CAMERA RAW ARAÇLARI
Camera Raw penceresinin üst kısmında yer alan araçlar paletindeki fonksiyonlar kullanılarak minyatür penceresinde seçilecek bir veya birden fazla resmin silinmesi, döndürülmesi, ufuk çizgisine paralel olarak düzenlenmesi, büyültme-küçültme ve kaydırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.


Yakınlaştırma aracı 

Önizleme görüntüsünü tıklattığınızda önizleme yakınlaştırmasını bir sonraki yüksek hazır ayar değerine ayarlar. Bir sonraki düşük yakınlaştırma değerini kullanmak için Alt tıklatın(Windows) veya Option (Mac OS) tuşu basılı olarak tıklatın. Seçilen alanı yakınlaştırmak için Yakınlaştırma aracını önizleme görüntüsüne sürükleyin. %100 değerine dönmek için Yakınlaştırma aracını çift tıklatın.

El aracı 

Önizleme görüntüsü %100’den yüksek bir yakınlaştırma düzeyine ayarlanmışsa görüntüyü önizleme penceresinde hareket ettirir. Başka bir aracı kullanırken El aracını geçici olarak etkinleştirmek için boşluk çubuğunu basılı tutun. Önizleme görüntüsünü pencereye sığdırmak için El aracını çift tıklatın.

Beyaz Denge Aracı (White Balance Tool)Fotoğraflardaki renklerin gerçek orijinal değerlerine eşitlenmesini sağlamak şüphesiz en önemli, en yorucu ve en kritik işlemlerden birisidir. Renklerdeki sapmanın giderilmesi için kullanılan White Balance Tool (Beyaz Denge Aracı) resim içinde gerçek görüntüde nötr gri olması gereken alan üzerine tıklanarak gerekli düzeltmenin yapılmasını sağlar.

Bilindiği gibi, fotoğraflardaki renk sapmaları ancak beyaz, siyah ve nötr gri alanlarda tesbit edilebilir. Bu aracı kullanırken, üzerine tıklama yapacağınız renk tonunun gerçekte nötr gri olduğundan mutlaka %100 emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde renk tonlarında daha çok sapmalara sebep olursunuz. Beyaz Denge Aracı düzeltme işlemini resimdeki ışığın sıcaklık (Kelvin) değerini değiştirmek suretiyle gerçekleştirir.

Çekilen fotoğraflardaki renk sapmalarını tümüyle ortadan kaldırmak, nötr gri alanların bulunmadığı resimlerde riske girmeden doğru renkleri yakalamak için yapılması gereken en önemli uygulama şüphesiz çekim sırasında profesyonel fotoğrafçılar için GretagMacbeth firması tarafından üretilmiş özel nötr gri ton kart (Gray Scale Balance Card) veya renk skalası(ColorChecker) kullanmaktır. Bilhassa aynı ışık ortamlarında çekilecek fotoğraflar için bu özel profesyonel kartların doğrudan çekimi yapılarak Camera Raw programında önceden işlenmesi ve gerekli düzeltmelerle tüm ışık ve renk ayarlarının bu kart üzerinde gerçekleştirildikten sonra aynı ışık ortamında çekilen normal Raw resimlere toplu şekilde uygulanması şüphesiz en pratik, en sağlam ve en doğru yöntemdir.


Renk Örnekleme Aracı Color Sampler Tool
(Renk Örnekleme Aracı) resim üzerinde yapılacak ayar ve düzenlemeler neticesinde RGB değerlerinde meydana gelecek değişikliklerin kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kritik renkler üzerine tıklanarak yerleşterilen örnek noktalar (maksimum 9 adet), istendiği zaman mouse ile başka alanlara kaydırılabilir; Alt veya Option tuşu basılı tutularak kesip atılabilir; ya da Clear Samplers düğmesi tıklanmak suretiyle tümü ekrandan silinir. Renk Örnekleme Aracını aynı zamanda beyaz denge ayarmarının yapılması ve nötr gri alanların saptanmasında da kullanabilirsiniz.

Crop Tool

Resimlerin kadrajlama ve kırpma işlemleri için  kırpma aracı kullanılır. Normal seçilerek serbest kadrajlama, Custom seçilerek en ve boy ölçü girişleri yapılmak suretiyle kırpma işlemi gerçekleştirilir. Ratio (Orantı) tercih edildiği zaman, ölçüler dikkate alınmaksızın sadece en-boy orantısı girilerek kadrajlama ve kırpma işlemi yapılır. Kırpma işlemini gerçekleştirmek için ikonu üstüne çift tıklama; iptal etmek için de Esc veya delete tuşu basılır. Kadraj ve kırpma işleminin seçili tüm resimlere de aynı ölçülerde senkronize olarak toplu şekilde uygulanabilmesi için, minyatür resim penceresinde Synchronize düğmesi tıklanır ve seçeneklerden Crop işaretlenir.

STRAIGHTEN TOOL

Straighten aracı, ufuk çizgisini düzeltmek için otomatik

olarak fotoğrafı döndürür. Bu işlem sonrası Crop aracı aktif

hale gelecek ve Crop Overlay görünümü açılacaktır.

Kenarlardaki koyu kısımlar kırpılacak olan yerleri gösterir.

Görüntü eğimini istediğiniz gibi ayarlamak için imleci köşesine götürüp istediğiniz gibi açı verebilirsiniz.

TRANSFORM TOOL

Çekim sırasında perspektif deformasyona uğramış fotoğrafları düzenlemek için kullanılır. Bu işlem için 5 farklı mod kullanılabilir bunlar sırası ile

Otomatik Perspektif üzerinde bir dizi dengelenmiş düzeltme uygular.

Düz Perspektifi düzelterek görüntünün göz hizasına göre dengelenmesini sağlar.

Dikey Perspektife düz ve dikey düzeltmeler uygular.

Tam Perspektifte hizalı, dikey ve yatay yönde düzeltmeler uygular.

Kılavuzlu Perspektif düzeltmesinin daha özel bir şekilde yapılabilmesi için fotoğrafınıza iki veya daha fazla kılavuz çizmenizi sağlar.

Not:  Beş Upright hazır ayarından birini uygulamadan önce, mutlaka fotoğraf makinenizde veya mercek kombinasyonunuzda bulunan mercek düzeltme profillerini uygulayın. Mercek düzeltme profilinin uygulanması, görüntüyü deformasyonu düzeltme açısından daha iyi analiz etmek üzere hazır duruma getirir.

SPOT REMOVAL TOOL

Aynı görüntü içinde tamir edilecek bir bozukluğu olan bölümü farklı bir alandan örnekleme yoluyla alınan parçayı yamayarak görüntü üzerinde tamir sağlar. 

TYPE

HealÖrneklenen alanın dokusunu, aydınlatmasını ve gölgesini seçilen alanla eşleştirir. 
KlonlamaGörüntünün örneklenen alanını seçili alana uygular.

Seçenekler bölümünde size (fırça büyüklüğü) , feather (yumuşatma) ve opacity (saydamlık) seçeneklerini kullanarak  fırça özellikleri ayarlanabilir.

 Visualize Spots özelliği görünmesi zor olan kusurları daha iyi görebilmek amacıyla ekran görüntüsünü ters çevirerek kusurları kontürler halinde göstererek  kusurları aramanızı sağlar.

RED EYE REMOVAL TOOL

Photoshopdaki eye removal tool gibi kırmızı göz problemini ortadan kaldırır.

Yerel ayarlamalar hakkında

Camera Raw’un görüntü ayarlama sekmelerindeki kontroller fotoğrafın tamamında renk ve tonu etkiler. Fotoğrafın belirli bir alanında ayarlamalar yapmak (veya soldurma ya da yakma gibi yerel ayarlamalar yapmak) için Camera Raw’daki Ayarlama Fırçası aracını , Dereceli Filtre aracını  veya radyal filtre aracını kullanın.

Ayarlama Fırçası aracı ile Pozlama, Parlaklık, Netlik ve diğer ayarlamaları fotoğraf üzerine “boyayarak” seçici olarak uygulayabilirsiniz.

Dereceli Filtre aracı ile fotoğrafın bir bölgesinde aynı türden ayarlamaları dereceli olarak uygulayabilirsiniz. Bu bölgeyi istediğiniz kadar geniş veya dar tutabilirsiniz.

Radyal Filtre aracıyla, nesnenin etrafına oval bir alan çizebilir ve tercihinize göre, seçili alanın dışında veya içinde ayarlamalar yapabilirsiniz..

Her iki yerel ayarlama türünü herhangi bir fotoğrafa uygulayabilirsiniz. Yerel ayarlama ayarlarını birden çok seçili görüntü arasında senkronize edebilirsiniz. Ayrıca sık sık kullandığınız bir efekti hızlı bir şekilde yeniden uygulayabilmeniz için yerel ayarlama hazır ayarları oluşturabilirsiniz.

Camera Raw’da yerel ayarlamaların “doğru” olmasını sağlamak biraz deneyim gerektirir. Önerilen iş akışı bir aracın seçilip seçeneklerinin belirtilmesi, ardından da fotoğrafa ayarlamanın uygulanmasıdır. Daha sonra geriye dönüp o ayarlamayı düzenleyebilir veya yeni bir tane uygulayabilirsiniz.

Camera Raw’a uygulanan tüm ayarlamalar gibi yerel ayarlamalar da zararlı değildir. Fotoğrafa hiçbir zaman kalıcı olarak uygulanmazlar. Yerel ayarlamalar, Camera Raw tercihlerinde neyin belirtildiğine bağlı olarak bir görüntüyle birlikte XMP sepet dosyasına veya Camera Raw veritabanına kaydedilir.

ADJUSTMENT BRUSH TOOL

Camera Raw’un görüntü ayarlama sekmelerindeki kontroller fotoğrafın tamamında renk ve tonu etkiler. Fotoğrafın belirli bir alanında ayarlamalar yapmak (veya soldurma ya da yakma gibi yerel ayarlamalar yapmak) için Camera Raw’daki adjustment brush tool  kullanılır.

Seçenekleri aşağıdaki gibidir.

Sıcaklık

Bir görüntüdeki alanın renk sıcaklığını daha sıcak veya daha soğuk hale getirerek ayarlar. Dereceli filtre sıcaklık efekti, karışık ışık koşullarında çekilen görüntüleri düzeltebilir.

Renk Tonu

Yeşil veya macenta renk tonlarını telafi eder.

Pozlama

Genel görüntü parlaklığını ayarlar. Pozlama yerel düzeltmesi uygulamak geleneksel soldurma ve yakmaya benzer sonuçlar ortaya koyabilir.

Açık Tonlar

Görüntünün çok pozlanmış açık ton alanlarındaki ayrıntıyı kurtarır.

Gölgeler

Görüntünün az pozlanmış gölgeli alanlarındaki ayrıntıyı kurtarır.

Beyazlar

Fotoğraftaki beyaz noktaları ayarlar.

Siyahlar

Fotoğraftaki siyah noktaları ayarlar.

Parlaklık

Görüntü parlaklığını orta tonlarda daha büyük etki olacak şekilde ayarlar.

Kontrast

Görüntü kontrastını orta tonlarda daha büyük etki olacak şekilde ayarlar. 

Doygunluk

Rengin canlılığını veya saflığını değiştirir.

Netlik

Yerel kontrastı artırarak görüntüye derinlik katar.

Sisi Kaldırma

Fotoğraftaki mevcut bulanıklığı azaltır veya artırır.

Keskinlik

Fotoğraftaki ayrıntıları ortaya çıkarmak için kenar tanımını artırır. Negatif değer, ayrıntıları bulanıklaştırır.

Parazit Azaltma

Gölgeli alanlar açıldığında görünür hale gelebilen ışıklılık parazitini azaltır.

Dalgalı Etkiyi Azaltma

Dalgalı kalıntıları veya renk örtüşmesini kaldırır.

Bordür Kaldır

Kenarlardaki bordür renklerini kaldırır.

RenkSeçili alana renk tonu uygular. Etki adının sağındaki renk örneği kutusunu tıklatarak tonu seçin.

Fırça seçenekleri ise

Boyut

Fırça ucu çapını piksel cinsinden belirtir.

Yumuşat

Fırça darbesinin sertliğini kontrol eder.

Akış

Ayarlama uygulamasının oranını kontrol eder.

Koyuluk

Konturdaki saydamlık miktarını kontrol eder.

Otomatik Maskele

Fırça darbelerini benzer renkten alanlarla sınırlar.

Maskeyi Göster

Görüntü önizlemesinde maske kaplamasının görünürlüğünü değiştirir.

GRADUATED FILTER TOOL

Camera Raw’un görüntü ayarlama sekmelerindeki kontroller fotoğrafın tamamında renk ve tonu etkiler. Fotoğrafın belirli bir alanında ayarlamalar için Camera Raw’daki graduated filter tool  kullanılır. Ayarlama seçenekleri adustment brush tool seçenekleri ile benzerdir.

RADIAL FILTER

Radyal Filtre aracını kullanarak nesnenin çevresine oval bir şekil çizebilir ve alanın içindeki şeklin pozlamasını ve netliğini artırarak nesneyi daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Ana nesne merkezin dışında veya fotoğrafın herhangi bir yerinde olabilir.

Radyal filtreye uygulayabileceğiniz filtre seçeneklerine ilaveten fotoğrafta değiştirilecek olan alanı belirlemek için bir Efekt seçeneği belirleyebilirsiniz. Bunlar

Outside / Dışında Tüm değişiklikler seçilen alanın dışına uygulanır.

Inside / İçinde Tüm değişiklikler seçilen alana uygulanır.

Üçüncü bölüm sonu!…

Adobe Raw hakkında herşey (IV) sayfası için tıklayınız…

Adobe Raw hakkında herşey yazı dizimiz dört bölümden oluşmaktadır