Sanat dünyası 2023 yılında da birçok uluslararası sergi ve organizasyonla buluşuyor. İşte dünyanın dört bir yanından 2023 yılı boyunca gerçekleşecek kaçırılmaması gereken sergiler ve büyük sanat organizasyonları...

Sanatseverler için her geçen yıl büyüyen sanat ekonomisi, trendler ve teknolojiyle birlikte yine sergiler ve galeriler izleyicilerini bekliyor. Pandemi ile geçen iki yılın ardından 2023 yılı boyunca dünyanın dört bir yanından sanatseverleri büyük organizasyonlarda buluşuyor.

Yıl boyu sürecek sergilerde ve müzelerde 2023’te dünyanın dört bir yanında seyircisiyle buluşacak, mutlaka görülmesi gereken sergiler, etkinlikler ve bienallerden bazıları aşağıda size sunuluyor..

Old Royal Naval College – “Blood and Battle: Dissecting the Life of William Beatty” Sergisi

Blood and Battle: Dissecting the Life of William Beatty

Greenwich’teki Old Royal Naval College’daki bu yeni sergi, Amiral Nelson komutasındaki Kraliyet Donanması’nın cerrahi uygulamalarını, 19. yüzyıl deniz cerrahı ve hekimi Sir William Beatty’nin yaşamı ve çalışmaları aracılığıyla araştırıyor. Beatty’nin Greenwich’teki Kraliyet Denizciler Hastanesi’nde hekim olarak göreve başlamasının 200. yılını kutlayan sergide Beatty’nin kendi tıbbi sandığı, 18. ve 19. yüzyıl cerrahi aletleri ve Nelson’ın can maskesinin bir kopyası gibi nesneler yer alıyor.

Yer: Old Royal Naval College, Londra – İngiltere

Tarih: 25 Mart 2023’e kadar

The National Archives London – “Treason: People, Power, and Plot” Sergisi

Treason: People, Power, and Plot

Ulusal arşivlerdeki yeni bir sergi, Barut Komplosu ve Anne Boleyn’in davasından çağlar boyunca daha az bilinen davalara kadar ihanet hikâyeleriyle bağlantılı ikonik ve bilinmeyen tarihi tanımlayan arşiv belgelerinin bir kombinasyonunu sunuyor. Harfler, broşürler, posterler, haritalar ve duruşma belgelerinden oluşan benzersiz bir seçki sunan Treason: People, Power, and Plot, hain olmakla suçlananların güdülerini, eylemlerini ve sonuçlarını araştırıyor ve adaletin değişen doğasını araştırıyor.

Yer: The National Archives, Londra – İngiltere

Tarih: 6 Nisan 2023’e kadar

2023’te Dünya Çapında Görülmesi Gereken Sanat Organizasyonları

Alexandra Palace Antikalar ve Koleksiyonerler Fuarı

Alexandra Palace

Alexandra Palace Antiques & Collectors Fair düzenli olarak Birleşik Krallık’ın dört bir yanından koleksiyonerler ve sanatseverleri buluşturuyor. Fuar düzenli olarak İngiltere’nin dört bir yanından 300’den fazla kaliteli antikacıyı kendine çekiyor ve çarpıcı ortamıyla koleksiyoncuların parçaları, mücevherat, mobilya ve çok daha fazlası için mükemmel bir fuar alanı haline getiriyor.

Yer: Alexandra Palace, Londra – İngiltere

Tarih: 3 Eylül 2023

Art On Paper New York 2023

Art On Paper New York

Art On Paper, Eylül 2023’te Manhattan şehir merkezindeki Pier 36’ya en iyi modern ve çağdaş kağıt odaklı sanatın sergilendiği 100 galeriyle geri dönüyor. Art On Paper, benzersiz ve güçlü projeler ile fuarı farklı kılan ve Art on Paper’ı New York City’de sanat için önemli bir yer haline getiren görsel, deneyimsel anlar ortaya çıkarmaya devam ediyor.

İlk Sizin Haberiniz Olsun!ÜYE OL

“Üye Ol”a tıklayarak, e-posta almayı ve web kullanım koşullarımızı, gizlilik ve çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.

Yer: Pier 36 , New York – ABD

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Viyana Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı

Vienna Contemporary

Viyana’nın önde gelen sanat fuarı Vienna Contemporary köklü galerileri ve rehberli turlar, konserler ve film gösterimleri ile birçok türe yer veren programı ile göz doldurmaya devam ediyor. Vienna Contemporary, 7–10 Eylül 2023 tarihlerinde yine sanatseverleri şehrin kalbinde bir rönesans sarayı olan Kursalon’da ağırlayacak.

Yer: Kursalon, Viyana

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Lausanne Art Fair

Lausanne Art Fair

Çağdaş sanat fuarlarının kalıplarını kırma amacı güden ART FAIR, kültürel etkinliklerle sanatsal temsili buluşturuyor. Her yıl sanatseverleri Lozan’da buluşturan Lausanne Art Fair uluslararası sanat galerilerinden bir seçkiyle beraber köklü sanatçıların orijinal eserlerini ve aynı zamanda gelişmekte olan genç yetenekleri keşfetmeye davet ediyor.

Yer: Lozan, İsviçre

Tarih: 28 Eylül – 1 Ekim 2023

Mercanteinfiera Primavera

Mercanteinfiera Primavera

Mercanteinfiera Primavera 2023, 4 – 12 Mart 2023 tarihleri ​​arasında sanatseverleri bekliyor. İtalya’nın kalbindeki Parma’da binlerce farklı stil arasından seçim yapmak, pazar trendlerini kontrol etmek, yeni koleksiyon zincirlerini keşfetmek, iş ile mutfağın ve aynı zamanda müzik ve sanatın da ülkesi olan İtalya’da keyifli bir konaklamayı da birleştirmek isteyEnler için Mercanteinfiera Primavera bulunmaz bir fırsat.

Yer: Parma, İtalya

Tarih: 4 – 12 Mart 2023

Swab Barcelona Contemporary Art Fair

Swab Barcelona Contemporary Art Fair

Küresel çağdaş sanat sahnesindeki en son trendleri sunmak için dünyanın dört bir yanından galerileri, sanatçıları ve gelişmekte olan sergi projelerini bir araya getiren Swab Barcelona Contemporary Art Fair 2023’te de ziyaretçilerini bekliyor.

Yer: Barcelona, İspanya

Tarih: 5 – 8 Ekim 2023

2023’te Dünya Çapında Görülmesi Gereken Bienaller

Londra Bienali

London Bienal

Yeni çıkan trendleri ve tüm gelenek ve düşünce çizgilerinden sayısız sanatçıyı, çağdaş sanatın çerçevesinde buluşturan Londra Bienali 2023’ün ön plana çıkan organizasyonlarından. Küresel sanatın başkenti sayılabilecek Londra, bienali ile birlikte dünya sanatının en etkili platformlarından biri olmayı sürdürüyor.

Yer: Londra

Tarih: 26 – 30 Temmuz 2023

Venedik Mimarlık Bieanali

Venice Architecture Bienalle

Küratörlüğünü akademisyen, eğitimci ve romancı Lesley Lokko’nun üstlendiği Venedik Mimarlık Bienali 2023, 20 Mayıs-26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yer: Venedik

Tarih: 20 Mayıs-26 Kasım 2023

Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali

Göteborg International Biennial For Contemporary Art

İsveç’teki en büyük çağdaş sanat bienali olan Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, 2007’den bu yana Göteborg Belediyesi ve Västra Götalandsregionen’in ana desteğiyle Röda Sten – Çağdaş Sanat ve Kültür Merkezi tarafından düzenleniyor. Uluslararası çağdaş sanat ortamı için bir platform olarak bienal, yerel, ulusal ve uluslararası sanat uygulayıcıları arasında önemli bir bağlantı noktası olmayı hedefliyor.

Yer: Göteborg, İsveç

Tarih: 16 Eylül – 19 Kasım 2023

Helsinki Bienali

Helsinki Biennial

Çağdaş Fin sanat ortamının çeşitli ve dinamik doğasını iletmek için bir platform oluşturan Helsinki Bienali, daha geniş küresel sanat ortamıyla bağlantılar ve iş birlikleri kurmayı amaçlıyor. Tasarım ve mimarisiyle tanınan Helsinki, şehrin sanat ortamını hem tabanda hem de kurumsal düzeyde daha da geliştirmek için bienal ile birlikte uluslararası arenaya açılıyor.

Yer: Helsinki

Tarih: 16 Haziran – 18 Eylül 2023

Liverpool Bienali

Liverpool Biennial

İngiltere’nin en büyük çağdaş görsel sanatlar festivali olan Liverpool Bienali şehrin kamusal alanlarında, galerilerinde ve tarihi binalarında gerçekleşiyor. Festival, yıl boyu süren bir araştırma, eğitim, misafirhane, proje ve komisyon programıyla destekleniyor.

Yer: Liverpool

Tarih: 10 Haziran – 17 Eylül 2023

Sharjah Bienali

Sharjah Biennial

Son yirmi yıldır, bölgedeki sanatçılar için uluslararası kabul görmüş bir platform sunan Sharjah Bienali, BAE topluluğu için yenilikçi sanat deneyimlerini gerçekleştirerek, üreterek ve sunarak Körfez’in kültürel manzarasını zenginleştirdi.

Yer: Sharjah, BAE

Tarih: 7 Şubat – 11 Haziran 2023

Ref: OGGUSTO