3D Baskı için tasarım yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli adımlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum. 3D baskı için tasarım kurallarını mutlaka inceleyin ve basabileceğiniz en küçük boyutlara göz atarak modelinizi oluşturun. Bu kurallar, sahip olduğunuz yazıcının teknolojisine göre değişiklik gösterse de aşağıda maddeler halinde paylaştığım temel bilgi olarak kabul edebilirsiniz. Oluşturabileceğiniz minumum ölçüleri bilmek baskı esnasında yaşayabileceğiniz sürprizleri engelleyecek, daha az destek kullanmanızı, daha iyi yüzey kalitesine sahip baskılar almanızı sağlayacaktır.

İster kendi yazıcınızı kullanarak, isterseniz baskı hizmeti sağlayan fimalar aracılığıyla baskı hizmeti alın, bu kısımda yazmış olduğumuz baskı önerileri tasarlamış olduğunuz modelin daha sağlıklı, sorunsuz ve gereksiz zaman kaybına uğramadan modelinizin basılmasına yardımcı olacaktır.

Adım 1: 3D Baskı Duvar Kalınlığı

Minimum duvar kalınlığı 1 mm’dir. Parçalar büyüdükçe duvar kalınlıkları da orantılı olarak büyümek zorundadır.

Adım 2: Destek Tasarımı: – 45 Derece Kuralı

3d baskıda ki sorunlardan biriside 45 dereceden daha büyük açılı bölgeler desteğe ihtiyaç duyarlar, modeli yazdırmak için akıllı modelleme püf noktaları kullanmanız gerekebilir.

Adım 3: 3D Baskı Dosya Çözünürlüğü

Stl dosyasını dönüştürürken çıktınızın kalitesinin dosya çözünürlüğünüzün kalitesi ve kullandığınız cihazın kalitesi ile doğru orantılı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Adım 4: Açıklıklar

Hareketli parçalar tasarlıyorsanız parçalar arasında minimum 0,4 mm boşluk bırakmanızı tavsiye ederiz.

Montaj için farklı parçalar arasında daima en az 0,3 mm bırakın.

Adım 5: Büzülme

Genel büzülme% 0.1 veya ± 0.2 mm’dir, hangisi daha büyükse. (tasarlarken düşünün.)

Adım 6: Kabartmalı ve Çökertmeli Detaylar

Çökertmeli metin veya yüzey detayları için, minimum 1 mm kalınlığında ve 0,3 mm derinliğinde harfleri tavsiye ediyoruz.

Kabartmalı metin ve yüzey ayrıntıları için, en az 2,5 mm çizgi kalınlığına ve en az 0,5 mm derinliğe sahip harfleri öneririz.

Adım 7: Delikler

Sıkı toleranslar gerektiğinde, modeldeki delikler aşırı büyük olabilir veya daha sonra delinebilir. Örneğin 5 mm’lik bir delik elde etmek için 5.3 mm çapında tasarlanmalıdır. 10 mm çapa kadar delikler için % 2 ila% 4 düzeltme ekleyebilir ve daha büyük çaplar için daha küçük düzeltmeler ekleyebilirsiniz.

Adım 8: Fillet’lar

Baskı sırasında stresi azaltmaya yardımcı olur ve parçayı güçlendirir.

9. Adım: Dişliler

Dişli parçaları tasarlarken, plastik parçalarda gerilme yoğunlaştırıcıları olabileceğinden keskin kenarlardan ve 90 derecelik açılardan kaçının. ACME dişlerinin (resimlerde gösterildiği gibi) FDM ile iyi çalıştığı tespit edilmiştir, bu nedenle önerilen tip budur. Tavsiye edilen dişin minimum boyutu 0.8mm’dir.