4C Baskı:

Dört renk baskı işlemi eksiltici birincil mürekkep renk sistemi ile Cyan, Magenta, Yellow ve artı olarak Black mürekkeptir. Baskı sektöründe bu tanım CMYK veya 4C baskı olarak yer almaktadır.

Ultra Yüksek Renkli Baskı:

Hi-Fi(High fidelity) renkli baskı CMYK baskı işleminin ötesinde bir baskı işlemidir. Ekstra mürekkepler ile renkler daha canlı,daha renkli ve daha özel efektler yaratmanıza olanak sağlamaktadır. Yüksek renk aralıklarına ulaşmak için birden fazla yol vardır.

4C artı Spot Renk:

Dört baskı işlemini geliştirmenin tek yolu bir veya birden fazla spot renk eklemektir. Spot Renk fabrika üretiminde boyaların karıştırılarak özel bir renk elde edilmesidir. Buna metalik ve renkli renkli ışıklarda dahildir. Aynı zamanda bu spot renk bir renk olmayabilirdi. Bu spot boya sonrası atılan vernik de olabilir. Bu spot sayesinde baskı üzerinde su ve cila gibi özel efektler verilebilir. Bu yüksek hassasiyet gerektiren renkler veya bir firma logosu baskısına geçildiğinde CMYK tek başına yeterli olmayabilir ve spot renklere ihtiyaç duyulabilir.

6C Hexachrome:

Dijital Hexachrome baskı işleminde kullanılan CMYK mürekkeplere ek olarak Turuncu ve Y Pantone tarafından geliştirilen, 4 koyu CMYK rengine ek olarak Turuncu ve Yeşil (OG) kullanan Dijital Hexachrome ® 6C 6 renkli baskı sistemi. Hexachrome renk sistemi, ofset ve serigrafi sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, piyasa standardı PMS (Pantone ® Eşleştirme Sistemi) olarak da bilinen Spot Renkleri eşleştirmeye çalışır.

6C Dark/Light:

4 koyu renge ek olarak 2 seyreltilmiş veya “açık” renk kullanan  Dijital Koyu/Açık 6C  : 6 renkli baskı sistemi: CMYK, LC, LM

Bu altı renk baskı sisteminde CMYK mürekkeplerine ek olarak Light Cyan(LC) ve Light Magenta(LM) kullanılmaktadır. Bu sayede daha gerçekçi fotoğraf baskılarına sahip olabilirsiniz.

8C Dark/Light:

4 koyu renge ek olarak 4 seyreltilmiş veya “açık” renk kullanan Dijital Koyu/Açık 8C 8 renkli baskı sistemi: CMYK, LC, LM, LY, LK. 

CMYK LC ve LM ye ek olarak Light Yellow (LY) ve Light Black seçenekleri ile en gerçekçi fotoğraflara ve en temiz gradient geçişlerine sahip olabilirsiniz.

Not: Hi-Fi renk, basılan parçanın ton aralığını genişletmek için dörtten fazla proses mürekkebi kullanan herhangi bir baskı tekniğidir. Hi-Fi terimi, yukarıda açıklanan üç baskı sisteminden herhangi birine atıfta bulunulduğunda yaygın olarak kullanılır: Digital Dark/Light 6C, Digital Dark/Light 8C, Digital Hexachrome 6C.