Fotoğraf işleme yazılımı Adobe Photoshop için geliştirilen RAW arayüzü Camera Raw 14.5.1 sürümü olarak yenilendi.

İşlenmemiş görüntüleri içe aktarıp iyileştirmenizi sağlayan Adobe Camera Raw, piyasaya ilk sunulduğu 2003 yılından bu yana profesyonel fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir araç oldu. Adobe Camera Raw’u destekleyen uygulamalar arasında Photoshop, Photoshop Elements, After Effects ve Bridge bulunuyor. Ayrıca, Adobe Lightroom da Adobe Camera Raw’a güç veren işlenmemiş görüntüleri işleme teknolojisini temel alıyor.

Camera Raw Yükleme ve güncelleme ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. İnceleme yapmadan güncelleme yapmayın.

YÜKLEME BİLGİSİ İÇİN  – TIKLA

Daha önceki Camera Raw yazımızda Profesyonel fotoğrafçılar ve ileri amatörler için RAW formatında fotoğraf yakalamak (capture) ve işlemek (processing) öneminden bahsetmiş konu hakkında eski sürüme ait detaylı kullanım açıklamaları ile ilgili yazı dizisi paylaşmıştık.

Devam etmeden önce dört bölümden oluşan yazı dizimize Adobe Camera Raw (I) linkinden ulaşabilirsiniz.

En yeni özellikler

Son güncelleme 18 Ağu 2022 | Adobe Camera Raw için de geçerlidir

Fotoğraflarınızdaki önceden ayarlanmış yoğunluğu kolayca ayarlayın!

Yeni Ön Ayar Miktarı kaydırıcısı, uygulanan ön ayarınızın yoğunluğunu ayarlamanıza olanak tanır. Konu ve Gökyüzü için yeni Premium ve Uyarlanabilir Ön Ayarlara da erişebilirsiniz .

AI ön ayarlarını aynı anda birden fazla fotoğrafa uygulayın

 Tek bir tıklama ile seçilen birden çok fotoğrafa Konu Seç veya Gökyüzü Seç ön ayarlarını kopyalayıp yapıştırın . Lightroom Classic, belirli fotoğrafınız için maskeyi otomatik olarak yeniden hesaplar.

Maskeler panelinde bir maskeyi hızla ters çevirin

Şimdi üç noktalı menüden Maskeyi Ters Çevir seçeneğini seçerek bir maskeyi kolayca ters çevirin . Ayrıca bir maskeyi çoğaltmayı ve tersine çevirmeyi de seçebilirsiniz. 

Yeni kameralar ve lensler için destek

Desteklenen profillerin tam listesinde yeni eklenen kameraları ve lensleri bulun.

Diğer özellik geliştirmeleri

Ön Ayarlar panelinde yeni Uyarlanabilir ve Premium Ön Ayarlara erişin. Fotoğrafları dışa aktarmak için gelişmiş GPU hızlandırmasını kullanın. 

Ref: https://helpx.adobe.com/camera-raw/using/whats-new.html