Son beş yılda, dijital teknolojinin gelişimi inanılmaz hızla yoluna devam ediyor. Artık; haftalar, günler ve hatta saniyeler içinde yeni gelişmelerle karşı karşıya geliyoruz. Önümüzdeki beş yılda, bazı şirketler gelecekteki radikal değişikliklere uyum sağlamak zorunda kalabilir. 

Günümüzde dijital teknolojinin tasarım dünyasının ayrılamaz bir parçası haline geldiği gerçeğini göz ardı etmemizde mümkün değil. Günümüzde tasarımcıların çoğu dijital teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor ve bu durum hızlı ve yüksek doğrulukta işler üretmelerini sağlıyor.

Teknoloji ve Tasarım

Tasarım alanındaki birçok uzman , tasarım dünyasında sanal gerçeklik ve otomasyonun öncekinden daha belirgin olacağını öngörüyor. Bu alanda yeni araçlar kullanıma sunuldu ve mobil cihazlar son 10 yılda yüz milyonlarca insanın ayrılmaz ve vazgeçilemez bir parçası haline geldi . 

Yeni tasarımcılar için yaş standardı gençleşti. Birçok eski tasarımcı, genç tasarımcıların birkaç yıl önce ancak yıllar süren deneyim ve çok uzun alan çalışmalar ile yaratılabilecek işleri kısa sürede üretebildiğini gördüklerinde kendilerini tehdit altında hissetmeye başladılar . Başka bir deyişle, dijital tasarım teknolojisi hemen hemen tüm yönleriyle işleri kolaylaştırdı gibi.

2020 Sanal Altın Çağ olabilir

2020, yılı tasarımcılar için eski tasarım değerleri ile modern olanlar arasında bir dönüşüm noktası. Yapay Zekanın en son cihazlarda yaygın olarak kullanılmasıyla, bilgisayar teknolojisi günden güne büyümeye devam ettikçe, sanal bir altın çağa yelken açıyor olabiliriz.

Oluşturma Kabiliyeti “Sınırsız” Olabilir

Birçok bilgisayar uzmanı , orijinal nesneler gibi gerçek bir görünüm sergileyen animasyon modellerinin nasıl tasarlanacağı da dahil olmak üzere tasarımın daha fazla alanda gerçekleştirilebileceğini tahmin ediyor. 

Bir tasarım projesi içinde yer almak yada yönetmek istiyorsanız bir tasarımcı olarak, yanlarından ayırmadıkları sayısız modern teknoloji ile adeta yapışık yaşayan binlerce gençe hitap edebilmek ve güncel kalmak için teknolojinin getirilerini iyi takip etmeniz gerektiği bir gerçek.

3D Baskı Yeni Zorluklar getiriyor

3D baskı, tasarım dünyasında bugüne kadar devrim yarattı . Baskı teknolojisi, müşteriler için herhangi bir ürünü ve her boyutta sipariş vermelerini kolaylaştırdı. Bu, son teknolojiye hakim olmayan tasarımcılar için büyük bir can sıkıntısı olacak gibi. Önümüzdeki 2020 yılı sonuna kadar  3D baskı teknolojisinin doruğa ulaşacağı ve bunu görmezden gelen her tasarımcının pişman olabileceği tahmin ediliyor.