Yapay Zekanın işlevi ve popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Yapay Zeka , bir sistemin veya programın düşünme ve deneyimlerden öğrenme yeteneğidir. AI uygulamaları son birkaç yılda önemli ölçüde gelişti ve neredeyse her iş sektöründe kabul görmeye başladı. Bu makale, gerçek dünyadaki en iyi Yapay Zeka uygulamalarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka (AI), insan davranışını veya düşüncesini simüle eden ve belirli sorunları çözmek için eğitilebilen, makinede görüntülenen zekadır. AI, Makine Öğrenimi teknikleri ile Derin Öğrenmenin bir birleşimidir . Yapay Zeka modellerinin türleri, büyük hacimli veriler kullanılarak eğitilir ve akıllı kararlar verme yeteneğine sahiptir.

AI Neden Kullanılır?

İnsanlar, yapmaları gereken iş her geçen gün arttığı için Yapay Zekanın gücünden yararlanıyor. Bu nedenle, günlük görevleri otomatikleştirmek akıllıca bir fikir. Bu, çıktıyı artırırken kuruluşun personelini de kurtarır. Ayrıca organizasyon, Yapay Zeka kullanımı ile şirketin gelişimi için yetkin bireyler elde edebilir. 

Ayrıca günümüzde işletmeler, tüm normal ve sıradan görevleri otomatikleştirmek istediklerine inanıyor. Ve basit bir uygulama kullanarak bu tür rutin görevleri otomatikleştirebileceklerine inanıyorlar. Çünkü veri bilimi ilerledikçe otomasyon daha da yaygınlaşıyor. Bu AI en çok çevrimiçi sohbet portallarında kullanılır. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde hoş geldiniz mesajını şüphesiz görmüşsünüzdür. Bundan sonra, genellikle gerçek konuşma başlar.

Yapay Zeka Gerçekleri ve Rakamları

 • Statista’ya göre dünya çapında Yapay Zeka (AI) yazılım pazarından elde edilen gelirin 2025 yılına kadar 126 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 • Gartner’a göre , kuruluşların %37’si bir şekilde yapay zeka uygulamıştır. Yapay zeka kullanan işletmelerin yüzdesi, son dört yılda %270 arttı.
 • Servion Global Solutions’a göre 2025 yılına kadar müşteri etkileşimlerinin %95’i yapay zeka tarafından desteklenecek.
 • Statista’nın yakın tarihli bir 2020 raporu, küresel yapay zeka yazılım pazarının her yıl yaklaşık %54 büyümesinin ve 22,6 milyar ABD doları tahmini büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini ortaya koyuyor.

Şimdi yapay zeka uygulamasının farklı alanlarda nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

Yapay Zeka Uygulamaları Nelerdir?

AI’nın (Yapay Zeka) en iyi 18 uygulama alanları listesi:

1. E-Ticarette AI Uygulaması

Kişiselleştirilmiş Alışveriş

Yapay Zeka teknolojisi, müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurabileceğiniz öneri motorları oluşturmak için kullanılır. Bu öneriler, göz atma geçmişlerine, tercihlerine ve ilgi alanlarına göre yapılır. Müşterilerinizle ilişkilerinizi ve markanıza olan sadakatlerini geliştirmenize yardımcı olur.

Yapay Zeka Destekli Asistanlar

Sanal alışveriş asistanları ve sohbet robotları, çevrimiçi alışveriş yaparken kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Doğal Dil İşleme, konuşmayı olabildiğince insani ve kişisel kılmak için kullanılır. Ayrıca, bu asistanlar müşterilerinizle gerçek zamanlı etkileşim kurabilir. Amazon.com çok yakında müşteri hizmetlerinin sohbet robotları tarafından yönetilebileceğini açıkladı.

Dolandırıcılık Önleme

Kredi kartı sahtekarlıkları ve sahte incelemeler, E-Ticaret şirketlerinin uğraştığı en önemli konulardan ikisidir. Yapay zeka, kullanım kalıplarını göz önünde bulundurarak, kredi kartı dolandırıcılığının gerçekleşme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Birçok müşteri, müşteri incelemelerine göre bir ürün veya hizmet satın almayı tercih eder. AI, sahte incelemeleri belirlemeye ve işlemeye yardımcı olabilir. 

2. Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları

Eğitim sektörü insanlardan en çok etkilenen sektör olsa da, Yapay Zeka yavaş yavaş eğitim sektörüne de kök salmaya başladı. Eğitim sektöründe bile, Yapay Zekanın bu yavaş geçişi, fakülteler arasında verimliliğin artmasına yardımcı oldu ve fakültelerin ofis veya idari işlerden çok öğrencilere odaklanmalarına yardımcı oldu.

Bu sektördeki bu uygulamalardan bazıları şunlardır:

Eğitimcilere Yardımcı Olmak İçin Otomatikleştirilmiş İdari Görevler

Yapay Zeka, eğitimcilere, öğrencilere kişiselleştirilmiş mesajları kolaylaştırmak ve otomatikleştirmek gibi görevle ilgili görevler, evrakları derecelendirmek, ebeveyn ve veli etkileşimlerini düzenlemek ve kolaylaştırmak gibi arka ofis görevleri, kolaylaştırıcı rutin sorun geri bildirimi, kaydı yönetme, kurslar gibi eğitim dışı görevlerde yardımcı olabilir. ve İK ile ilgili konular. 

Akıllı İçerik Oluşturma

Video dersler, konferanslar ve ders kitabı kılavuzları gibi içeriklerin dijitalleştirilmesi Yapay Zeka kullanılarak yapılabilir. Animasyonlar ve öğrenme içerikleri gibi farklı arayüzleri farklı sınıflardaki öğrenciler için özelleştirerek uygulayabiliyoruz. 

Yapay Zeka, sesli ve görüntülü özetler ve entegre ders planları oluşturup sağlayarak zengin bir öğrenme deneyimi oluşturmaya yardımcı olur.

Sesli Asistanlar

Bir öğrenci, öğretim görevlisinin veya öğretmenin doğrudan katılımı olmadan bile, Sesli Asistanlar aracılığıyla ekstra öğrenim materyaline veya yardıma erişebilir. Bu sayede hem geçici el kitaplarının basım maliyetleri hem de çok sık sorulan sorulara kolayca cevap verilmesi sağlanmaktadır.

Kişiselleştirilmiş Öğrenme

En iyi yapay zeka teknolojileri kullanılarak , hiper-kişiselleştirme teknikleri kullanılarak öğrencilerin verileri kapsamlı bir şekilde izlenebilir ve alışkanlıklar, ders planları, hatırlatıcılar, çalışma kılavuzları, hızlı notlar, sıklık veya tekrar vb. kolayca oluşturulabilir.

3. Yapay Zekanın Yaşam Tarzındaki Uygulamaları

Yapay Zekanın yaşam tarzımız üzerinde çok fazla etkisi var. Bunlardan birkaçını tartışalım.

Otonom Araçlar

Toyota, Audi, Volvo ve Tesla gibi otomobil üretim şirketleri, herhangi bir ortamda araç kullanma ve kazaları önlemek için nesne algılama söz konusu olduğunda, bilgisayarları insanlar gibi düşünecek ve gelişecek şekilde eğitmek için makine öğrenimini kullanıyor.

Spam Filtreleri

Günlük hayatımızda kullandığımız e-posta, spam e-postaları filtreleyerek onları spam veya çöp kutusu klasörlerine göndererek yalnızca filtrelenmiş içeriği görmemize izin veren yapay zekaya sahiptir. Popüler e-posta sağlayıcısı Gmail, yaklaşık %99,9’luk bir filtreleme kapasitesine ulaşmayı başardı .

Yüz tanıma

Telefonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız ve PC’lerimiz gibi favori cihazlarımız, güvenli erişim sağlamak için algılamak ve tanımlamak için yüz filtreleri kullanarak yüz tanıma tekniklerini kullanır. Yüz tanıma, kişisel kullanımın dışında, birçok sektörde yüksek güvenlikle ilgili alanlarda bile yaygın olarak kullanılan bir Yapay Zeka uygulamasıdır.

Öneri Sistemi

E-ticaret, eğlence siteleri, sosyal medya, youtube gibi video paylaşım platformları gibi günlük hayatımızda kullandığımız çeşitli platformların tümü, kullanıcı verilerini almak için tavsiye sistemini kullanır ve etkileşimi artırmak için kullanıcılara özel öneriler sunar. Bu, hemen hemen tüm sektörlerde çok yaygın olarak kullanılan bir Yapay Zeka uygulamasıdır.

4. Seyrüseferde Yapay Zeka Uygulamaları

MIT araştırmasına dayanan GPS teknolojisi, güvenliği artırmak için kullanıcılara doğru, zamanında ve ayrıntılı bilgiler sağlayabilir. Teknoloji, yollardaki engellerin arkasındaki şerit sayısını ve yol türlerini otomatik olarak algılayarak kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Konvolüsyonel Sinir Ağları ve Grafik Sinir Ağlarının bir kombinasyonunu kullanır. AI, operasyonel verimliliği artırmak, yol trafiğini analiz etmek ve rotaları optimize etmek için Uber ve birçok lojistik şirketi tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

5. Robotikte Yapay Zeka Uygulamaları

Robotik, Yapay Zeka uygulamalarının yaygın olarak kullanıldığı bir diğer alandır. Yapay zekadan güç alan robotlar, yollarındaki engelleri algılamak ve yolculuğunu anında önceden planlamak için gerçek zamanlı güncellemeleri kullanır. 

Şunlar için kullanılabilir:

 • Hastanelerde, fabrikalarda ve depolarda mal taşımak
 • Temizlik ofisleri ve büyük ekipman
 • Envanter yönetimi

6. İnsan Kaynaklarında Yapay Zeka Uygulamaları

Şirketlerin işe alım sürecini kolaylaştırmak için akıllı yazılımlar kullandığını biliyor muydunuz?

Yapay Zeka, kör işe alma konusunda yardımcı olur. Makine öğrenimi yazılımını kullanarak uygulamaları belirli parametrelere göre inceleyebilirsiniz. Yapay zeka sürücü sistemleri, adayların profillerini tarayabilir ve işe alım uzmanlarına aralarından seçim yapmaları gereken yetenek havuzunu anlamalarını sağlamak için özgeçmişlerini tarayabilir.  

7. Yapay Zekanın Sağlık Hizmetlerindeki Uygulamaları

Yapay Zeka, sağlık sektöründe çeşitli uygulamalar bulur. AI uygulamaları, sağlık hizmetlerinde hastalıkları tespit edebilen ve kanser hücrelerini tanımlayabilen gelişmiş makineler oluşturmak için kullanılır . Yapay Zeka, erken teşhis sağlamak için laboratuvar ve diğer tıbbi verilerle kronik durumların analiz edilmesine yardımcı olabilir. AI, yeni ilaçların keşfi için tarihsel veriler ile tıbbi istihbaratın birleşimini kullanır.

8. Tarımda Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka, topraktaki kusurları ve besin eksikliklerini belirlemek için kullanılır. Bu, bilgisayar görüşü, robotik ve makine öğrenimi uygulamaları kullanılarak yapılır , yapay zeka yabani otların nerede büyüdüğünü analiz edebilir. Yapay zeka botları, ekinlerin insan işçilerden daha yüksek hacimde ve daha hızlı hasat edilmesine yardımcı olabilir.

9. Oyunda Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka uygulamalarının öne çıktığı bir diğer sektör ise oyun sektörü. AI, oyuncularla etkileşim kurmak için akıllı, insan benzeri NPC’ler oluşturmak için kullanılabilir.

Ayrıca, hangi oyun tasarımının ve testinin geliştirilebileceğini kullanarak insan davranışını tahmin etmek için de kullanılabilir. 2014’te piyasaya sürülen Alien Isolation oyunu, oyuncuyu oyun boyunca takip etmek için yapay zekayı kullanır. Oyun iki Yapay Zeka sistemi kullanır – konumunuzu sık sık bilen “Director AI” ve sürekli olarak oyuncuyu avlayan sensörler ve davranışlar tarafından yönlendirilen “Alien AI”.

10. Otomobillerde Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka sürücüsüz araçlar yapmak için kullanılır. AI, aracı çalıştırmak için aracın kamerası, radarı, bulut hizmetleri, GPS ve kontrol sinyalleri ile birlikte kullanılabilir. AI, araç içi deneyimi iyileştirebilir ve acil frenleme, kör nokta izleme ve sürücü destekli direksiyon gibi ek sistemler sağlayabilir.

11. Sosyal Medyada Yapay Zeka Uygulamaları

instagram

Instagram’da AI, keşfet sekmenizde hangi gönderilerin gösterileceğini belirlemek için beğenilerinizi ve takip ettiğiniz hesapları dikkate alır. 

Facebook

Yapay Zeka, DeepText adlı bir araçla birlikte de kullanılır. Bu araç sayesinde Facebook konuşmaları daha iyi anlayabilir. Farklı dillerdeki gönderileri otomatik olarak çevirmek için kullanılabilir.

twitter

AI, Twitter tarafından dolandırıcılık tespiti, propaganda ve nefret dolu içeriği kaldırmak için kullanılır. Twitter ayrıca, ne tür tweet’lerle etkileşime geçtiklerine bağlı olarak kullanıcıların beğenebileceği tweet’leri önermek için yapay zekayı kullanır.

12. Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka (AI) uygulamaları pazarlama alanında da popülerdir.

 • Pazarlamacılar yapay zekayı kullanarak davranış analizi ve makine öğreniminde kalıp tanıma vb. yardımıyla yüksek oranda hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunabilir. Ayrıca, daha iyi sonuçlar elde etmek ve güvensizlik ve rahatsızlık duygularını azaltmak için kitleleri doğru zamanda yeniden hedeflemeye yardımcı olur.
 • AI, içerik pazarlamasına markanın tarzına ve sesine uygun bir şekilde yardımcı olabilir. Performans, kampanya raporları ve çok daha fazlası gibi rutin görevleri yerine getirmek için kullanılabilir.  
 • Yapay Zeka, Doğal Dil İşleme, Doğal Dil Üretimi ve Doğal Dil Anlama tarafından desteklenen sohbet robotları, kullanıcının dilini analiz edebilir ve insanların yaptığı şekilde yanıt verebilir. 
 • AI, kullanıcılara davranışlarına göre gerçek zamanlı kişiselleştirmeler sağlayabilir ve pazarlama kampanyalarını yerel bir pazarın ihtiyaçlarına uyacak şekilde düzenlemek ve optimize etmek için kullanılabilir. 

13. Chatbotlarda Yapay Zeka Uygulamaları

AI sohbet botları, doğal dili anlayabilir ve birçok kuruluşun müşteri hizmetleri için sağladığı “canlı sohbet” özelliğini kullanan çevrimiçi kişilere yanıt verebilir. AI sohbet botları, makine öğrenimi kullanımıyla etkilidir ve bir dizi web sitesine ve uygulamaya entegre edilebilir. AI sohbet botları, yerleşik bir entegre yanıt seçiminden bilgi çekmeye ek olarak, sonunda bir yanıt veritabanı oluşturabilir. Yapay zeka gelişmeye devam ettikçe, bu sohbet robotları müşteri sorunlarını etkili bir şekilde çözebilir, basit sorulara yanıt verebilir, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve 7/24 destek sağlayabilir. Sonuç olarak, bu AI sohbet botları müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olabilir.

14. Finansta Yapay Zeka Uygulamaları 

Bankaların %80’inin yapay zekanın sağlayabileceği faydaları bildiği bildirildi . İster kişisel finans, ister kurumsal finans veya tüketici finansmanı olsun, AI aracılığıyla sunulan son derece gelişmiş teknoloji, çok çeşitli finansal hizmetlerin önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, servet yönetimi çözümleriyle ilgili yardım arayan müşteriler, ihtiyaç duydukları bilgileri tümü yapay zeka destekli SMS metin mesajlaşma veya çevrimiçi sohbet yoluyla kolayca alabilirler. Yapay Zeka ayrıca, insanların kolayca gözden kaçırabileceği, dolandırıcılığa işaret edebilecek işlem modellerindeki değişiklikleri ve diğer olası tehlike işaretlerini de algılayabilir ve böylece işletmeleri ve bireyleri önemli kayıplardan kurtarabilir. Yapay zeka, dolandırıcılık tespiti ve görev otomasyonunun yanı sıra kredi risklerini daha iyi tahmin edebilir ve değerlendirebilir.

15. Astronomide AI

Bu güzel teknoloji dünyasında herkesi fırtınaya yakalayan bir kavram varsa, o da şüphesiz AI (Yapay Zeka) olmalıdır. AI veya Yapay Zeka, yıllar boyunca sağlık hizmetleri, robotik , e-ticaret ve hatta finans  dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar gördü .

Öte yandan astronomi, büyük ölçüde keşfedilmemiş ve diğerleri kadar ilgi çekici ve heyecan verici bir konudur. Astronomi söz konusu olduğunda en zor problemlerden biri verileri analiz etmektir. Sonuç olarak, gökbilimciler yeni araçlar oluşturmak için makine öğrenimine ve Yapay Zekaya (AI) yöneliyor . Bunu söyledikten sonra, Yapay Zekanın astronomiyi nasıl değiştirdiğini ve astronomların taleplerini nasıl karşıladığını düşünün.

 • Son zamanlarda, bir grup bilim adamı, galaksi birleşmelerinin yıldız patlamalarının altında yatan birincil güç olduğunu belirlemek için bir galaksi birleşme araştırmasında Yapay Zekayı kullandı. Koleksiyonun boyutu göz önüne alındığında, araştırmacılar, birleşen galaksileri bulmak için kendini eğiten bir derin öğrenme sistemi yarattı. Gökbilimcilerden birine göre Yapay Zekanın avantajı, çalışmanın tekrarlanabilirliğini artırması. Bunun nedeni, algoritmanın birleşme tanımlarının tutarlı olmasıdır.
 • Değişen gökyüzü, tüm zamanların en şaşırtıcı projelerinden biri olarak herkesin dikkatini çekti. Bu proje, evrendeki yıldızların ve galaksilerin zaman içinde nasıl değiştiğini incelemek için tek seferde 80 terabayttan fazla veri toplayarak her gece tüm gece gökyüzünü incelemeyi amaçlıyor.
 • Bir astronomun en önemli görevlerinden biri p bulmaktır. Teori, bir ötegezegen ana yıldızının önünden geçtiğinde, insanların görebileceği ışığın bir kısmının engellendiğidir. Gökbilimciler bu konumu bir ötegezegenin yörüngesini incelemek ve ışık düşüşlerinin bir resmini geliştirmek için kullanırlar. Daha sonra gezegenin kütlesi, boyutu ve yıldızına olan uzaklığı gibi birçok parametresini belirliyorlar. Ancak, AI bu durumda bir kurtarıcıdan daha fazlası olduğunu kanıtlıyor. Yapay zekanın zaman serisi analiz yeteneklerini kullanarak, verileri sıralı bir dizi olarak analiz etmek ve gezegen sinyallerini %96’ya varan doğrulukla belirlemek mümkündür.
 • Evrendeki en yıkıcı olayların sinyallerini bulmak gökbilimciler için çok önemlidir. Ötegezegenler birbirleriyle çarpıştıklarında uzay-zamanda dalgalanmalara neden olurlar. Bunlar, Dünya’daki zayıf sinyalleri izleyerek daha fazla tanımlanabilir. Yerçekimi dalgası dedektörleri üzerindeki işbirlikleri – Ligo ve Virgo bu konuda takdire şayan bir performans sergilediler. Her ikisi de makine öğrenimini kullanarak sinyalleri tanımada etkiliydi. Astronomlar artık teleskoplarını uygun yöne çevirmelerine olanak tanıyan bildirimler alıyor.

16. Veri Güvenliğinde Yapay Zeka

Birçok insan Yapay Zekanın (AI) teknoloji sektörünün bugünü ve geleceği olduğuna inanıyor. Birçok endüstri lideri, yapay zekayı değerli hizmetler sağlamak ve şirketlerini geleceğe hazırlamak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanır.

Teknoloji odaklı herhangi bir firmanın en önemli varlıklarından biri olan veri güvenliği , yapay zekanın en yaygın ve kritik uygulamalarından biridir. Tüketici verilerinden (kredi kartı bilgileri gibi) çevrimiçi tutulan kurumsal sırlara kadar uzanan gizli verilerle, veri güvenliği herhangi bir kurumun hem yasal hem de operasyonel görevlerini yerine getirmesi için hayati önem taşır. Bu iş artık hayati olduğu kadar zor ve birçok işletme, verilerini yanlış ellerden uzak tutmak için yapay zeka tabanlı güvenlik çözümleri kullanıyor.

Dünya her zamankinden daha akıllı ve daha bağlantılı olduğundan, Yapay Zekanın iş dünyasındaki işlevi bugün kritik öneme sahip. Birkaç tahmine göre, siber saldırılar zamanla daha inatçı hale gelecek ve güvenlik ekiplerinin sistemleri ve verileri kontrol altında tutmak için yapay zeka çözümlerine güvenmeleri gerekecek.

 • Bilinmeyen Tehditleri Tanımlar

Bir insan, bir işletmenin karşılaştığı tüm tehlikeleri fark edemeyebilir. Bilgisayar korsanları her yıl çeşitli nedenlerle yüz milyonlarca saldırı başlatır. Bilinmeyen tehditler ciddi ağ hasarına neden olabilir. Daha da kötüsü, siz onları tanımadan, tanımlamadan ve önlemeden önce bir etkiye sahip olabilirler.

Saldırganlar, kötü amaçlı yazılım saldırılarından karmaşık kötü amaçlı yazılım saldırılarına kadar farklı taktikleri test ederken, bunlardan kaçınmak için çağdaş çözümler kullanılmalıdır. Yapay Zeka, beklenmedik tehditlerin bir kuruma zarar vermesini önlemek ve haritalamak için en etkili güvenlik çözümlerinden biri olduğunu göstermiştir.

 • Kusur Tespiti

AI, bir arabellekte veri taşmasını tespit etmeye yardımcı olur. Programlar normalden daha fazla veri tükettiğinde buna arabellek taşması denir. Önemli verileri kıran insan tetikleyicilerinin neden olduğu hatanın yanı sıra. Bu hatalar yapay zeka tarafından da gözlemlenebilir ve gerçek zamanlı olarak algılanarak gelecekteki tehlikeleri önler. 

AI, Makine Öğrenimini kullanarak siber güvenlik zayıflıklarını, hatalarını ve diğer sorunları tam olarak keşfedebilir . Makine Öğrenimi ayrıca herhangi bir uygulama tarafından sağlanan şüpheli verileri belirlemede yapay zekaya yardımcı olur. Bilgisayar korsanları tarafından sistemlere erişmek ve verileri çalmak için kullanılan kötü amaçlı yazılım veya virüs, programlama dili kusurları aracılığıyla gerçekleştirilir.

 • Tehdit Önleme

Yapay Zeka teknolojisi, siber güvenlik sağlayıcıları tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Gelişmiş sürümünde AI, sistemdeki kusurları ve hatta güncellemeyi tespit etmek için tasarlanmıştır. Bu sorunlardan yararlanmaya çalışan herkesi anında dışlar. AI, herhangi bir tehdidin oluşmasını önlemek için olağanüstü bir araç olacaktır. Ek güvenlik duvarları kurabilir ve tehlikeye yol açan kod hatalarını düzeltebilir.

 • Tehditlere Yanıt Verme

Tehdit sisteme girdikten sonra olan bir şey. Daha önce açıklandığı gibi, AI olağandışı davranışları tespit etmek ve virüslerin veya kötü amaçlı yazılımların bir taslağını oluşturmak için kullanılır. AI şu anda virüslere veya kötü amaçlı yazılımlara karşı uygun önlemleri alıyor. Tepki çoğunlukla enfeksiyonu ortadan kaldırmak, hatayı onarmak ve verilen zararı yönetmekten oluşur. Son olarak yapay zeka, böyle bir olayın bir daha olmayacağını garanti eder ve uygun önleyici tedbirler alır.

 • Tanımlanmamış Eylemi Tanıyın

AI, bir sistemdeki olağandışı davranışları tespit etmemizi sağlar. Bir sistemi sürekli olarak tarayarak ve uygun miktarda veri toplayarak olağandışı veya olağandışı davranışları tespit etme yeteneğine sahiptir. Ek olarak, AI yasa dışı erişimi tanımlar. Alışılmadık bir davranış belirlendiğinde Yapay Zeka, bunun gerçek bir tehdit mi yoksa uydurma bir uyarı mı olduğunu belirlemek için belirli unsurlar kullanır. Makine Öğrenimi, yapay zekanın neyin anormal davranış olup olmadığını belirlemesine yardımcı olmak için kullanılır. Makine Öğrenimi de zamanla gelişiyor ve bu da Yapay Zekanın küçük anormallikleri bile tespit etmesine izin verecek. Sonuç olarak, AI sistemdeki herhangi bir yanlışlığa işaret eder.

17. Seyahat ve Ulaşımda Yapay Zeka

Akıllı teknoloji son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ve teknoloji toplumda ilerledikçe, AI’nın özellikle ulaşımda yeni kullanımları ana akım haline geliyor. Bu, toplu taşımayı daha rahat, erişilebilir ve güvenli hale getirmek için yenilikçi çözümler geliştirmek isteyen firmalar ve girişimciler için yeni bir pazar yarattı.

Akıllı ulaşım sistemleri, dünyanın her yerindeki insanların yaşam kalitesini artırmanın en etkili yöntemlerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Çeşitli sektörlerde kullanılan benzer sistemlerin birden çok örneği vardır.

 • Ağır Yük Taşımacılığı

Örneğin, HGV’yi (ağır yük taşıtları) birbirine bağlayan kamyon müfrezesi, araç taşıma işletmeleri veya diğer büyük eşyaların taşınması için son derece değerli olabilir.

Bir kamyon müfrezesindeki lider araç, bir insan sürücü tarafından yönetilir, ancak diğer tüm kamyonlardaki insan sürücüler, istisnai derecede tehlikeli veya zor durumlarda direksiyona geçerek pasif bir şekilde sürerler.

Takımdaki tüm tırlar bir ağ üzerinden birbirine bağlı olduğundan, düzen içinde hareket ederler ve aynı anda lider araçtaki insan sürücünün yaptığı eylemleri etkinleştirirler. Yani, lider sürücü tamamen durursa, onu takip eden tüm araçlar da durur.

 • Trafik Yönetimi

Tıkanmış şehir sokakları, tüm dünyada şehir içi ulaşımın önündeki önemli bir engeldir. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler otoyolları genişletti, köprüler kurdu ve tren yolculuğu gibi başka ulaşım modları kurdu, ancak trafik sorunu devam ediyor. Bununla birlikte, trafik yönetimindeki AI ilerlemeleri, durumu değiştirmek için gerçek bir umut vaat ediyor.

Akıllı trafik yönetimi, trafik düzenlemelerini uygulamak ve yol güvenliğini artırmak için kullanılabilir. Örneğin, Alibaba’nın Çin’deki City Brain girişimi, karayolu ağlarını gerçek zamanlı olarak izlemek ve tıkanıklığı azaltmak için tahmine dayalı analiz, büyük veri analizi ve görsel arama motoru gibi yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Bir şehir inşa etmek, verimli bir dönüşüm sistemi gerektirir ve yapay zeka tabanlı trafik yönetimi teknolojileri, yeni nesil akıllı şehirlere güç veriyor.

 • Araç Paylaşımı

Uber ve OLA gibi platformlar, sürücüleri ve sürücüleri birbirine bağlayarak, kullanıcı iletişimini ve mesajlaşmayı iyileştirerek ve karar vermeyi optimize ederek kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için yapay zekadan yararlanır. Örneğin, Uber’in arz ve talebi tahmin edebilen, kazalar gibi yolculuk anormalliklerini belirleyebilen ve varış zamanlarını tahmin edebilen Michelangelo adlı kendi tescilli bir hizmet olarak makine öğrenimi platformu vardır.

 • Rota planlanıyor

Tahmine dayalı analitiği kullanan yapay zeka destekli rota planlaması, hem işletmelere hem de insanlara yardımcı olabilir. Yolculuk paylaşım hizmetleri, rota planlamasını optimize etmek için çok sayıda gerçek dünya parametresini analiz ederek bunu zaten başarıyor.

Yapay zeka destekli rota planlaması, yol koşullarını tahmin ederek ve araç rotalarını optimize ederek daha verimli bir tedarik ağı oluşturmak için işletmeler, özellikle lojistik ve denizcilik sektörleri için müthiş bir yaklaşımdır. Güzergah planlamasındaki tahmine dayalı analitik, trafik sıkışıklığı seviyesi, yol kısıtlamaları, trafik modelleri, tüketici tercihleri ​​vb. gibi bir dizi yol kullanım parametresinin bir makine tarafından akıllı bir şekilde değerlendirilmesidir.

Araç taşıma hizmetleri veya diğer genel lojistik firmaları gibi kargo lojistiği şirketleri, teslimat maliyetlerini azaltmak, teslimat sürelerini hızlandırmak ve varlıkları ve operasyonları daha iyi yönetmek için bu teknolojiyi kullanabilir.

18. Otomotiv Endüstrisinde Yapay Zeka

Bir asır önce, makinelerin kavrayabilmesi, karmaşık hesaplamalar yapabilmesi ve acil sorunlara verimli cevaplar bulabilmesi fikri, tahmini bir gerçeklikten çok bir bilim kurgu yazarının vizyonuydu. Yine de, yirmi birinci yüzyılın üçüncü on yılına girerken, hisse senedi ticareti ve pazarlama botları, üretim robotları, akıllı asistan, sanal seyahat acenteleri ve Yapay Zeka ve teknolojideki ilerlemelerin mümkün kıldığı diğer yenilikler olmadan hayatımızı kavrayamayız. makine öğrenme. Otomotiv sektöründe Yapay Zeka ve makine öğreniminin önemi ne kadar abartılamaz.

Yapay Zekanın otomotiv sektörüne daha fazla uygulama yönlendirmesiyle, daha fazla işletme üretimde Yapay Zeka ve makine öğrenimi modellerini uygulamaya karar veriyor.

 • Üretme

Yapay zekayı üretim deneyimine dahil etmek, otomobil üreticilerinin daha akıllı fabrikalardan yararlanmasına, üretkenliği artırmasına ve maliyetleri düşürmesine olanak tanır. AI, otomobil montajında, tedarik zinciri optimizasyonunda, üretim katında robotların kullanılmasında, sensörler kullanılarak performansın iyileştirilmesinde, araba tasarımında ve üretim sonrası faaliyetlerde kullanılabilir.

 • Tedarik zinciri

Otomobil sektörü, 2021 ve 2022’de tedarik zinciri kesintileri ve zorluklarla kuşatıldı. AI da bu konuda yardımcı olabilir. Yapay zeka, tedarik zincirlerini gerektiği gibi tahmin edip yenileyerek firmaların gelecekte karşılaşacakları engelleri belirlemelerine yardımcı olur. AI ayrıca yönlendirme zorlukları, hacim tahminleri ve diğer endişeler konusunda yardımcı olabilir.

 • Yolcu ve Sürücü Deneyimi

Hepimiz araçlarımızda keyifli yolculuklar dileriz. Yapay Zeka da bu konuda yardımcı olabilir. Sürüş sırasında Yapay Zeka (AI), dikkat dağıtıcı unsurları azaltarak, sürüş davranışlarını analiz ederek ve tüm müşteri deneyimini iyileştirerek sürücülerin odaklanmalarına yardımcı olabilir. Yolcular, yapay zeka sayesinde özelleştirilmiş erişilebilirlik ve araç içi teslimat hizmetlerinden yararlanabilir.

 • denetimler

Bir otomobili bir kiralama acentesi, sigorta sağlayıcısı ve hatta bir garaj tarafından kontrol etme prosedürü çok öznel ve manüeldir. Yapay zeka ile araç muayenesi, modern teknolojinin bir aracı analiz edebilmesi, kusurların nerede olduğunu belirleyebilmesi ve kapsamlı bir durum raporu üretebilmesiyle birlikte dijital hale gelebilir.

 • Kalite kontrol

Herkes premium bir araç ve deneyim ister. Arabanızda bir sorun olup olmadığını arızalanmadan önce öğrenmeyi tercih etmez miydiniz? Bu uygulamada AI, son derece hassas tahmine dayalı izleme, kırılma tespiti ve diğer işlevleri mümkün kılar.

Yapay Zeka İnsan Uygulamasını Sınırlıyor mu?

Yapay zekanın daha kapsamlı bir şekilde dahil edildiği endüstrilerde insanlar hızla geride kalmış gibi görünebilir. Bununla birlikte, insanlar hala çeşitli karmaşık etkinlikleri yapay zekadan daha iyi yapma yeteneğine sahiptir. Şimdilik, yaratıcılık gerektiren görevler, AI bilgisayarların yeteneklerinin ötesindedir.

Örneğin, bir yazar yapay zekayı kullanarak TV sitcomu ‘Friends’in tamamının okunması zor olan bölümleri için yeni senaryolar oluşturdu. Bazı yazarlar şiirleri ve kurguları için ilham almak üzere yapay zeka yazma araçlarına yönelirken, yapay zeka onlar için tüm işleri halledemez. 

Ayrıca, doğal dil işleme önemli ölçüde ilerlemiş olsa da, yapay zeka okuduğu kelimeleri gerçekten anlama konusunda hâlâ çok usta değil. Dil, AI’nın belirli ortamlarda güvenilir iletişime katılabileceği kadar sıklıkla tahmin edilebilir olsa da, beklenmedik ifadeler, ironi veya incelik onu şaşırtabilir. Benzer şekilde, AI henüz empati veya eleştirel muhakeme gösteremez. Yapay zeka ile karşılaştırıldığında, insanlar bu yetenekleri gerektiren görevlerde mükemmel olmaya devam ediyor.

AI hızla ilerledi ve günlük hayatımızın önemli bir bileşeni haline geldi. Ancak yapay zekanın bizim için her şeyi yapacağı ve günlerimizi dinlenerek ya da zevk için öğrenerek geçirebileceğimiz günlere hâlâ çok uzak. Yapay Zeka, dil işleme, yaratıcılık, problem çözme ve incelikli kavrama gibi alanlarda hala ilerlemelidir. Robotların işinizi alacağından endişe ediyorsanız, gelecekte istihdam edilebilir olmanızı sağlamak için bu nitelikleri kendinizde oluşturun.