Grafik ve medya yazılımları üreten Adobe, bu ay paylaştığı blog yazısında programlarının bahar güncellemesi kapsamında kavuştuğu yeniliklerden bahsetti. Bunlardan en ilginci After Effects’e gelen videolardaki nesneleri silme özelliği.

Adobe tarafından yayınlanan bahar güncellemeleri kapsamında artık videolardaki istenmeyen nesneleri silebilirsiniz.

Yeni özellik sayesinde video içeriğiniz üzerinde insanları, nesneleri, gölgeleri ve daha fazlasını kaldırabileceksiniz. Artık bu tür düzenleme işleminizi zorlanmadan ve kolayca yapabilmeniz mümkün hale geldi.

Content-aware fill

Content-aware fill (içeriğe uygun yama) özelliği uzun zamandır firmanın Photoshop yazılımında bulunuyor. Bu özellik sayesinde fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri rahatlıkla silebiliyorsunuz.

Aynı özelliği video tarafına da sunmak isteyen firma, Adobe Sensei makine öğrenme platformundan yardım alarak After Effects için çalışmalar yapmış.

Yeni araç, hareket eden objeleri takip ederek yerlerini uygun piksellerle doldurabiliyor. Böylece videoda görünmesini istemediğiniz nesneleri rahatlıkla silebiliyorsunuz.

Firmanın belirttiğine göre kameraya giren mikrofonlar, özel efekt kabloları vb. şeyleri silmek için de kullanılabilir. Hatta 360 derece VR videolarda istenmeyen birçok obje olabileceği için özellikle bu projelerde de yararı dokunacaktır.