çatlamasını ve soyulmasını önlemek için üzerlerinde sabitleyici veya dolgu macunu kullanmak önemlidir. Mat veya süper parlak gibi farklı seçeneklerde akrilik özel mastikler veya vernik seçenekleri mevcuttur. Akrilik boya kullanmanın en iyi yanı, çok kolay çıkmalarıdır. Biraz sabunlu su kullanarak boya kazalarını silebilir veya yıkayabilirsiniz.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Akrilikler boyama ve farklı zanaat projeleri için kullanılabilir. Çok çabuk kurudukları için akrilikler kağıt, kanvas, ahşap, cam ve hatta seramik üzerinde kullanıma uygundur. Dış mekan projesi yapmayı planlıyorsanız, dış koşullara karşı daha uzun ömürlü olacağından özel bir dış mekan akrilik boyası aldığınızdan emin olun.

Akrilik ve yağlı boya kullanımındaki temel farklılıkları bildiğimize göre, her birinin faydalarına özet olarak göz atabiliriz.

Yağlı Boya ve Akrilik Boya

Yeni başlayanlar için akrilikler mükemmel bir ortamdır. Daha az dağınıklık, kullanımı kolay ve çabuk kurur. Daha fazla deneyime sahip olduğunuzda, yağlı boyalara geçebilir veya hatta parlaklık ve doku eklemek için akriliklerinizin üzerine yağlı boya ile boyayarak ikisini birleştirebilirsiniz.

Kuruma zamanı

Daha önce belirlediğimiz gibi, yağların kuruması su bazlı muadillerine göre çok daha uzun sürer. Bu, onları daha fazla çalışma gerektiren daha büyük parçalar veya teknik ve detaydan yararlanan daha ayrıntılı resimler için tercih edilen seçenek haline getirir. Sahip olduğunuz çalıma zamanı çok ise, yağlı boya ile çalışmak iyi bir seçenek gibi duruyor. Ancak, bir son teslim tarihi veya daha hızlı bir proje üzerinde çalışıyorsanız, yağlı boya kullanmak çok sinir bozucu olur ve ıslak boyanın zarar görme olasılığı daha yüksektir.

Hem akriliklerin hem de yağların kendi teknikleri ve kendi boya ortamları vardır. İşleri yavaşlatmak veya hızlandırmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bunlar kuruma süresine bakmak yardımcı olacaktır. Her boyama ortamına özel seçenekler mevcuttur.

Renkleri Karıştırma ve Karıştırma

Elinizi renk karıştırma ve karıştırma konusunda denemek istiyorsanız, yağlarla bunu yapmak daha kolaydır. Kuruması çok daha uzun sürdüğü için yağlarla çalışmak daha kolaydır ve daha esnektir. Onlardan memnun olana kadar üzerinde çalışılabilir ve hemen hemen katmanlanabilirler.

Yağların harmanlama yetenekleri, yağ bazlarından ve yapımında kullanılan daha az bağlayıcı ajandan kaynaklanmaktadır. Kuruması çok uzun sürdüğü için yağlı boyalar nemi tutar ve tuvalinizin üzerinde kolayca kayar, çok kolay renk karıştırma ve harmanlama fırsatları sunar.

Renkleri karıştırmak için akrilik kullanmak, çok hızlı bir şekilde yapamazsanız, elbette biraz daha zordur. Boya kurumaya başlarsa boyayı yeniden ıslatmak için boya yaparken bir sprey şişesinde biraz su bulundurmak yardımcı olabilir. Bu, tuvalinizde çalışmayı ve karıştırmayı kolaylaştıracaktır. Ancak çok fazla su kullanmak akriliklerinizi sulu boyaya dönüştürür.

Aletlerinizi Temizleme

Boya fırçalarınızı temizleme fikri çok heyecan verici değil, ancak uzun süreli bakım ve dayanıklılıkları için hayati bir adımdır. Boya fırçaları her zaman en pahalı kaynak olmayabilir, ancak özellikle yağlarla çalışırken iyi fırçalara dikkat edilmelidir. Yağlı boyalar ve yağlı boya ortamları, fırça kıllarınıza zarar verebilecek veya zarar verebilecek kimyasallar içerir. Yağlı boyayı temizlemek için tek başına su kullanmak yeterli olmayacaktır .

Dayanıklılık ve Işık Haslığı

Yağlı ve akrilik boyaların her ikisi de aynı renk pigmentlerini içerdiğinden, genellikle aynı ışığa dayanıklı nitelikleri paylaşırlar. Işık haslığı derecesi, resminizin ışık ve güneş ışığından nasıl etkileneceğini belirler. Çoğu tedarikçinin şu anda kendi boya renklerinde her bir boya derecesini gösteren bir ışık haslığı derecesi vardır. Işık haslığı derecenizin kalitesinden bir dolgu macunu yararlanacaktır.

Yağlı boyanın dayanıklılığı aşikardır, ünlü sanatçıların birçok tablo bugün hala şaşırtıcı durumda sergilenmektedir, bu ortamın yüksek bir uzun ömür faktörü vardır. Akrilikler de uzun ömürlüdür ancak suya dayanıklı değildirler, havadan ve havadaki nemden etkilenirler. Bir dolgu macunu ile kaplandığında her iki ortam da daha uzun bir kullanım ömrüne ve ışık haslığına sahip olacaktır.

Renk kalitesi

Renk kaliteniz, sizin için doğru boya ortamını ve seçeneğini belirlemede önemli bir faktördür. Markasına, beceri düzeyine ve maliyetine bağlı olarak hem akrilik hem de yağlı boyalar için birçok kaliteli boya seti bir servet harcamadan alabilirsiniz. Hatırlanması gereken şey, akrilik renklerin oldukça yoğun ve düz olduğu, yani genellikle beklenenden daha koyu kuruduklarıdır. Yağlı boya kalın, opak ve parlaktır, bu da renk karıştırma fırsatlarını sonsuz hale getirir.

Maliyet

Kabul edelim, satın alırken veya yeni bir hobiye başlarken maliyet her zaman önemli bir faktördür. Acemi veya öğrenci bir sanatçı olmak, kaliteli boyalar elde etmek için bir servet harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Birçok marka, yeni başlayanlar için mükemmel olan öğrenci veya giriş seviyesi boyama setleri sunar.

Yağlı boya kullanırken, maliyetli olabilen boyama aletleri ve çözücülerin ek masrafları da vardır. Yağlı boya fırçalar da daha pahalı olabilir ve daha sonra en iyi sonuçları elde etmek için astarlanmış bir tuval kullanmanız veya bir astar satın almanız gerekecektir. Yağlı boyalarla çalışırken göz önünde bulundurulması gereken birçok küçük detay vardır. Akrilik bir seçenek kullanmak daha basittir ve bir ortam olarak su da kullanılabildiğinden, bir boyama ortamı kullanmak isteğe bağlıdır.

Karar

Bugün tartıştığımız şeye dayanarak, her iki ortam da yeni başlayanlar tarafından kullanılabilir, ancak akrilikler daha kolay seçimdir. Başlangıçta boyamayı öğrenirken, akrilikler renklerinizi, tekniklerinizi ve boyama stilinizi anlamanıza ve keşfetmenize izin verir. Çabuk kururlarsa da, artık bu sorunla su veya boyama malzemeleri kullanarak nasıl mücadele edeceğinizi biliyorsunuz.

Gerekli malzemelerin fiyatı nedeniyle yeni başlayanlar için yağlardan genellikle kaçınılır. Ancak karıştırmayı öğrenmek, tonlar ve derinlik eklemek ve renkleri karıştırmak için harikadırlar. Yağlar, boyama sırasında daha uzun süre kullanılmasına izin verir, ancak kuruması altı ayı bulabilir.