3Ds Max kendi içinde birçok fonksiyona sahip çok karmaşık bir 3 boyutlu görselleştirme yazılımıdır. Modelleme, animasyon ve simülasyon için her türlü araç mevcuttur. Ancak, harici yazılımcılar tarafından oluşturulan eklentiler (Plug-ins) 3Ds Max üzerinde çalışmayı daha da kolaylaştırır.

Plugin, genel olarak programlar da hızlı işlemler yapmamızı sağlayan eklentilerdir. Bu terim 3d max dışında da bilgisayar dünyasında neredeyse tüm programlar için geçerlidir. Türkçesi “Eklenti”‘dir.

Plugin (Eklenti), bir ana programa normalde sahip olmadığı ekstra özellikleri kazandıran işlevsel yazılımlardır. Plugin’lerin hiçbiri kendi başına bir program işlevi göremez ve ana programdan bağımsız olarak tek başına çalışamaz. Bu eklentiler, maksimum derecede çalışmalarınızı iyileştirir ve kolaylaştırır. Çoğu durumda, bu uygulamanın temel araçlarını aşarlar ve orijinal yaratıcıların sağlamadığı işlevleri sunarlar.

İşte üç boyutlu görselleştirme konusunda işlerinizi kolaylaştıracak eklentiler:

1. MultiScatter

Multiscatter, sahnenizdeki yüzlerce hatta binlerce nesneyi dağıtmanıza izin veren bir eklentidir. Özellikle çok sayıda ağaç veya diğer tekrarlayan ögeler içeren her türlü dış mekan sahnesi oluşturduğunuzda yeri doldurulamaz bir eklentidir. MultiScatterVRayScatter teknolojisine dayanır, ancak yalnızca V-Ray ile uyumlu değildir. Ayrıca ArnoldCorona, Mental Ray, MaxwellOctane veya FStormRender ile birlikte kullanabilirsiniz.

MultiScatter sayesinde iş akış hızınızı önemli ölçüde etkileyen sahne karmaşıklığı seviyesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. VRayScatter eklentisinin aksine, bu eklenti nesneleri düzenli olarak veya rastgele bir yüzeye veya eğriye yaymanıza izin verecek. Ayrıca nesnelerin nasıl dağıtıldığı üzerinde tam kontrol olanağınız olacak.

Web Sitesi : Multiscatter

2. Floor Generator

Floor Generator, özellikle iç mekan görselleştirmeler oluşturduğunuzda faydalıdır. Ancak bu onun tek uygulaması değil. Zemin panelleri, fayanslar, kaldırımlar ve zemin yüzeyi ile ilgili her şey için kullanışlıdır. Bu eklentinin iki sürümü var: ücretli ve ücretsiz. Sadece 20€ mal olan ücretli versiyonda, çeşitli panel yerleşimleri seçme seçeneğiniz var.

Floor Generator, yapılan çalışalara farklı dokuları rastgele yerleştirme imkanı verecek. Doygunluk ve renk dengesi değerlerini rastgele değiştirebilirsiniz. Sizin tarafınızdan oluşturulan bu paneller sayesinde doğal görünüm sağlayacaksınız.

Web Sitesi : Floor Generator

3. Allegorithmic Subtance Painter

Subtance Plugin  şaşırtıcı görünümlü PBR malzemeleri oluşturmak için iyi bilinen bir uygulamadır. Subtance Painter ile gerçekçi ve detaylı malzemeler oluşturabilirsiniz.

web Sitesi : https://www.substance3d.com/products/substance-painter

4. Forest Pack

Forest Pack ile harika tabiat harikaları oluşturabilirsiniz. Sadece çevrede ağaç ve doğal örtünün saçılması aracı değil, aynı zamanda büyük foto gerçekçi ağaç ve bitki kütüphanelerini de sağlayarak tüm zorlukları ortadan kaldırıyor.

Web sitesi : Forest Pack,

5. RailClone

Özellikle mimaride birçok tekrarlayan parametrik tasarım oluşturmanız gerekiyorsa RailClone, nesneleri daha sanatsal bir şekilde oluşturduğunuz parametrik bir modelleme aracıdır. Bu sayede, tekrarlanabilir her türlü yapı elemanını kolayca yapabilirsiniz: pencereler, parmaklıklar veya merdivenler gibi…

Web Sitesi : RailClone

6. MadCar

MadCar , yol durumuna ve araç türüne göre araç sürüşünü simüle ederek tekerlekli araçların ve animasyonlarının hızlı şekilde oluşturulabilmesi için 3DS Max için bir eklentidir. Bu yeni sürüm, motosikletler de dahil olmak üzere farklı araçlara izin verir.

MadCar ile her jant ve süspansiyonun yanı sıra ince ayar için basitleştirilmiş davranış ayarları simule edilebilir; bu, ağır kamyonların yanı sıra bir yarış arabasının nitelikleriyle hareketi simüle etmeyi sağlar. Animasyon simülasyon sırasında gerçek zamanlı olarak yaratılır. Simülasyon klavye, joystick, oyun kumandası veya direksiyon tarafından kontrol edilebilir. “Nesneyi takip etme” modu da desteklenir. MadCar’ın yeni sürümünde ayrıca lastiklerin bıraktığı işlemsel haritalar da oluşturabilirsiniz. 

web sitesi: https://rendering.ru/madcar.html

7. HDR Light Studio

HDR Light Studio, özellikle obje, nesne ve benzeri stüdyo ortamı oluşturulmasında ve fotoğraflanmasında kullanılan harika bir aydınlatma eklentisi. Gerçek bir stüdyo ortamında fotoğraf çekercesine objeler üzerinde harika yansımalar gerçekleştirir.

web Sitesi : HDR Light Studio