Bilindiği üzere Adobe Indesign programı kitap, dergi, gazete vb. sayfalardan oluşan yayın tasarımı yapmak için en sık tercih edilen vektörel tabanlı bir tasarım programıdır.

Kitap, dergi, gazete gibi çoklu sayfalardan meydana gelen ürünlerde ise okuyucuya kolaylık sağlaması amacıyla numaralandırma yapılması bir gerekiliktir. Biz de bugün bu yazımız ile Adobe Indesign programında tüm sayfalara otomatik şekilde nasıl sayfa numarası eklenebileceğinden bahsedeceğiz.

Adobe Indesign’da Oluşturulan Sayfalara Otomatik Olarak Sayfa Numarası Nasıl Eklenir?

İlk olarak Adobe Indesign programını açın ve Create New > Document adımını izleyerek yeni bir çalışma alanı oluşturun.  Daha sonra açılan Document ayarlarından oluşturmak istediğiniz işe uygun ayarlamaları yaparak çalışma alanı ekranına gelin.

Karşınıza boş bir sayfa gelmiş olacak. Veya tasarımınızın büyük bir bölümünü bitirmiş olsanız bile yine de tüm sayfalara otomatik olarak sayfa numarası ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için ise şu adımları sırasıyla takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Sağ tarafta araç çubuğunda yer alan Pages seçeneğine tıklayın. Eğer Pages seçeneği bu bölümde yer almıyorsa Windows menüsünden de Pages menüsüne ulaşabilirsiniz.
  • Pages menüsünü açtıktan sonra ise A-Master bölümünü göreceksiniz Pages menüsü içerisinde.  Master Pages veya Master Sayfa olarak da bilinen bu bölümde tüm tasarımınızda aynı şekilde yer almasını istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneğin bir kitap tasarımı yapıyorsunuz ve her sağ kısımda bulunan sayfanın alt bölümünde bir çizgi yer almasını istiyorsanız sağ Master sayfaya gelip alt kısma bir çizgi ekleyerek bu çizginin tasarımızın sağ tarafında bulunan tüm sayfalarına uygulandığını görebilirsiniz. Sayfalara otomatik olarak numara ekleme işlemini de benzer bir yolu izleyerek yapacağız.
  • A-Master sekmesine çift tıklayarak Master sayfalara geçiş yapın.
  • Daha sonra sol tarafta yer alan araçlar menüsünden Type Tool aracını seçerek sayfalarınızın hangi bölümünde sayfa numaralarının yer almasını istiyorsanız oraya tıklayın ve Type > Insert Special Character > Markers > Current Page Number adımlarını takip edin.
  • Master sayfadayken A şeklinde gözüken sayfa numaralarının normal sayfalarınıza geçtiğinizde birbirini ardışık şekilde takip eden sayfa numaraları biçiminde olduğunu görebilirsiniz.

Bu şekilde otomatik olarak sayfa numarası ekledikten sonra önsöz, içerik vb. gibi bölümlerde de sayfa numaralarının yer aldığını görebilirsiniz. İstemediğiniz sayfalardan sayfa numaralarını kaldırmak için ise sayfa numarasını ctrl+shift kombinasyonu ile seçip silebilirsiniz. Bu işlemi Master sayfada yaptığınız ancak normal sayfadan silmek istediğiniz tüm öğeler için gerçekleştirebilirsiniz.