Piyasada henüz HTML5 ve WebGL gibi alternatifler yokken web tarayıcıları üzerinden interaktif içeriklerin oynatımını sağlayan eklenti mobil cihazların yükselişiyle birlikte kenara popüleritesini yitirmiş ve bir kenarda beklemeye bırakılmıştı. HTML5 gibi çoklu platform desteğine sahip alternatiflerin ortaya çıkması ve bu yeni standartlara uyumluluk sorunları yazılımın kullanıcılar tarafından terk edilmesine yol açtı.

Flash türündeki dosyaları çalıştırmak için kullanılan Adobe Shockwave, internet üzerinden desteğini tamamen çekti.

Geçmişte internet tarayıcılarında oynadığımız oyunların çalıştırılmasında rol oynayan Adobe Shockwave için yolun sonuna gelindi.

MacOS kullanıcılarının kullanımından 2017 yılında kaldırılan Shockwave Windows sürümünün geçtiğimiz aylarda fişini çekeceği tarihi duyuran Adobe, yol haritasında da yer verdiği üzere 9 Nisan’ın ardından windows kullanıcıları için tarayıcı oyunlarının çalıştırılabildiği platformu tamamen kapatarak yazılımı sonlandırdı.

Firma yazılımdan vazgeçmesine ve sonlandırmasına rağmen kurumsal müşterileri için 2022’ye kadar destek sunmaya devam edecek. 

Adobe Shockwave’in kapatılma sebebi ise HTML5 Canvas ve WebGL gibi programların daha çok tercih edilmesi olarak görülüyor.