CAMERA RAW YAZILIMI
RAW formatta çekilen resimlerin profesyonelce işlenmesi ve kullanılabilir RGB ya da CMYK resimlere dönüştürülmesi Adobe Photoshop Camera Raw programıyla mükemmel şekil­de gerçekleştirilebilmektedir.

Diğer 2.parti RAW dönüştürme yazılımlarıyla karşılaştırıldığında, Photoshop Camera Raw gelişmiş fonksiyonlarıyla tüm profesyonel fotoğraf sanatçıları tarafından çok daha fazla tercih edilen programdır. Adobe firması ile profesyonel fotoğraf makine üreticileriy­le yapılan çalışmalar neticesinde; Canon, Contax, Epson, Fujifilm, Kodak, Konica Minolta, Leaf, Leika, Mamiya, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sigma ve Sony marka dijital fotoğraf makineleriyle çekilen Raw formatlı resimler .CRW .CR2 .NEF .RAF .DCS .ORF .DNG .MRW .PEF .SRF) Photoshop Camera Raw programında doğrudan açılarak Raw dönüştürme işlemleri profesyonelce yapılabil­mektedir. (her yeni versiyon yeni makine modellerini listeye eklemektedir)

Dijital fotoğraf makinelerinin yeni modelleriyle çekilen Raw resimlerin de Photoshop’ta açılabilmesi için, Adobe tarafından sürekli yenilenen Camera Raw yazılımın yeni versiyonlarını https://helpx.adobe.com/tr/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html adresinden yükleye­rek güncelleme yapmanız gerekir.

Camera Raw iletişim kutusuna genel bakış

Adobe Camera Raw İletişim Kutusu

A. Fotoğraf Makinesi adı veya dosya formatı B. Tam ekran moduna geçme C. Görüntü ayarlama sekmeleri D. Histogram E.Camera Raw Ayarları menüsü F. Ayarlama ayar düğmeleri G. Önizleme seçenekleri H. İş akışı seçenekleri I. Yakınlaştırma düzeyleri 

Not: Camera Raw iletişim kutusunu Adobe Bridge veya Photoshop uygulamasından açtığınızda kullanılabilen İş Akışı Seçenekleri bağlantısı gibi bazı kontroller, Camera Raw iletişim kutusunu After Effects uygulamasından açtığınızda kullanılamaz.

Not: Görüntü önizlemede Shift tuşuna basıp çift tıklatarak Otomatik Sıcaklık ve Otomatik Renk Tonu’nu açabilirsiniz.

Camera Raw Ayarları menüsünü açmak için görüntü ayarlama sekmelerinden herhangi birisinin sağ üst köşesindeki düğmeyi  tıklatın. Bu menüdeki pek çok komut, Adobe Bridge uygulamasındaki Düzenle > Ayarları Geliştir menüsünden de kullanılabilir.

CAMERA RAW PENCERESİ
RAW format fotoğrafın üzerine çift tıklama yapıldığı takdirde, Photoshop programı doğrudan açılarak resim Camera Raw penceresinde görüntülenmektedir. (ayrıca win 10 fotoğraf editörü artık raw formatını önizleme yapabilmektedir) Toplu işlemler için aynı anda birden fazla Raw format çekilen resimler de Camera Raw penceresinde doğrudan açılabilmektedir.

Fotoğraf Makinesi Çekim Bilgileri
Camera Raw penceresinde açılan fotoğraf ile ilgili çekimin ger­çekleştirildiği ISO değeri, enstantane ve diyafram, f-stop ayarları pencerenin alt kısmında otomatik görüntülenir.

Diyagramın üstünde iki tarafta bulunan kutucuklar (Açık Ton Yolma ve Koyu Ton Tıkanma Görüntüleri)  Highlights (Açık Tonlar) ile Shadows (Koyu Tonlar) işaretlendiği zaman, resmin Açık Ton alanlarındaki yolmalar (fazla ışık almış, detay olmayan beyaz kabak alanlar: RGB=255) kırmızı renkte, koyu ton alanlardaki tıkanmalar (yeterli ışık almamış, detay olmayan çok koyu siyah alanlar: RGB=0) ise mavi renkte görüntülenerek kullanıcı uyarılır. Böyle bir durumda poz ayarları yeniden düzenlenerek yolma ve tıkanmalar ortadan kaldırılmalı veya azaltılmalıdır.

Resim Minyatürleri Penceresi
Camera Raw yazılımında birden fazla açılan Raw fotoğraflar pencerenin sol tarafında minyatürler halinde film şeridi olarak görüntülenmektedir. Minyatürlerin bulunduğu dikey bölüm çubuğu sağa-sola çekilerek minyatür görüntüler büyütülüp küçültülebilir. Minyatürlerin ana pencereye aktarıl­ması için resim üzerine tıklama yapmanız gerekir. Aynı anda birden fazla resim üzerinde düzenleme yapmak için Shift tuşunu kullanabilir veya select All düğ­mesini tıklayarak resimlerin tamamını da ; toplu uygulama için seçebilirsiniz. Minyatürlerin üzerindeki noktacıkları tıklayarak her bir fotoğrafa ayrı ayrı yıldız verebilir; Alt veya Option tuşunu basılı tutup select rated düğmesi üzerine tıklama yaparak sadece yıldız verdiğiniz resimleri toplu uygulama için aynı anda seçebilirsiniz.

Toplu İşlem Uygulaması (Synchronize)
Aynı ışık ortamında ve benzer poz ayarlarıyla çekilmiş birden fazla Raw formatlı resimleri toplu olarak aynı anda işleyebilir ya da tek bir resim üzerinde yapmış olduğunuz tüm ayarları diğer resimlere toplu olarak aktarılmasını Photoshop Camera Raw penceresinde kolayca sağlayabilirsiniz. » Toplu işlem uygulamasını ayarlar yapıldıktan sonra diğer resimlere aktarmak için, tek bir resim seçerek gerekli RAW düzenlemelerini gerçekleştirin ve minyatür penceresinde resimleri seçip Synchronize düğmesini tıklayın. Synchronize penceresinde seçili resimlere uygulamak istediğiniz ayar, düzenleme veya fonksiyonları tek tek işaretleyerek, ya da açılır menüden grup seçimi yaparak OK tuşunu tıklayın.

Raw düzenlemesi yapmış olduğunuz resimdeki tüm işlemler (veya işaretlediğiniz fonksiyonlar) seçili resimlere aynı anda otomatik uygulanmış olacaktır. Toplu işlem uygulamasını tüm resimleri önceden seçerekte gerçekleştirebilirsiniz.

Penceredeki resimleri seçtikten sonra Synchronize düğmesini tıklayın ve gerekli fonksiyonları işaretleyin.

Bu aşamadan sonra yapacağınız tüm Raw ayarları aynı anda açık olan diğer resimlere de otomatik uygulanacaktır.

Daha sonra kayıt işlemlerine geçebilirsiniz.

Önizleme

Geçerli sekmede yapılan görüntü ayarlamalarının bir önizlemesini diğer sekmelerdeki ayarlarla birlikte görüntüler. Görüntüyü geçerli sekmenin orijinal ayarları ve diğer sekmelerdeki ayarlarla birlikte görüntülemek için seçeneği kaldırın.

Photoshop CC 8.4 sürümünden itibaren, Adobe Camera Raw, bir görüntünün Önceki/Sonraki durumlarını hızla karşılaştırmanızı sağlayan gelişmiş Önizleme kontrolleri sunar:

 Önizlemeyi görüntülemek için bir mod seçilebilir bu modlar sırası ile

görüntüyü yalnızca Sonraki durum ayarları uygulanmış haliyle görüntüleme

Önceki/Sonraki durum ayarlarının görüntünün sol ve sağdaki yarılarına uygulanmış hali

Önceki/Sonraki durum ayarlarının tüm görüntüye uygulanarak yan yana görüntülenmiş hali

Önceki/Sonraki durum ayarlarının görüntünün üst ve alt yarılarına uygulanmış hali

Önceki/Sonraki durum ayarlarının tüm görüntüye uygulanarak hızla karşılaştırmak için dikey yönde görüntülenmiş hali

 Geçerli ayarları, görüntünün Önceki durumu olarak kaydetme

Geçerli ayarları ve kaydedilen Önceki durum ayarlarını birbiriyle değiştirme. Geçerli ayarlar, Önceki durum ayarı olarak kaydedilir ve daha önce Önceki durum olarak kaydedilen ayarlar görüntüye uygulanır 

ikinci bölümün sonu!…

Adobe Raw hakkında herşey (III) sayfası için tıklayınız…

Adobe Raw hakkında herşey yazı dizimiz dört bölümden oluşmaktadır.