Renk seçimi. 60-30-10 kuralını kullanmak.

Baskı projelerinde, e-postalarda ve web sitelerinde rengin nasıl etkili bir şekilde kullanılacağına karar vermek göz korkutucu bir iş olabilir. Hemen hemen her tasarım projesi için bir renk şeması uygularken, denenmiş ve doğrulanmış bir tasarım ilkesi uygulayarak başlamaya yardımcı olur: 60-30-10 Kuralı. 

60-30-10 Kuralının temelleri, alanın% 60’ına hakim bir ana renk seçmektir; görme alanının yaklaşık% 30’u ikincil bir renk; ve% 10 renk patlaması sağlayan vurgu rengi.

Bu 60-30-10’u kullanımda görselleştirmek için, takım elbiseli bir adamı düşünün:% 60 pantolon ve ceket,% 30 gömlek ve% 10 kravat.

60-30-10 Kuralı, renklerin görsel olarak düzenlenmesine yardımcı olur, tasarımınızın ister baskı ister web olsun, çok fazla renk kullanımıyla karmaşık ve kafa karıştırıcı olmasını önler. Markanız için yaygın olarak kullanılan 3 renkli bir şema ile başlayın. Bir “imza renginiz” varsa – Tiffany’nin mavisini, Coca-Cola kırmızısını, Home Depot turuncusunu düşünün – üç renkten biri olarak kullanın. Ardından üç rengin her biri için yüzde kullanımına (birincil, ikincil ve vurgu) karar verin.

Dördüncü veya beşinci bir renk eklemeniz gerekiyorsa, birincil veya ikincil renkleri bölün ve karışıma o rengin daha açık veya daha koyu bir tonunu ekleyin. Yine de bu rengi belirlenen yüzde içinde tutmayı unutmayın. 

Peki, 60-30-10 Kuralını mizanpajlarınıza nasıl uygularsınız? Arka planlar, renk engelleme ve geniş metin alanları için birincil renginizi (% 60) kullanın. Başlıklar, kenar çubukları, vurgulamalar veya metin belirtme çizgileri için ikincil renginizi (% 30) kullanın. Ardından, okuyucuyu belirli bir eylemde bulunmaya yönlendirmek için vurgu renginizi (% 10), tipik olarak en etkili renginizi kullanın. Örneğin, Harekete geçirici mesaj alanları, düğmeler ve bağlantılar gibi dikkat çekmek istediğiniz alanlar için kullanın.