Şu anda piyasada 50’den fazla Adobe uygulaması olduğunu biliyor muydunuz?

Creative Cloud; fotoğrafçılık, tasarım, video, web, kullanıcı deneyimi, 3D ve daha fazlasına yönelik 50’den fazla masaüstü uygulaması, mobil uygulama ve hizmetten oluşan dev bir koleksiyon haline geldi.

Kullanıcılar bu hızla büyüyen yapı içinde programların bazılarının isimlerine aşina olsalar da neler yapabileceklerini ve genel kullanım alanlarını anlamakta zorlanıyorlar.

Adobe tarafından geliştirilen uygulamalar her yerde. Şüphesiz Adobe, dünyadaki sanatçılar ve tasarımcılar arasında en ünlü isimdir. Adobe’nin her kategoride çok sayıda uygulaması vardır ve her birinin ne yaptığını hatırlamak çok zordur.

Gelin en bilinenlerinden başlayarak Adobe’nin tüm programlarına ve bu programlar ile neler yapılır. kısaca değinelim.

İşte her birinin güncel bir açıklaması ve kime en uygun oldukları.

Adobe Uygulamalarının tümünü biliyor musunuz?!

Bilgisayar kullanmış olan herkes bu Adobe uygulamalarından en az biriyle karşılaşmıştır. Örneğin hepimiz bir PDF belgesi açmak için Adobe Acrobat kullandık.

Ve elbette hepimiz Photoshop’u biliyoruz. Fotoğrafçı olmasanız bile, eminim bir fotoğrafa ‘photoshop’ yapmayı duymuşsunuzdur… Evet, o kadar popüler ki fiil haline geldi.

Öyleyse, neden tüm bu uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmam gerektiğini düşünebilirsiniz?!.

Adil uyarı: Birçok Adobe uygulamasının benzer işlevleri veya çakışan özellikleri vardır. Bu, birkaç farklı uygulamayla belirli bir şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir, ancak bu onların aynı oldukları anlamına gelmez.

Örneğin, Photoshop ile bir 2B çizim yapabilirsiniz, ancak Illustrator özellikle vektör sanatı için tasarlanmıştır, bu nedenle daha fazla araca sahip olacaksınız ve orada yaparsanız iş akışı daha kolay olacaktır.

Lafı daha fazla uzatmadan, Bunları aşağıda göreceğiniz 4 kategoriye ayırdım.

Tasarımcılar için

Bu, Adobe’nin sunduğu uygulamaların en büyük bölümünü kapsar. Tüm bu uygulamalar, farklı medya kullanan görsel yaratıcılar içindir.

İhtiyaçlarınıza göre tek tek veya paket olarak satın alabilirsiniz. Bazıları yalnızca masaüstünüz için kullanılabilirken, bazılarının mobil cihazlar veya tarayıcı kullanımı için bir sürümü vardır.

Adobe Aero

Bu, kodlama olmadan AR (artırılmış gerçeklik) deneyimleri oluşturabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz mobil cihazlar için bir uygulamadır.

Adobe After Effects

Film başlıklarını canlandırmaktan VR (sanal gerçeklik) videoları oluşturmaya kadar her türlü görsel efekt ve hareketli grafik oluşturmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Adobe Air

Bu uygulama, geliştiriciler tarafından çeşitli işletim sistemleri için oyunlar ve uygulamalar oluşturmak için kullanılır.

Adobe Animate

Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulama oyunlarda, web’de, e-öğrenmede ve çok daha fazlasında kullanılacak her türlü tasarımı canlandırmak için kullanılır. Çok eleştirilen Flash’ın yerini almak için ortaya çıktı. Bununla birlikte, HTML 5 gibi daha birçok formata da aktarabilirsiniz.

Adobe Audition

Bu uygulama özellikle sesle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Videolar, podcast’ler ve ses efektleri için ses dosyalarını kaydetmek, düzenlemek, karıştırmak ve geri yüklemek için profesyonel bir araç setine sahiptir.

Adobe Behance

Bu, çalışmalarını paylaşmak ve satmak isteyen tüm içerik oluşturuculara adanmış bir sosyal medya sitesi/uygulamasıdır.

Adobe Bridge

Bu bir medya yönetim yazılımı programıdır. Tüm medya dosyalarınızı kategorilere ayırmak ve Camera Raw gibi diğer Adobe uygulamalarıyla işbirliği içinde düzenlemek için görsel olarak görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca doğrudan Adobe Stock’ta yayınlamanıza da olanak tanır.

Adobe Capture

Capture, doğrudan telefonunuzda Photoshop, Illustrator, Premiere ve diğer Adobe uygulamalarında kullanabileceğiniz vektörler, yazı tipleri ve desenler oluşturmanıza olanak tanıyan bir mobil uygulamadır.

Adobe Character Animation

Bu uygulama, 2D tasarımların animasyonunu basitleştirir. Yazılım, web kameranızı kullanarak karakterlerinizi hareketlerinizle canlandırıyor. Bu şekilde işi kare kare yapmak zorunda kalmazsınız.

Adobe Maximo

Tasarımlarınızı hayata geçirebilecek film, spor, sürükleyici ortamlar ve illüstrasyon için kullanılabilecek 3B karakterler, iskelet donanımları ve animasyonlar oluşturur.

Adobe Content Server

Bu uygulamayla kendi e-kitaplarınızı güvenle yayınlayın ve satın.

Adobe Dimension

Aynı dosyada 3B modeller ve 2B görüntülerle çalışmanız gerekiyorsa, ihtiyacınız olan uygulama bu. Ayrıca 3D tasarımı daha erişilebilir hale getirir.

Adobe Dreamweaver

Kodlama gerektirmeden web siteleri oluşturmak, bu uygulama ile bir rüyanın gerçekleşmesidir. Elbette biliyorsanız kodlamayı da destekler veya kod ipuçlarıyla öğrenmenizi kolaylaştırır.

Adobe Flash Builder ve Flash Professional

Adobe Flash yüklemenizi gerektiren bazı web sitelerine veya çevrimiçi oyunlara rastlamış olabilirsiniz. Bu yazılım, İnternet için etkileşimli içerik geliştirmek için uzun yıllar kullanıldı.

Bir süredir ciddi şekilde eleştirildi ve modası geçti, bu nedenle Adobe, 2020’nin sonunda Flash’ı güncellemeyi ve dağıtmayı durdurdu.

Adobe Fonts and Adobe Typekit

Adobe Typekit, tasarımlarınızda kullanabileceğiniz Adobe Fonts paketleri içerir. Bunlar ticari veya kişisel projelerde lisans sorunu yaşamadan kullanabilmeniz için üyelik ücretine dahildir.

Adobe Fresco

Hareket halindeki sanatçı için bu harika çizim ve boyama uygulamasının ücretsiz ve premium sürümleri mevcut.

Adobe Fuse

Bu 3B model oluşturma uygulaması, insan modellerinde uzmanlaşmıştır. Modelinizin fiziksel görünümünü, kıyafetlerini ve daha birçok özelliği değiştirebilirsiniz.

Adobe Illustrator ve Illustrator Draw

Grafik tasarım için en ünlü yazılım Adobe Illustrator’dır. Vektör sanatı, web tasarımı, 2D çizimler ve her türlü grafik projesi oluşturmak için kullanılır. Görüntüleri ve çizimleri çizebileceğiniz ve katmanlayabileceğiniz Illustrator Draw adlı bir mobil sürümü vardır.

Adobe InCopy

Bu, InDesign ile birlikte çalışan bir metin düzenleyicidir. Bir dergi veya herhangi bir yayın yaparken, bu araç yazarlar tarafından metin bölümünü düzenlemek için kullanılırken tasarımcılar grafikler ve mizanpaj için InDesign’ı kullanmaya devam eder.

Adobe InDesign

InDesign, çok sayfalı mizanpajlar için özel olarak geliştirilmiş yayıncılık yazılımıdır. Burada editoryal tasarımcılar el ilanlarından kitaplara kadar her şeyi yaratabilir.

Adobe Lightroom

Bridge gibi, Adobe Lightroom da bir yönetim yazılımıdır – ancak bu sefer esas olarak fotoğrafa odaklanmıştır. Diğer medya dosyalarıyla çalışamazsınız. Artı tarafta, küçük düzenleme ayarlarınızın çoğunu yapabilir ve bunları büyük koleksiyonlara uygulayabilirsiniz.

Birden fazla cihazda ve hareket halindeyken çalışan fotoğrafçılar için çoğunlukla bulutta çalışacak Adobe Lightroom CC var . Lightroom Classic, bunun yerine daha sağlam bir araç setine ihtiyaç duyan ve yerel depolamayı tercih eden reklam öğeleri için masaüstü çalışmalarına odaklanmıştır.

Ardından , sınırlı özelliklere sahip telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir Lightroom Mobile sürümü var veya masaüstü sürümü üyeliğiniz varsa tam uygulamayı indirebilirsiniz.

Adobe Media Encoder

Premiere Pro veya After Effects kullanıcısıysanız, videoları bu diğer uygulamalarda oluşturmak için Media Encoder kullanmanız gerekir. Başka bir deyişle, evrensel kullanım için video formatlarını sıkıştırır ve dönüştürür.

Adobe Photoshop

Bu, en ünlü Adobe ürünlerinden biri olduğu için muhtemelen fazla tanıtıma ihtiyaç duymaz. Ancak çeşitli versiyonları bilmiyor olabilirsiniz.

Adobe Photoshop CC , küçük düzenlemelerden karmaşık kompozitlere kadar fotoğraf işleme için bir endüstri standardı haline geldi .

Grafik ve video için bazı araçlar içerir, bu nedenle fotoğrafçıların post prodüksiyon çalışmalarında sahip olabilecekleri bazı temel ihtiyaçları, başka özel uygulamalar satın almak veya öğrenmek zorunda kalmadan karşılar.

Tarayıcı ve mobil cihazlar için farklı ücretsiz sürümler mevcuttur. En ünlüsü, çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz veya telefonunuza indirebileceğiniz Photoshop Express’tir .

Akıllı telefonlar için Photoshop Camera , Photoshop Fix ve P hotoshop Mix de mevcuttur .

Adobe Portfolio

Bu uygulama, fotoğrafçıların herhangi bir kodlama bilgisi olmadan çalışmalarını sergilemek için basit web siteleri oluşturmalarına olanak tanır. 

Adobe Prelude

Bu video düzenleme uygulaması, büyük miktarda videoyu düzenlemek için ilk adım olarak çalışır. Diğer özel yazılımlara göndermeden önce bazı kaba kesim ve toplu düzenleme yapabilirsiniz .

 Adobe premiere

Başka bir profesyonel video düzenleme aracı. İle Premiere Pro kesebilirsiniz ve düzenleme video ses veya metin gibi efektler ekleyebilirsiniz çizelgesinde daha sonra düzenlenmiş olması.

Bu uygulamanın Premiere Elements adlı amatör bir sürümü var, burada gürültü çıkarma veya bir dizi fotoğraftan hızlandırılmış video oluşturma gibi temel video düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Başka bir sürüm, Premiere Rush adlı mobil cihazlar için olanıdır .

Adobe Scout

Scout, Adobe Flash içeriğini analiz eder ve profiller.

Adobe Spark

Bu uygulama, kolay sosyal paylaşım için doğrudan cep telefonunuzda birden fazla tasarım oluşturmanıza olanak tanır. Her sosyal medya yaratıcısının ve yöneticisinin ihtiyaçlarını karşılayacak üç farklı uygulama bulabilirsiniz: Spark Page , Spark Post ve Spark Video .

Adobe Stock

Bu, Adobe’nin Creative Cloud kullanıcılarının telifsiz görüntüler satın alması veya satması için hazır medya platformudur.

Adobe Substance

3B projelerde kullanılan doku oluşturma için özel olarak tasarlanmış bir araç kutusu.

Adobe XD

Bu, geliştiricilerin uygulamalar için prototipler oluşturmasına olanak tanır, böylece arayüzler kodlamadan önce test edilebilir.

Pazarlamacılar için

Adobe, yıllar içinde geliştirdikleri tüm yaratıcı araçlarla ünlü olsa da, tek uzmanlık alanı Creative Cloud değildir. Reklamcılıktan analitiklere kadar tüm pazarlama ihtiyaçlarını karşılayan başka uzmanlıkları da var.

Adobe Experience Cloud

Müşteri deneyimine adanmış bu uygulama, çevrimiçi pazarlama için bir dizi araç sunar. Adobe Marketing Cloud’un yerini almaya geldi.

Burada kampanyalarınızın içeriğini yönetebilir ve canlı içerik başlatma veya e-posta gönderme gibi işlemleri otomatikleştirebilirsiniz.

Adobe Advertising

Adobe Advertising, multimedya içeriğinin tek bir platformdan tam olarak yönetilmesine olanak tanır.

​​Adobe Analytics

Bu araç seti, web trafiği analizine izin verir.

Adobe Target

Bu araç, pazarlama içeriğini kişiselleştirmek için Adobe Analytics ile birlikte çalışır.

İşletmeler için

Adobe Captivate

E-öğrenme kursları oluşturmak için ideal olan bu uygulama, yazılım gösterileri, testler ve daha fazlasını oluşturmanıza ve daha sonra içeriğinizi MP4 veya PowerPoint’e ve diğer evrensel biçimlere dönüştürmenize olanak tanır.

Adobe Connect

Bu, masaüstü veya mobil cihazlardan kullanılabilen video konferans, çevrimiçi kurslar ve web seminerleri vb. için oluşturulmuş bir platformdur .

Adobe FrameMaker

Bu bir kelime işlemcidir, ancak özellikle uzun teknik belgeler için geliştirilmiştir.

Adobe Presenter

Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulama sunumlar ve slayt gösterileri oluşturmak ve görüntülemek için tasarlanmıştır.

Adobe RoboHelp

Bu yazılım, web sitelerinin Yardım veya İlke sayfaları gibi bilgi veritabanları oluşturmak ve yayınlamak içindir.

Adobe Sign

Mobil versiyonu da bulunan bu uygulama ile belgelerinizi elektronik imza ile güvenilir ve yasal bir şekilde yönetin.

Herkes için

Bazı araçlar öğrencilerden profesyonellere, içerik oluşturuculardan kullanıcılara kadar herkes için faydalıdır ve Adobe bunu da düşünmüştür.

Adobe Acrobat Reader DC

Bu uygulamaya aşina olduğunuzdan eminim çünkü hayatınızın bir noktasında muhtemelen PDF formatında bir belge almış veya indirmişsinizdir. Bu ücretsiz yazılım, bu tür dosyaları görüntülemenize, yazdırmanıza veya bunlar hakkında yorum yapmanıza olanak tanır.

Adobe Acrobat Pro DC

Bir PDF dosyası oluşturmak istiyorsanız Adobe Acrobat’ın Pro sürümüne ihtiyacınız var.

Adobe Scan

Bu, belgeleri telefonunuzla taramanıza ve bunları PDF veya JPEG olarak kaydetmenize olanak tanıyan bir mobil uygulamadır. Ücretsizdir ve OCR’ye (optik karakter tanıma) sahiptir, bu da metni otomatik olarak algılayıp okuduğu anlamına gelir.

Adobe Apps SSS’leri

Kaç tane Adobe uygulaması var?

Şu anda bildiğim kadarıyla 57 Adobe uygulaması var. Yeni uygulamalar geliştirmeye ve Adobe’nin daha az önemli olduğunu düşündüğü uygulamaları durdurmaya devam ediyor. Herhangi bir uygulamayı kaçırdıysam, kusura bakmayın, bu hikayeyi yayınladıktan sonra yapılmış bir uygulama olabilir veya yukarıdaki uygulamalardan herhangi biri sona ermiş olabilir.

Adobe uygulamaları ücretsiz mi?

Hayır, çoğu Adobe uygulaması ücretsiz değildir – bir abonelik modeli aracılığıyla ödeme gerektirirler. Bununla birlikte Adobe, Adobe Acrobat Reader, Adobe Scan ve Photoshop ve Lightroom’un mobil sürümleri gibi ücretsiz veya ücretsiz sürümleri olan az sayıda uygulamaya sahiptir.

Adobe için ödemeye değer mi?

Bu tamamen ihtiyaçlarınıza ve uygulamalardan ne kadar faydalanacağınıza bağlıdır. Tasarım, fotoğrafçılık, filmografi ve diğer alanlardaki profesyoneller için Adobe uygulamaları altın standarttır ve genellikle fiyatına değer olarak kabul edilir.

Son sözler

Gördüğünüz gibi, Adobe’nin birçok farklı profil ve bunların çoklu ihtiyaçları için bir çözümü var. Mesleğinize bağlı olarak, işiniz için bunlardan birden fazlasının faydalı olması muhtemeldir. Umarım bu kılavuzu, iş akışınızı daha verimli hale getirecek doğru aracı bulma arayışında faydalı bulursunuz.