Yapılan güncellemelerle her geçen gün programlar daha akıllı hale geliyor ve bir çok işi bizim için otomatik olarak yapıyor. Bu yazıda Adobe Photoshop 2022 ile gelen önemli güncellemeleri inceleyelim ve yeni neler var bakalım.

Object Selection Tool

Kontrol panele eklenen Object Finder ile artık program görseldeki seçilebilir objeleri analiz ediyor. Object Selection Tool’dayken nesnelerin üzerinde geçinerek seçilebilir olanları mavi renk ile belirginleştirilmiş şekilde görüntüleyebilirsiniz. Tıklayarak da kolayca seçili hale getirebilirsiniz. Show all object ikonu aktifken seçilebilir tüm objeler aynı anda belirgin hale gelir.

Mask All Objects

Katmanın üzerine sağ klik ile tıkladığınızda eklenen Mask All Objects seçeneği ile Object Finder ile seçilebilir olan tüm objelerin ayrı katmanlarda katman maskesi açılacaktır. Bu ana katmandaki seçilebilir objelerin yeni katmanlarda kopyalanarak açıldığı anlamına gelmiyor. Sadece her bir objenin ayrı bir katman maskesi olduğu için her obje için ayrı ayarlamalar yapabiliyoruz.

Harmonization

Neural Filters içine eklenen Harmonization ile seçili katman üzerinde arkaplana göre otomatik ışık ve renk ayarlaması yapabilirsiniz. Ayarlamalar yeterli değilse manuel olarak düzenleme de yapabiliriz.

Vektör Katmanlar

Artık Illustrator’daki vektör çizimleri katmanlarıyla birlikte Photoshop’a kopyalayabiliyoruz. Vektör çizimler üzerinde Direct Selection ya da Pen Tool ile değişiklikler de yapabilirsiniz.

Yorum yapılması için paylaşma

Photoshop uygulamasından ayrılmak zorunda kalmadan Photoshop bulut belgelerinizi ekip arkadaşlarınızla ve paydaşlarınızla kolayca paylaşabilir ve yorumlar, bağlamsal pinler ve ek açıklamalarla geri bildirim ekleyebilir ve alabilirsiniz.

Yeni yorumlar için paylaşma özelliği şunları yapmanızı sağlar:

  • Photoshop bulut belgelerinizde diğerleriyle iş birliği yapma
  • daha sonra incelemek için kendinize yorum ve gözlemler bırakma
  • Photoshop’un nasıl kullanılacağını öğretirken eğitimci olarak öğrenme yolculukları oluşturma
  • yorumları ve geri bildirimleri diğer kişilerle paylaşma

Photoshop belgelerinize bir bağlantı oluşturabilir ve yorum yapılması için paylaşabilirsiniz. Bağlantıyı yalnızca belgenize davet edilen kişiler için erişilebilir hale getirebilir veya bağlantıya sahip herkesin görmesi için yorumları kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Uygulama içindeki yorumları, raptiyeleri ve ek açıklamaları Photoshop’ta kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu yorumlar gerçek zamanlı olarak yenilenir.